Artykuł w kategoriach: Aphonopelma, Ptaszniki – Opisy

Aphonopelma pallidum


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...

Aphonopelma pallidum – ptasznik

Na wolności występuje w Meksyku. Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Cambridge’a. Inne nazwy to Eurypelma pallidum i Brachypelma pallidum. Angielska nazwa tego ptasznika to Mexican Grey tarantula.


Dorasta do 6-7 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami do 15 cm.

Dorosłe osobniki mają odwłok ciemny, prawie czarny, porośnięty rzadszymi długimi włoskami koloru żółtawego. Tarczka grzbietowa jest jasnobrązowa, odnóża czarne porośnięte żółtawymi włoskami. Dojrzałe samce mają głowotułów czarny, poza tym nie różnią się wyglądem od samic. Młode pajączki są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Ubarwienie osobników dorosłych pojawia się u nich około 6 wylinki. Nie ma różnic w ubarwieniu samic i samców.

Wymaga terrarium o wymiarach 30/20/20 cm (dł./szer./wys.). Podłożem może być torf lub substrat kokosowy o grubości 3-5 cm. Na kryjówkę nadaje się kawałek kory. Do terrarium ptasznika można także włożyć miseczkę z wodą. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 26°C, a wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-50%.

Aphonopelma pallidum nie stwarza problemów przy karmieniu. Ptasznikom podajemy karaczany, świerszcze, szarańczę. Młode karmimy larwami mącznika młynarka i wylęgiem świerszczy. Gatunek dość żarłoczny.

Dojrzały samiec ma na przedniej parze odnóży krocznych haczyki, a na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy).

Samice dojrzewają po około 3-4 latach, samce nieco wcześniej. Rzadko broni się ukąszeniem, najczęściej wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Aphonopelma pallidum nadaje się dla początkujących hodowców. Gatunek objęty prawną ochroną.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
www.spidy.goliathus.com
www.exotic-animals.org
własne doświadczenia

Jedno przemyślenie na temat Aphonopelma pallidum

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu