Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [18]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki – Opisy, Szyszkowcowate

Cordylus cordylus – szyszkowiec zwyczajny

Cordylus cordylus – szyszkowiec zwyczajny

Uwaga w handlu możemy dostać prawie wyłącznie szyszkowce z gatunku Cordylus tropidosternum!

Systematyka

Szyszkowiec zwyczajny (Cordylus cordylus Linnaeus, 1758)

Wygląd

Osiąga do 20 cm długości, z czego połowa przypada na kolczasty ogon.

Długość życia

Może dożyć 10 lat, w naturze często żyje krócej, gdyż z powodu swoich małych rozmiarów często pada ofiarą większych drapieżników.

Wygląd

Ubarwiony jest ciemnoszaro-brązowe do niemal czarnego, strona grzbietowa i ogon pokryte są kolczastymi łuskami, kolce na ogonie służą ochronie jaszczurki, gdy drapieżnik próbuje ją wyciągnąć z jej kryjówki ona zahacza ogonem o szczeliny skalne i zapobiega wyciągnięciu jej przez wroga; na szyi po obu stronach ciała ciągnie się ciemna, czasem czarna pręga.

Występowanie

Afryka Południowa.

Biotop

Żyje w środowisku suchym, na stepach, na których jest wiele skalnych szczelin, które służą jako schronienie.

CeCHy szczególne

Jaszczurka żyworodna, często polecana jako łatwa w utrzymaniu, polecana początkującym terrarystom, którym często może sp.awiać problemy, jest ona bardzo ciekawska, zainteresowanie często objawia ruCHami ogona. Są to Jaszczurki zgodne, nie będą walczyć z przedstawicielami innyCH gatunków. Młode szyszkoWCe łatwo się oswajają, starsze bardzo trudno jest oswoić.

Aktywność

Wyłącznie w dzień.

Terrarium

Stepowe, z dużą ilością kamieni pomiędzy którymi szyszkoWCe będą mogły się sCHować; poza tym w Terrarium powinny znaleźć się rośliny, powinny być to jednak gatunki odporne na braki wody oraz pazury jaszczurek które uwielbiają je niszczyć. SzyszkoWCe mimo naziemnego trybu życia bardzo lubią się wsp.nać i wygrzewać na wysoko położonyCH półkaCH i gałęziaCH, dlatego boczna ściana Terrarium powinna być zrobiona z korka lub wyłożona korą z drzew; basen z wodą nie jest konieczny, Jaszczurki te pija wodę którą zraszamy Terrarium, często gdy widzą że bierzemy zraszacz ustawiają się w miejscu gdzie najczęściej zraszamy Terrarium.

Wielkość Terrarium

Wymiary 70/50/40 cm dla jednego samca i 2 samic.

OświeTLenie

Cykl 12 godzinny.

Temperatura

Od 25 do 30°C, pod promiennikiem temperatura może doCHodzić do 35°C,w Terrarium powinien znajdować się kabel grzejny, i zacienione miejsce, ponieważ szyszkoWCe same powinny dobrać taką temperaturę jaka im pasuje, w nocy temperatura może sp.dać nawet do 17°C.

Wilgotność

Powinna się utrzymywać na poziomie 40-50%.

Żywienie

Podstawowym pokarmem dla szyszkoWCów w Terrarium są świerszcze, które można łatwo dostać w sklepaCH zoologicznyCH bądź założyć własną hodowlę karmową; niektóre szyszkoWCe bardzo lubią larwy mącznika, ale nie może być to jedyny iCH pokarm, poza tym nie wszystkie będą go jadły, w lecie można na łąkaCH złapać dużo owadów które możemy podać naszym podopiecznym; dzień przed podaniem, Owady karmimy pokarmem wzbogaconym w witaminy, można też do pojemnika z owadami po prostu wsypać witaminy i wstrząsnąć! Nie wolno łapać owadów jadowityCH, gdyż iCH jad może poważnie zaszkodzić szyszkoWCom!

Rozmnażanie

Po miesięcznym obniżeniu temperatury podwyższamy ją, zaczynamy obficie karmić szyszkoWCe pokarmem bogatym w witaminy, szyszkoWCe są żyworodne, a więc nie trzeba szukać jaj w Terrarium. Gdy zauważymy że nasza samica jest w ciąży zaczynamy poświęcać jej więcej uwagi niż innym szyszkoWCom. Samice w ciąży poznamy po tym że będzie dużo więcej jeść, pić, zacznie się częściej wygrzewać i odpoczywać. Karmimy ją pokarmem bogatym w witaminy, jeśli wiemy w którym miejscu samica czeka na wodę to w tym miejscu używamy wody z dodanymi witaminami. Ciąża trwa od 2 do 3 miesięcy . Młode rodzą się w odstępaCH około godziny. Poród jednego młodego trwa około 2-3 minuty. W jednym miocie znajduje się od 1 do 3 małyCH jaszczurek. Młode umieszczamy w osobnym Terrarium i obficie karmimy, pokarm powinien odpowiadać rozmiarom otworów gębowyCH młodyCH, za dużego pokarmu nie ruszą bądź się nim zadławią. Terrarium dla młodyCH może mieć wymiary 30x30x30 cm. Powinien być w nim basen z wodą z witaminami, gałąź i szczelina w której się sCHowają. Zdrowe młode od razu po urodzinaCH powinny zacząć biegać, powinny być żwawe i bardzo ruCHliwe. Karmimy je małymi owadami, pająkami . Po kilku dniaCH od narodzin powinny zacząć podawany pokarm sp.żywać. Gdy osiągną już rozmiary w przy któryCH mogą bez problemu zjeść średniej wielkości świerszcza to wpuszczamy je do Terrarium w którym trzymamy rodziców.

Zimowanie

Nie zimuje się, można przez miesiąc obniżyć temperaturę w celu uzyskania potomstwa.

 .

Opracowanie

Opracował cradleoffear

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu