Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
7279
Połozowate – Opisy, Węże – Opisy

Ahaetulla nasuta – wąż bicz

Ahaetulla nasuta – wąż bicz

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Ahaetulla nasuta
Nazwa polska: Wąż bicz
Nazwa angielska: Green vine Snake, Ngu kieo pak nab,
Nazwa tajska: Ngu kieo pak nab
Starsze nazwy łacińskie:

• Coluber nasutus LACÉPEDE 1789
• Dryophis nasuta LACÉPEDE 1789
• Coluber mycterizans RUSSELL 1796
• Ahaetulla mycterizans LINK 1807
• Dryinus nasutus MERREM 1820
• Dryinus oxyrhynchus BELL 1825
• Dryinus russellianus BELL 1825
• Dryophis hammatorhynchus FITZINGER 1826
• Dryiophis nasuta SCHLEGEL 1837
• Dryinus nasutus DUMÉRIL & BIBRON 1854
• Dryinus fuscus DUMÉRIL, BIBRON & DUMÉRIL 1854

• Dryophis mycterizans BOULENGER 1890
• Dryophis mycterizans tephrogaster WALL 1908
• Dryophis mycterizans cineroventer WALL 1908
• Dryophis mycterizans rhodogaster WALL 1908
• Dryophis mycterizans lepidorostralis WALL 1908
• Dryophis mycterizans isabellinus WALL 1910
• Dryophis mycterizans rhodonotus WALL 1921
• Passerita nasuta COCHRAN 1930
• Dryophis nasutus SMITH 1943
• Ahaetulla nasuta MANTHEY & GROSSMANN 1997
• Ahaetulla nasuta COX et al. 1998
• Ahaetulla nasutus SHARMA 2004

Systematyka

Wygląd

Głowa trójkątna, spłaszczona, z ostro zakończonym noskiem. Oczy charakterystyczne z poziomymi źrenicami. Ciało szczupłe w spoczynku walcowate, podczas ataku spłaszczone, lekko rozciągnięte ukazuje czarno białe pasy. Wąż jest koloru jasnego lub ciemnego zielonego, jednak spotyka się osobniki o ubarwieniu oliwkowo brązowym, wargi i podbródek w kolorze białym. Brzuch od reszty ciała jest oddzielony podłużnymi białymi lub żółtymi liniami które biegną do końca ogona. Część brzuszna szklista koloru białego, u niektórych osobników jasnozielona, bardzo rzadko jasnobrązowa.

Wąż osiąga najczęściej maksymalnie 150 cm, w sporadycznych przypadkach może dorastać nawet do 190 cm jednak dzieje się tak bardzo rzadko.

Aktywność

Aheatulla nasuta to gatunek aktywny w dzień, dzięki swej budowie i ubarwieniu w naturalnym środowisku jest niezauważalny w dodatku przemieszcza się całkowicie bezszelestnie.

Długość życia

W dobrych warunkach wąż żyje około 10-12 lat, zostały odnotowane przypadki w których gatunek ten dożywał nawet 20 lat w niewoli.

Występowanie

Indie (z wyjątkiem północno-zachodniej; Maharashtra, Nasrapur, Mahabaleshwar, Koyna, Mizoram Lalchhandama, Karnataka (Castle Rock)), Bangladesz, Sri Lanka, Birma, Tajlandia, Kambodża, Wietnam.

Przeczytaj też  Vipera aspis - żmija żebrowana

Biotop

Wąż nadrzewny, zamieszkuje niskie drzewa oraz krzewy. Często można ten gatunek spotkać przy małych rzekach i strumykach. Występuje również na terenach rolniczych i w parkach.

Cechy szczególne

Bardzo istotną cechą Ahaetulla nasuta jest ich budowa ciała którą widać na pierwszy rzut oka. Dzięki niej wąż przemieszcza się bardzo sprawnie i bezszelestnie między gałęziami. Gatunek ten posiada bardzo chwytny ogon. Wąż bardzo płochliwy i wrażliwy na stres.

Jadowitość

Ahaetulla nasuta ma typ uzębienia opisthoglypha co oznacza że zęby jadowe są umiejscowione z tyłu szczęki w związku z tym jest to wąż warunkowo jadowity. Jad tego węża jest mało szkodliwy dla człowieka. W dodatku aby ukąszenie było skuteczne wąż musi dosłownie przeżuć to co kąsa aby wpuścić jad, więc takie skuteczne ukąszenia są bardzo rzadkie, za to często zdarzają się tzw. „głuche” ukąszenia które są całkowicie nieszkodliwe. Gdy dojdzie już do ukąszenia z wpuszczeniem jadu powoduje to lekki obrzęk i swędzenie, mimo słabego jadu należy obserwować czy nie dochodzi do jakiejkolwiek reakcji alergicznej.

Podgatunki

Brak

Odmiany

Brak

Terrarium

Ahaetulla nasuta jest wężem nadrzewnym więc najczęściej jest trzymany w terrariach wertykalnych. Spotkałem się z kilkoma przypadkami gdzie opisywany gatunek był trzymany w zwykłym terrarium, osobnik przyjmował pokarm, był ruchliwy nie przejawiał żadnych niepokojących objawów. Mimo wszystko najlepiej dla węża będzie zastosować terrarium wertykalne, jednak różne źródła podają różne wymiary począwszy od podstawa 50×50 cm wysokość 100 cm do podstawa 80×80 cm wysokość 120 cm. Najsensowniejszym wymiarem dla jednego osobnika będzie podstawa 60×60 cm wysokość 100 cm. Terrarium musi zostać wyposażone w gałęzie albo rośliny które będą na tyle mocne i gęste aby utrzymać węża. Jeśli w terrarium będzie umieszczona jakaś żarówka musi ona zostać zabezpieczona siatką ponieważ jej powierzchnia może poparzyć węża. W terrarium nie może zabraknąć miski/baseniku z wodą, węże nadrzewne rzadko piją wodę ze zbiorników ale nie można pozbawiać zwierzaka takiej możliwości.

Temperatura

Temperatura w terrarium powinna wynosić około 24-26°C w dzień, pod promiennikiem/żarówką może być 27-30°C, natomiast w nocy temperatura powinna spadać do 20-22°C, jednak gatunek ten znosi nawet spadki do 15°C, takie są średnie temperatury na terenach gdzie występuje Ahaetulla nasuta.

Wilgotność

Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 70-80% jednak okresowo powinna ona wzrastać nawet do 90%, będzie to symulowało naturalne zmiany w środowisku w jakim żyje Ahaetulla nasuta.

Oświetlenie

Cykl oświetleniowy może być w trybie 12h na 12h, niektórzy hodowcy stosują doświetlanie z UVB.

Przeczytaj też  Cordylus cordylus - szyszkowiec zwyczajny

Żywienie

W naturze wąż żywi się głównie małymi jaszczurkami w tym gekonami, nie gardzi również małymi ptakami, ssakami oraz płazami, rzadziej zdarza się aby polował na ryby, kijanki i małe węże ale i one bywają zjadane przez ten gatunek w naturze.

W niewoli głównym pokarmem są gryzonie jednak węże z tzw. odłowu nie przyjmują pokarmu w postaci gryzoni wtedy jesteśmy zmuszeni albo do karmienia na przymus aż do momentu „przestawienia” lub założenia hodowli małych gekonów którymi będziemy karmić. Można też poszukać jakiegoś hodowcy który rozmnaża na duża skalę gekony i odkupywać od niego te które nie nadają się z jakichś przyczyn do sprzedaży. Tak czy inaczej karmienie gekonami będzie o wiele droższym rozwiązaniem niż „przestawienie” węża na gryzonie co przy większym zaangażowaniu ze strony hodowcy nie jest wcale takie trudne.

Problem węży niejadków dotyczy prawie w całości węży z odłowu, węże urodzone w niewoli szybciej i łatwiej przestawiają się na gryzonie.

Dymorfizm płciowy

U Ahaetulla nasuta nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy, jednak samce są z reguły większe od samic, w dodatku samce mają dłuższy ogon.

Rozmnażanie

Wąż bicz to gatunek jajożyworodny ale często jest opisywany jako żyworodny co jest błędne. Samice osiągają całkowitą zdolność do rozmnażania w 3 roku życia. Okres zimowania nie jest wymagany jednak większa cześć hodowców zaleca obniżenie temperatury na okres dwóch miesięcy (styczeń, luty), wilgotność można utrzymywać na poziomie 70-80%. Po tym okresie łączy się samca z samicą. Ciąża może trwać od 4,5 do 6 miesięcy, samica wydaje na świat od 3 do 9 młodych które mierzą 20-35 cm. Młode karmimy noworodkami mysimi lub małymi gekonami.

Istnieje podejrzenie że gatunek jest zdolny do partenogenezy lub do celowego opóźnienia porodu, w londyńskim ZOO samica która była w izolacji do sierpnia 1985 roku urodziła młode w sierpniu 1988 roku. Na chwile obecną nie ma badań które by potwierdzały to zjawisko.

Uwagi

Wąż bardzo płochliwy i podatny na stres. Należy zwrócić szczególną uwagę na ilość kryjówek i roślinności w terrarium oraz ustawienie go w możliwie jak najspokojniejszym miejscu. Dobrze jest na czas aklimatyzacji przykryć terrarium np. kocem (nie zasłaniając wentylacji!!!) aby węża nie stresowała obecność innych domowników. Niektóre osobniki stresują się na tyle że niepokojone uderzają w szybę raniąc się przy tym, uderzenia są na tyle silne że mogą oszpecić węża.

Węże te w dużym stopniu pochodzą z odłowu i 90% osobników nie przystosowuje się do warunków w terrarium lub jest zarobaczona i pada. Wąż trudny w hodowli, nie polecany początkującym terrarystom, także z powodu na drogie utrzymanie – dieta składająca się z jaszczurek.

W dodatku osobniki z odłowu (przed zaaklimatyzowaniem) sprawiają spory kłopot podczas obsługi zwijają się w zygzak otwierają pysk uderzają w kierunku twarzy, stąd zapewne na terenach gdzie występuje ten gatunek wzięły się opowieści o wężach które wyrywają oczy. Przykrywanie głowy ścierką nieco uspokaja węża.

Opracowanie

Fufu

http://www.wildreach.com/
http://reptile-database.reptarium.cz/
http://chm-thai.onep.go.th/
Źródła pośrednie:
Snakes of Thailand and Their Husbandry – Merel J. Cox (Autor)
A Photographic Guide to Snakes and Other Reptiles of Thailand, Singapore & Peninsular Malaysia – Merel J. Cox (Autor), Peter Paul (Autor), Kumthorn Thirukhupl (Autor)

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu