Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [51]
Loading...
2410
Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus eremius

Waran Varanus eremius

Waran Varanus eremius (Lucas i Frost, 1895) to jeden z mniejszych gatunków australijskich waranów, należący do tzw. dwarf-monitors z podrodzaju Odatria (w skład którego wchodzi 20 gatunków). O czerwono – brązowym ubarwieniu (w różnych odcieniach i o różnej jego intensywności), z czarnymi i kremowymi plamkami na grzbiecie. Mogą dorastać do niespełna 50 cm długości całkowitej. Za schronienie służą im wykopane nory, najczęściej u podnóża kęp kłujących traw rozrastających się do kilku m² powierzchni, zapewniające im większe bezpieczeństwo przed drapieżnikami. To jaszczurki powszechne na obszarach swego występowania i w odróżnieniu od wielu innych gatunków waranów są aktywne przez cały rok, ale bardzo ostrożne przez co rzadko widywane w warunkach naturalnych.

 

Długość życia warana Varanus eremius

Dożywa około 10 lat.

 

Występowanie warana Varanus eremius

Australia.

 

Wygląd samca warana Varanus eremius

Górne granice osiąganych rozmiarów są zarezerwowane zazwyczaj dla samców. Poza tym brak jest wyraźnego dymorfizmu płciowego.

 

Wygląd samicy warana Varanus eremius

Samice osiągają nieco mniejsze rozmiary.

 

Przeczytaj też  Tylototriton shanjing - traszka mandaryńska

Biotop warana Varanus eremius

To typowe jaszczurki naziemne rzadko korzystające z możliwości wspinania się po krzewach i drzewach. Obszarem występowania tego gatunku są suche, piaszczyste półpustynie i pustynie zdominowane przez twardą i niezwykle ostrą roślinność trawiastą (Spinifex sp.) w centralnej i zachodniej części Australii (położone na terenach należących do 3 stanów – Australia Zachodnia, Terytorium Północne i Australia Południowa).

 

Terrarium dla warana Varanus eremius

Terrarium pustynne o grubej, co najmniej 8-10 centymetrowej warstwie podłoża, umożliwiającej kopanie – dobrze sprawdzi się mieszanka piasku i gliny. Z elementami wystroju w postaci łupków lub większych kamieni oraz zasuszone korzenie lub konary. Niewielkie naczynie z zawsze czystą, odstaną wodą.

Minimalne rozmiary terrarium to 130x60x50 cm. Cykl oświetlenia 14 godzinny. UVB 10%.

 

Temperatura dla warana Varanus eremius

O grubej, co najmniej 8-10 centymetrowej warstwie podłoża, umożliwiającej kopanie – dobrze sprawdzi się mieszanka piasku i gliny. Z elementami wystroju w postaci łupków lub większych kamieni oraz zasuszone korzenie lub konary. Niewielkie naczynie z zawsze czystą, odstaną wodą.

 

Wilgotność dla warana Varanus eremius

Ok. 40%.

 

Żywienie warana Varanus eremius

Na dietę tych waranów, w naturalnym środowisku składają się głównie jaszczurki (do 70% diety) – w szczególności małe gatunki scynków oraz owady i in. stawonogi (koniki polne, chrząszcze, skorpiony). Często przeszukują nory należące do innych jaszczurek, w szczególności upodobały sobie podziemne labirynty Egernia striata. Potrafią przemierzać dystans do 1 km dziennie w poszukiwaniu zdobyczy. W warunkach terraryjnych podstawą diety mogą być wszelkie łatwo dostępne owady karmowe, a w okresie lata plankton łąkowy.

Przeczytaj też  Cyrtopholis bryantae

 

Rozmnażanie warana Varanus eremius

Dojrzałość płciową osiągają przy długości tułowia ok.11-12 cm (Pianka, 1968). Okres godów u tego gatunku odbywa się australijską wiosną, samica składa 3-4 jaja (maks. 6 sztuk), a inkubacja trwa prawdopodobnie 3-4 miesiące. Wyklute warany mierzą 59-64 mm (SVL) i ważą 1,9-3,3 gramów. Niestety brak jest informacji na temat rozmnażania w warunkach terraryjnych, ale zapewne można wzorować się na in. gatunkach małych, australijskich waranów.

 

Uwagi nt warana Varanus eremius

Gatunek niezwykle rzadko goszczący w kolekcjach, poza granicami Australii.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie

  1. Varanus eremius – Eric Pianka.
  2. Varanoid Lizards of the World E.Pianka & D.King & R.King.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu