Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
4060
Węże – Opisy, Żmijowate

Vipera aspis – żmija żebrowana

Vipera aspis – żmija żebrowana

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Vipera aspis
Nazwa polska: Żmija żebrowana
Nazwa angielska: Asp Viper
Nazwa niemiecka:
Aspisviper

Systematyka

Synonimy:

  • Coluber Aspis Linnaeus, 1758
  • Vipera Francisci Redi Laurenti, 1768
  • Vipera aspis — Duméril & Bibron, 1854
  • Vipera aspis — Engelmann et al., 1993
  • Vipera aspis — McDiarmid, Campbell & Touré, 1999
  • Vipera (Vipera) aspis — Venchi & Sindaco, 2006

Wygląd

Nieduży , dosyć krępy wąż. Budową przypomina naszą rodzimą Vipera Berus . Głowa o charakterystycznym dla rodzaju Vipera trójkątnym kształcie. Źrenice pionowe. Koniec pyska ścięty, minimalnie uniesiony do góry. Ubarwienie zmienne (w zależności od podgatunku), tło w różnych odcieniach szarego, brązu i pokrewnych kolorów. Przez ciało biegną poprzeczne ciemne paski. Z reguły dorastają do 70 cm, choć zdarzają się osobniki niewiele większe.

Występowanie

Gatunek ten można spotkać w wielu europejskich państwach, m.in. : we Francji, we Włoszech, w południowo-zachodnich Niemczech, Hiszpanii (północnej części) oraz w Szwajcarii.

Biotop

Vipera aspis zamieszkuje wiele różniących się od siebie terenów. Z reguły bywają obserwowane na suchych i kamienistych terenach (np. górskie stoki), ale czasami przebywają na terenach wilgotnych. Najczęściej można je spotkać na obszarach wyżynnych. Wąż typowo naziemny.

Cechy szczególne

Wąż z reguły łagodny, nie agresywny (co nie znaczy, że możemy go lekceważyć).

Przeczytaj też  Tacca chantrieri - krąpiel Chantriera

Jadowitość

Ukąszenie nie powinno zagrozić życiu człowieka (przyjmując, że ten jest zdrowy i nieuczulony na żaden ze składników jadu).  Wąż jest w stanie wyprodukować do 10mg toksyny. Jad działa na układ krwionośny (jad hemolityczny).  LD50 u tego gatunku przy iniekcji domięśniowej wynosi  4,7mg/kg, natomiast przy iniekcji dożylnej wartość ta oscyluje na poziomie 1mg/kg.

Objawy, które mogą towarzyszyć ukąszeniu przez tego węża to (objawy te występują przy ukąszeniu przez V. ammodytes, V. aspis oraz V. Berus):

– Od strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe występują u 55% pacjentów w ciągu pierwszej godziny po ukąszeniu, a 83% pokąsanych odczuwa je w ciągu 2 godzin po ukąszeniu.

– Zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego: pocenie się, zimne kończyny, częstoskurcz, niedociśnienie tętnicze, senność , obrzęki, zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Zaburzenia sercowo-naczyniowe występują u 62% pokąsanych w ciągu pierwszej godziny, a u 87% w ciągu pierwszych dwóch godzin.

Obrzęki pojawiają się z reguły dosyć szybko (zależnie od ilości jadu jaką zdołał wprowadzić wąż oraz prędkości jego rozprzestrzeniania się po organizmie) choć zdarzały się przypadki wystąpienia obrzęku po kilku dniach. Oprócz wymienionych wyżej objawów mogą także wystąpić: martwica tkanek, powiększenie węzłów chłonnych, omdlenia, zawroty głowy, duszności (skurcz oskrzeli).

U 46 na 131 badanych wystąpiła leukocytoza (zwiększona liczba białych krwinek). Istotne dla zdrowia/życia zaburzenia pracy nerek są rzadkie (ale nie można ich wykluczyć).

Podgatunki

  • Vipera aspis aspis (LINNAEUS 1758)
  • Vipera aspis atra MEISNER 1820
  • Vipera aspis francisciredi LAURENTI 1768
  • Vipera aspis hugyi SCHINZ 1833
  • Vipera aspis zinnikeri KRAMER 1958
Przeczytaj też  Polypedates leucomystax - żaba latająca bambusowa*

Temperatura

Temperatura w naturze na poziomie około 26-27°C, miejscowo do 30°C. W nocy spadki do 24°C.

Wilgotność

Wilgotność powinna się utrzymywać się w przedziale 50-60%.

Żywienie

Na wolności zjadają wszelkiego rodzaju małe gryzonie, ptaki, a nawet gady.

Dymorfizm płciowy

Samce są nieco smuklejsze od samic.

Rozmnażanie

Jajożyworodna (jak wszystkie gatunki z rodzaju Vipera). Po zimowaniu osobniki dorosłe kopulują ze sobą. Ciąża samicy trwa od 2 do 3 miesięcy, po tym czasie samica rodzi nawet 15 młodych.

Uwagi

Wąż aktualnie znajduje się na II liście gatunków niebezpiecznych (rozporządzenie ministra środowiska) i aby legalnie go hodować właściciel musi spełnić szereg wymogów oraz zdobyć odpowiednie pozwolenie.

 

Opracowanie Tofik_25

Bibliografia

Opracowane na podstawie
– doświadczeń własnych
– internet

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu