Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [61]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus melinus

Waran Varanus melinus

Varanus melinus (Böhme & Ziegler, 1997)  to kolejny przykład gatunku, który znajduje się w ofercie importerów, jest obecny w kolekcjach prywatnych jak i ogrodach zoologicznych (i nawet rozmnażany – przykład Zoo-Aquarium w Köln), a życie którego w środowisku naturalnym i zwyczaje są owiane tajemnicą. Znikoma ilość informacji na temat tego gatunku, często sprzecznych, bądź nieaktualizowanych nie ułatwia miłośnikom waranów decyzji o ich ewentualnym zakupie.

Jest przedstawicielem grupy „indicus” do której należy już 14 gatunków, a wszystkie są przypisane do podrodzaju Euprepiosaurus. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest intensywnie żółte ubarwienie dorosłych osobników (dzięki czemu są łatwe do odróżnienia od innych gatunków należących do tej grupy ), z mniej lub bardziej widocznym ciemnym wzorem w postaci siatki na tułowiu, szyi, kończynach i podstawie ogona. Mogą dorastać do rozmiarów przekraczających 128 cm. Najnowsze badania nad Varanus melinus S. Sweeta i V. Wejiola (odkrywcy i autorzy opisania Varanus obor) dowodzą, że obszar występowania tych waranów ogranicza się jedynie do 2 wysp w Północnych Molukach – Mangole i Taliabu. Zaprzecza to wcześniejszym doniesieniom o ich występowaniu również na wyspach Bowokan, Banggai, Sanana i Obi – ta ostatnia jest zresztą jedynie miejscem z którego dokonuje się wysyłek waranów. Z obserwacji nad pierwszymi okazami tego gatunku sprowadzonymi do Niemiec wynika, że mają tendencję do bycia aktywnymi również o zmierzchu jak i w nocy, ponadto bardzo chętnie korzystają z basenu pływając i nurkując.

 

Długość życia warana Varanus melinus

Ok. 15 lat.

 

Występowanie warana Varanus melinus

Indonezja

 

Aktywność warana Varanus melinus

Dzienna

 

Biotop warana Varanus melinus

Są mieszkańcami bagien i prawdopodobnie tropikalnych lasów z charakterystycznymi drzewami z rodziny Dipterocarpaceae – prowadzą częściowo nadrzewny tryb życia.

 

Terrarium dla warana Varanus melinus

Terrarium tropikalne. Dla pary waranów należy zapewnić przestronne terrarium z dużą częścią wodną, która umożliwi im pływanie i nurkowanie (z temp. wody min. 27°C ). Ścianki boczne i tylna powinny być wyłożone np. płytami z korka, liczne konary z dodatkiem naturalnej lub sztucznej roślinności oraz kryjówki z tub korkowych zapewniające waranom intymność i możliwość schronienia się; z grubą warstwą podłoża np. kory sosnowej.

Cykl oświetlenia 12 godzinny. UVB 5%.

 

Temperatura dla warana Varanus melinus

W dzień 26.5-33°C, a bezpośrednio pod promiennikiem do 45°C ( dla młodych osobników maks. 40°C), w nocy kilkustopniowe spadki.

 

Wilgotność dla warana Varanus melinus

70-90%.

 

Żywienie warana Varanus melinus

Dieta urozmaicona – owady i inne bezkręgowce oraz kręgowce (gryzonie, drób, ryby).

 

Rozmnażanie warana Varanus melinus

Samica składa średnio 7-9 jaj (maks.12 sztuk), a ich inkubacja w temperaturze ok. 29°C trwa 168-171 dni. Wyklute osobniki są czarne z delikatnym żółtym wzorem składającym się z poprzecznych rzędów plam – „oczek” na grzbiecie.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu