Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Żółwie – Opisy, Żółwie błotne

Chrysemys picta – żółw malowany

Chrysemys picta – żółw malowany

Wygląd

Żółwie z tego gatunku nie osiągają imponującyCH rozmiarów dorastając maksymalnie do 18-20 cm Karapaksu. Jedynie CHrysemys picta belli wyróżnia się troCHę wielkością od pozostałyCH osiągając nawet powyżej 25 cm. Karapaks tyCH żółwi jest gładkim, sp.aszczonym owalem najczęściej koloru zielonego poprzez oliwkowy i przeCHodzący w czerń. Plastrom jest ogólnie żółty z zabarwieniami czerwonymi i pojawiającymi się akcentami brązowo-czarnymi. Nie są one jednak wszystkie jednakowe i do rozróżnienia konkretnego podgatunku służą wzorki, oraz żółte przeCHodzące w pomarańczowe paski na głowie, szyi, nogaCH i ogonie. Gatunek ten dożywa ok. 30 lat, jest aktywny w dzień, łatwy w hodowli i dlatego polecany nawet najmniej doświaDCzonym hodoWCom.

Podgatunki

Żółw malowany (CHrysemys picta) jest to gatunek z podrzędu żółwi skrytoszyjnyCH i rodziny żółwi błotnyCH.

  • CHrysemys picta picta
  • CHrysemys picta belli (żółw malowany zaCHodni)
  • CHrysemys picta dorsalis (żółw malowany południowy)
  • CHrysemys picta marginata (żółw obrzeżony)

Występowanie

Żółw malowany występuje w Ameryce Północnej, od południowej Kanady do północnego Meksyku i od północno-zaCHodniCH do południowo-wsCHodniCH obszarów Stanów ZjednoczonyCH.

Ciekawostki

Wpływ temperatury na płeć wśród żółwi malowanyCH jest udokumentowany i przedstawia się następująco:

  • z jaj dojrzewającyCH w temperaturaCH 30.5°C wylęgają się żółwie płci żeńskiej;
  • z jaj dojrzewającyCH w temperaturaCH 25°C wylęgają się żółwie płci męskiej;
  • w temperaturze średniej oscylującej w granicaCH 29°C wylęgają się natomiast zarówno samce i samice.

Biotop

Środowiskiem naturalnym CHrysemys picta są gęsto zarośnięte i stojące lub wolno płynące wody. Korzysta on z lądu, aby powygrzewać się w promieniaCH słonecznyCH, oraz w czasie składania jaj.

Żywienie

Najlepszym pokarmem dla tyCH żółwi są wszelakie ryby, ślimaki, Owady i żyjątka wodne w postaci żywej lub padliny, a także u starszyCH osobników duże ilości pokarmu roślinnego sięgające nawet do 50 % diety. Młode osobniki jako wiecznie głodne preferują jednak zdecydowanie pokarm zwierzęcy i dopiero z biegiem czasu przekonują się do wegetarianizmu.

AkwaTerrarium

AkwaTerrarium potrzebne do hodowli tego gatunku powinno być gęsto obsadzone roślinnością wodną, posiadać wysp. i źródło ciepła do wygrzewania. Żółwie te z racji występowania na dużym obszarze geograficznym mogą przebywać w temperaturaCH bardzo różnyCH, czyli 20-28 stopni C wody i 22-30 stopni C powietrza. Ponieważ nigdy nie wiemy, z jakiego rejonu jest konkretny osobnik należy poprzez obserwację jego aktywności i zaCHowania dobrać samemu skalę temperatur nie przekraczając podanyCH wyżej.

Uwagi

Gatunek wpisany na listę inwazyjnyCH gatunków obcyCH w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z 22 października 2014 r. w sp.awie działań zapobiegaWCzyCH i zaraDCzyCH w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnyCH gatunków obcyCH. W związku z tym  „Przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sp.zedaży i zbywanie gatunków obcyCH, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom przyrodniczym jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora oCHrony środowiska ” (art. 120 ust. 2 pkt 2 ustawy o oCHronie przyrody).

 .

Opracowanie marioh

Źródła:

http://www.CHelonia.org/CHrysemys_gallery.htm
http://www.tortoise.org/arCHives/CHrysemy.html

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu