Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
Kategorie: Połozowate – Opisy, Węże – Opisy

Chrysopelea ornata – nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata – nadobnik ozdobny

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornata
Nazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajny (?)
Nazwa angielska: Golden Flying Snake, Indian Flying Snake
Chrysopelea ornata ornata – Golden Tree Snake , Golden Flying Snake , Ornate Flying Snake , Indian Ornate Flying Snake
Chrysopelea ornata ornatissima – Southeast Asian Flying Snake
Nazwa niemiecka: Gelbgrüne Schmuckbaumnatter, Gewöhnliche Schmuckbaumnatter

Lokalne nazwy tego węża: Dibomina , Molengue , Ran Cuom , Ular Jelotong , Ule Alo.

Systematyka

 .

Wygląd

Smukły, nadrzewny wąż należący do połozowatych (Colubridae). Głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała, oczy duże, wysoko osadzone. Źrenice okrągłe. Na głowie sp.re łuski, na reszcie ciała mniejsze z delikatnie wypukłą pręgą biegnącą przez środek. Ubarwienie zmienne. Głowa czarna z poprzecznymi paskami w kolorze żółtym lub zielonym. Pomiędzy kolejnym pasem można ujrzeć kilka kropek w kolorze pasków lub podobnym. Reszta ciała czarna w zielone kropki, czasami z żółtymi, czerwonymi plamkami. Spodnia część ciała jednolicie ubarwiona w kolorze jaśniejszym niż reszta ciała (biały, kremowy, seledynowy, jasnożółty). Ogon długi. Średnio dorasta do 80-130 cm, maksymalnie do 1,5-1,7 m. Długość życia nie jest znana. Aktywność dzienna.

Występowanie

Kambodża, Chiny, Hong-Kong, Indonezja, Indie, Laos, Malezja, Myanmar, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Wietnam.

Biotop

Wilgotne lasy nizinne do 600 m n.p.m. (sp.tykany także na większych wysokościach ). Zamieszkuje wysokie krzewy, drzewa. Bardzo sp.awnie porusza się wśród nich, może wykonywać krótkie loty/skoki z drzewa na drzewo. Spotykany w pobliżu ludzkich siedzib.

Cechy szczególne

Potrafi latać z drzewa na drzewo (stąd jego polska nazwa – wężolot), chociaż poprawniej by było napisać, że szybuje. Zwiększa swoją powierzchnię sp.aszczając ciało i dzięki temu może sp.awnie zeskakiwać z wysokich drzew na te niższe.

Podgatunki

Chrysopelea ornata ornata (SHAW, 1802)
Chrysopelea ornata ornatissima WERNER, 1925: 61

Jadowitość

Warunkowo jadowity. Jad nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia człowieka.

Terrarium

Ze względu na nadrzewny tryb życia stosujemy terraria odpowiednio wysokie, wertykalne. Dla dorosłego osobnika wystarczy zbiornik o wymiarach 80x60x80cm (oczywiście im większy tym lepszy). W terrarium nie powinno zabraknąć gęstej roślinności oraz gałęzi do wsp.naczki. Temperatura za dnia w zakresie 26-29°C będzie odpowiednia. W nocy może sp.dać do 22-24°C. Wilgotność dosyć wysoka, na poziomie 70-80%. Wentylacja w terrarium powinna być wydajna. Zbiornik oświetlamy świetlówkami przez 12 godzin dziennie. Niektórzy hodowcy zalecają świetlówki UVB w przypadku tego gatunku (2.0 lub 5.0). Jako podłoże możemy użyć torfu lub podłoży kokosowych, ponieważ dobrze utrzymują wilgotność.

Żywienie

W naturze mają bardzo bogatą dietę. Zjadają wszelkie jaszczurki, małe ssaki, inne węże, płazy, małe ptaki, a nawet owady. W hodowli możemy sp.óbować podać małe gryzonie. Gryzonie najlepiej jak najmłodsze z mniejszą ilością futra, by ułatwić trawienie tym wężom (odpowiednie będą oseski, biegusy). Poza gryzoniami, których mogą nie przyjmować w niewoli możemy karmić gekonami czy innymi jaszczurkami zakupionymi w hodowli (polska herpetofauna jest pod ścisłą ochroną!). Gatunek ten ma bardzo szybki metabolizm. Dorosłe karmimy 2 razy w tygodniu.

Dymorfizm płciowy

Brak informacji.

Rozmnażanie

Jajorodny. Łączą się w pary w czasie pory deszczowej (korzystnie jest zasymulować to w terrarium). W ciągu roku samica może złożyć 2 mioty. Jednorazowo składa 6-20 jaj. Inkubując w temperaturze 25-26°C młode wykluwają się po 70-90 dniach. Młode rozkarmiamy owadami, małymi jaszczurkami lub ogonami myszy czy jaszczurek.

Uwagi

Rzadko sp.tykany w handlu. Osobniki z hodowli są jeszcze trudniej dostępne. Węża z odłowu trzeba przebadać pod kątem pasożytów (jest niemal pewne, że będzie miał ich mnóstwo) i w razie konieczności odrobaczyć odpowiednimi środkami.

 .

Opracował _TRIMEK_

Bibliografia

Opracowane na podstawie informacji zawartych na zagranicznych forach i portalach internetowych

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu