Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [54]
Loading...
2502
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus nuchalis

Varanus nuchalis – waran

Varanus nuchalis (Günther, 1872) – warany te cechuje smukła budowa tułowia, z długą, wąską głową; o stosunkowo krótkich i mocnych kończynach wraz z długim, bocznie spłaszczonym ogonem. Najbardziej charakterystyczne jest występowanie u tego gatunku dużych łusek na karku, znacznie większych niż grzbietowe czy w okolicach potylicy. Wśród osobników Varanus nuchalis występuje znaczne zróżnicowanie pod względem ubarwienia. Podstawowym kolorem części grzbietowej jest ciemnoszary lub brązowo-czarny, z mniej lub bardziej wyraźnymi poprzecznymi pasami złożonych z białawych lub żółtych cętek i plam -„oczek” na całym grzbiecie i ogonie. Głowa zazwyczaj ciemno ubarwiona z nieregularnymi białymi znaczeniami, u niektórych osobników bywa odwrotnie (głowa biała z nielicznymi, czarnymi znaczeniami). Są doskonałymi pływakami, nurkują i wspinają się po drzewach. Z obserwacji wynika, że są bardziej nadrzewne niż pozostali członkowie należący do grupy gatunkowej Varanus salvator, być może ze względu na swoje stosunkowo małe rozmiary. Zarówno młode jak i dorosłe osobniki o mniejszych rozmiarach, wydają się zajmować konkretne drzewa przez wiele lat, wykorzystując dziuple na swoje kryjówki, a odsłonięte gałęzie jako miejsce do wygrzewania się.

Występowanie

Filipiny

Aktywność

Dzienna

Wygląd

Wygląd samca

Większość osobników tego gatunku dorasta do 100-120 cm długości całkowitej; niektórzy badacze uważają, że warany te mogą osiągać nawet 160 cm – jeśli faktycznie tak jest, to są to rzadkie przypadki.

Wygląd samicy warana Varanus nuchalis

Osiągają nieco mniejsze rozmiary niż samce.

Przeczytaj też  Stromatopelma calceatum

Biotop

Są endemitami dla centralnej części Filipin – obszarem ich występowania są wyspy regionu West Visayan (Cebu, Guimaras, Masbate, Negros, Panay, Romblon, Sibuyan, Siquijor, Tablas, Ticao i niektóre małe wysepki). Podobnie jak ich kuzyni zajmują różne środowiska, doskonale czują się zarówno wśród namorzyn, pól ryżowych, nad brzegami rzek i in. zbiorników wodnych, widywane wśród gajów palm kokosowych, na terenach porośniętych krzewiastą roślinnością w typie buszu czy też w nizinnych, tropikalnych lasach. Występują na terenach do co najmniej 1000 m n.p.m., ale znacznie bardziej powszechne na obszarach typowo nizinnych.

Temperatura

W dzień temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-30°C, pod promiennikiem ok 40°C. W nocy spadki do ok. 20°C.

Wilgotność

Na poziomie 70-90%.

Terrarium

Terrarium tropikalne. Przestronny zbiornik z licznymi i odpowiednio umocowanymi konarami i gałęziami do wspinaczki oraz miejscem do wygrzewania się. Jako podłoże gruba warstwa torfu, włókna kokosowego, kory, ziemi lub ich mieszanka. Na wyposażeniu powinien znaleźć się basenik z zawsze czystą wodą.

Wielkość terrarium dla pary minimalnie 250x150x150 cm. UVB 5%.

Żywienie

Na ich dietę składają się zarówno bezkręgowce (owady, stawonogi, skorupiaki), płazy, małe jaszczurki, ptaki, jaja, gryzonie oraz padlina. Są jednymi z niewielu gadów Starego Świata dla których spożywanie ropuch aga (Rhinella marina) nie stanowi zagrożenia. W warunkach niewoli należy zapewnić zróżnicowaną dietę złożoną z bezkręgowców, gryzoni i jaj.

Przeczytaj też  Phelsuma nigristriata

Rozmnażanie

Jaja składane są w wykopanych przez samice norach, pod korzeniami kęp bambusowych – wzdłuż piaszczystych czy też błotnistych brzegów cieków wodnych, w dziuplach, a nawet wśród pozostałości po niszczejących, opustoszałych domostwach. Jaja mierzą 64-69 mm. Świeżo wykluty, zmierzony jeden osobnik tego gatunku mierzył 33 cm długości całkowitej i ważył 40 gramów.

W hodowli tego gatunku (wcześniej był jednym z podgatunków) z pewnością można wzorować się na Varanus salvator.

Uwagi

Varanus nuchalis przez dłuższy czas uważany był za jeden z podgatunków Varanus salvator, ale dzięki pracy naukowców z ZFMK w Bonn został podniesiony do rangi osobnego gatunku.

Dawne podgatunki Varanus salvator wchodzące w skład podrodzaju Soterosaurus, a obecnie podniesione do rangi osobnych gatunków nie zostały objęte obostrzeniami prawnymi dotyczącymi ich chowu na terenie naszego kraju.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

Źródła informacji

1. Varanus nuchalis – Rough-Necked Water Monitor Maren Gaulke.

 

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu