Artykuł w kategoriach: Eupalaestrus, Ptaszniki – Opisy

Eupalaestrus campestratus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...

Eupalaestrus campestratus – ptasznik

Na wolności występuje w Paragwaju i północnej Argentynie oraz w jednej prowincji w Brazylii. Gatunek opisany w 1891 roku przez Simon’a. Inne nazwy to Eurypelma campestratum, Lasiodora campestrata, Eupalaestrus pugilator, Eupalaestrus tennuitarsus, Eupalaestrus tenuitarsus, Pamphobeteus pugilator oraz Eupalaestrus tarsicrassus. Nazwy angielskie tego gatunku to Giant Paraguay stripe Leg tarantula oraz Pink Zebra Beauty tarantula.


Jest to dość duży ptasznik, dorasta do 7 cm ciała, ale spotykane są osobniki dorastające do 10 cm. Z rozpostartymi odnóżami mierzy około 25 cm. Aktywny głównie o zmierzchu.

Młode do 4 wylinki są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Po tym czasie ciemnieją, ale plamka pozostaje widoczna do około 6 wylinki (aczkolwiek bardzo słabo). Podrostki i osobniki dorosłe są brązowe, na kończynach występują jaśniejsze, podwójne paseczki. Ich odwłok porastają długie jaśniejsze włoski. Tylna para odnóży jest gęsto owłosiona (szczególnie u samic).

Wymaga dość dużego terrarium o wymiarach 30/35/30 cm (wys./dł./szer.). Dobrym podłożem jest torf lub substrat kokosowy. Jako kryjówki można użyć dużego kawałka kory lub konaru. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 28-30°C, ale może też być niższa – od 25°C(nocą około 20-22°C). Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 75-85%.

Pająki karmimy larwami mącznika młynarka i larwami much (tzw. białymi robakami). Starsze chętnie polują na świerszcze, karaczany, owady łąkowe. Młode są żarłoczne, ale dość wolno rosną.

Dojrzałe samce mają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki. Rozmnażanie tego gatunku nie jest do końca poznane.

Osobniki tego gatunku bardzo rzadko przejawiają agresję. Nadaje się dla początkujących terrarystów.

Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 1, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.giantspiders.com;
http://gea.free.fr/fiche%20eupal-campestratus.htm;
Własne doświadczenia.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu