Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma anax


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Aphonopelma anax – ptasznik

Na wolności występuje na półpustyniach w USA (Teksas). Gatunek opisany w 1940 r. przez Chamberlin’a. Angielska nazwa tego ptasznika to Texas Tan tarantula. Spotkałam się też z nazwą Kingsville Bronz Brown Texas tarantula. Starsza, nieużywana już nazwa tego gatunku to Dugesiella anax. Zamieszkuje głębokie nory, nierzadko w pobliżu ludzkich siedzib.


Dorasta do 5-6 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 13-16 cm. Samice nierzadko żyją ponad 20 lat. Samce są mniejsze i smuklejsze.

Gatunek ten występuje w kilku odmianach barwnych. Pierwsza – podobna z wyglądu do Brachypelma vagans – podstawowa barwa to czerń, na odwłoku długie, czerwone włoski, tarczka grzbietowa szarawa. Druga – jasnobrązowa tarczka grzbietowa, czarne odnóża, odwłok porośnięty średniej długości czerwonymi włoskami. Trzecia – pająk jest jasnobrązowy. Młode są szare z ciemną plamką na odwłoku.

Wymaga terrarium o wymiarach 20/30/20 cm (wys./szer./dł.). Dobrym podłożem jest torf lub substrat kokosowy wymieszany z odrobiną żwiru. Jako wystrój można włożyć kilka płaskich kamieni i korę jako kryjówkę. W terrarium można posadzić roślinkę z rodzaju Scindapsus. Niektóre osobniki kopią w podłożu. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-28°C(nocą pożądane są spadki do 20-22°C), a wilgotność powinna oscylować wokół 70%.

Młode pająki karmimy larwami much, małymi świerszczami i larwami mącznika młynarka. Starszym podajemy duże owady łąkowe, świerszcze, karaczany i od czasu do czasu szarańczę.

Dojrzały samiec ma na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). O rozmnażaniu tego gatunku niewiele wiadomo.

Jest dość łagodnym gatunkiem ptasznika, ale zdarzają się także osobniki agresywne. Jego najczęstszą obroną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
P. Klaas, Vogelspinnen im Terrarium, 1993;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
Własne doświadczenia


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu