Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma bicoloratum


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Aphonopelma bicoloratum – ptasznik

Na wolności występuje w Meksyku. Gatunek sklasyfikowany w 1996 roku przez Struchen’a, Brandle’a & Schmidt’a. Nazwa angielska tego ptasznika to Mexican Bloodleg tarantula


Dorasta do 7-8 cm ciała (inne źródła podają wielkość ciała 4-5 cm), z rozpostartymi odnóżami do 14-15 cm. Samice dożywają 20-25 lat.

Samice są pięknie ubarwione, uderzająco podobne do Brachypelma boehmei. Tarczkę grzbietową i odnóża ma czerwone, odwłok czarny porośnięty dłuższymi, czerwonymi włoskami.

Od Brachypelma boehmei można ją odróżnić po trzech zewnętrznych szczegółach:

1. Brachypelma boehmei ma gęsto owłosione kończyny, Aphonopelma bicoloratum mniej

2. Ten pierwszy ma odwłok porośnięty rzadkimi, perłowymi włoskami, natomiast ten drugi ma te włoski czerwone, jest ich więcej i są wyraźnie dłuższe

3. Brachypelma boehmei prawie bez wyjątku wyczesują włoski parzące z odwłoka, natomiast Aphonopelma bicoloratum prawie wcale tego nie robią.

Samce do ostatniej wylinki są ubarwione podobnie, jednak po osiągnięciu dojrzałości płciowej całkowicie się zmieniają. Są czarne, tarczka grzbietowa jest z rudawą obwódką, na kończynach ma słabo widoczne czerwone kreseczki. Młode są od 5-6 wylinki miniaturkami osobników dorosłych. Przedtem są różowe z ciemną plamką na odwłoku.

Optymalne wymiary terrarium dla Aphonopelma bicoloratum to 30/20/20 cm (dł./szer./wys.). Wygodnym podłożem jest torf lub substrat kokosowy o grubości około 5 cm. W terrarium można umieścić kawałek kory lub połówkę skorupy orzecha kokosowego jako kryjówkę. Można także włożyć do pojemnika pająka miseczkę z wodą. Młode ptaszniki chętnie kopią norki w podłożu. Wymaga temperatury w przedziale 28-33°C (nocą może spadać do 18-20° C) przy wilgotności 70-80%.

Ptaszniki karmimy świerszczami, karaczanami, szarańczą, owadami łąkowymi. Młodym podajemy wylęg świerszczy, muszki owocówki i larwy mącznika młynarka.


Dojrzałe samce mają na przedniej parze odnóży krocznych haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy). Samce dojrzewają po 2-3 latach, samice po 3-4 latach.

Aphonopelma bicoloratum nadaje się dla początkujących. Bardzo rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka i rzadko bywa agresywny.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.poecilotheria.com;
www.tarantulas.ru;
www.cyriocosmus.com;

własne doświadczenia


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu