Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
2426
Żółwie – Opisy, Żółwie błotne

Chrysemys picta – żółw malowany

Chrysemys picta – żółw malowany

Wygląd

Żółwie z tego gatunku nie osiągają imponujących rozmiarów dorastając maksymalnie do 18-20 cm karapaksu. Jedynie Chrysemys picta belli wyróżnia się trochę wielkością od pozostałych osiągając nawet powyżej 25 cm. Karapaks tych żółwi jest gładkim, spłaszczonym owalem najczęściej koloru zielonego poprzez oliwkowy i przechodzący w czerń. Plastrom jest ogólnie żółty z zabarwieniami czerwonymi i pojawiającymi się akcentami brązowo-czarnymi. Nie są one jednak wszystkie jednakowe i do rozróżnienia konkretnego podgatunku służą wzorki, oraz żółte przechodzące w pomarańczowe paski na głowie, szyi, nogach i ogonie. Gatunek ten dożywa ok. 30 lat, jest aktywny w dzień, łatwy w hodowli i dlatego polecany nawet najmniej doświadczonym hodowcom.

Podgatunki

Żółw malowany (Chrysemys picta) jest to gatunek z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi błotnych.

  • Chrysemys picta picta
  • Chrysemys picta belli (żółw malowany zachodni)
  • Chrysemys picta dorsalis (żółw malowany południowy)
  • Chrysemys picta marginata (żółw obrzeżony)

Występowanie

Żółw malowany występuje w Ameryce Północnej, od południowej Kanady do północnego Meksyku i od północno-zachodnich do południowo-wschodnich obszarów Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostki

Wpływ temperatury na płeć wśród żółwi malowanych jest udokumentowany i przedstawia się następująco:

  • z jaj dojrzewających w temperaturach 30.5°C wylęgają się żółwie płci żeńskiej;
  • z jaj dojrzewających w temperaturach 25°C wylęgają się żółwie płci męskiej;
  • w temperaturze średniej oscylującej w granicach 29°C wylęgają się natomiast zarówno samce i samice.

Biotop

Środowiskiem naturalnym Chrysemys picta są gęsto zarośnięte i stojące lub wolno płynące wody. Korzysta on z lądu, aby powygrzewać się w promieniach słonecznych, oraz w czasie składania jaj.

Przeczytaj też  Camponotus herculeanus - gmachówka cieśla, gmachówka koniczek

Żywienie

Najlepszym pokarmem dla tych żółwi są wszelakie ryby, ślimaki, owady i żyjątka wodne w postaci żywej lub padliny, a także u starszych osobników duże ilości pokarmu roślinnego sięgające nawet do 50 % diety. Młode osobniki jako wiecznie głodne preferują jednak zdecydowanie pokarm zwierzęcy i dopiero z biegiem czasu przekonują się do wegetarianizmu.

Akwaterrarium

Akwaterrarium potrzebne do hodowli tego gatunku powinno być gęsto obsadzone roślinnością wodną, posiadać wyspę i źródło ciepła do wygrzewania. Żółwie te z racji występowania na dużym obszarze geograficznym mogą przebywać w temperaturach bardzo różnych, czyli 20-28 stopni C wody i 22-30 stopni C powietrza. Ponieważ nigdy nie wiemy, z jakiego rejonu jest konkretny osobnik należy poprzez obserwację jego aktywności i zachowania dobrać samemu skalę temperatur nie przekraczając podanych wyżej.

Uwagi

Gatunek wpisany na listę inwazyjnych gatunków obcych w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych. W związku z tym  „Przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom przyrodniczym jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska ” (art. 120 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody).

 

Opracowanie marioh

Przeczytaj też  Testudo kleinmanni - żółw egipski

Źródła:

http://www.chelonia.org/chrysemys_gallery.htm
http://www.tortoise.org/archives/chrysemy.html

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu