Artykuł w kategoriach: Brachypelma, Ptaszniki – Opisy

Brachypelma fossorium


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Brachypelma fossorium – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1980 roku przez Valerio. Na wolności występuje na Kostaryce, w lasach deszczowych. Inna nazwa to Brachypelma fossoria. Angielska nazwa tego ptasznika to Costa Rican Rustbrown Tarantula.


Dorasta do 4 cm ciała.

Tarczka grzbietowa jest brązowo-czarna, odwłok i kończyny czarne. Na odnóżach są słabo widoczne jaśniejsze kreseczki. Osobniki przed linieniem brązowieją. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

W terrarium powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa podłoża (torfu lub substratu kokosowego). Niektóre osobniki kopią w podłożu. Jako kryjówka nadaje się kawałek kory lub korzeń. Dno terrarium można wyłożyć mchem. Wymaga temperatury utrzymującej się na poziomie 28-33°C (nocą może spadać do 18-20°C) i wilgotności 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Jego najczęstszą obroną jest wyczesywanie włosków parzących z odwłoka. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Ptasznik objęty ochroną gatunkową (znajduje się w II załączniku CITES).

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;

Powiązane artykuły

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu