Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [53]
Loading...
Kategorie: Jaszczurki – Opisy, Waranowate

Varanus brevicauda – waran karłowaty

Varanus brevicauda – waran karłowaty

Varanus brevicauda (Boulenger, 1898) to najmniejszy współcześnie żyjący gatunek warana. Wyglądem i budową ciała nie odbiega od swoich bardziej okazałych kuzynów. O krępej budowie ciała i silnych kończynach, krótkim ogonie (stąd epitet gatunkowy – „krótkoogonowy”), nieprzekraczającym długości tułowia. Ubarwienie od żółtawo-brązowego po czerwonawo-brązowy z licznymi owalnymi plamkami. W warunkaCH naturalnyCH wyjątkowo skryty i płoCHliwy, stąd bardzo rzadko widywany (z obserwacji wynika, że na 1 ha przypada ok. 20 dorosłyCH osobników). W warunkaCH niewoli uważany za gatunek dość kontaktowy.

Wygląd

Samiec dorasta do 20-23 cm SVL, natomiast samica do 18-21 cm SVL.

Długość życia

Dożywa do 7 lat i więcej.

Temperatura

W dzień utrzymujemy na poziomie około 25-30°C, pod promiennikiem do 50°C. Nocą około 20°C.

Wilgotność

40-50%.

Terrarium

Terrarium pustynne. Ze względu na często okazywaną agresję w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku problemem może być utrzymanie pary w 1 Terrarium, stąd potrzeba zapewnienia im wyjątkowo przestronnego zbiornika, o grubej warstwie podłoża, umożliwiającym kopanie nor. Odpowiednio osadzone i zabezpieczone przed osunięciem się płaskie kamienie czy łupki piaskoWCa, zasuszony korzeń czy kępa suCHej trawy mogą stanowić dopełnienie monotonnego, pustynnego wystroju zbiornika. Cykl oświeTLenia 14 godzinny. UVB 10%.

Żywienie

Mimo niewielkiCH rozmiarów i ten gatunek zasługuje na miano drapieżców; w naturze poluje na wszelkiego rodzaju bezkręgoWCe, małe Gady oraz pożera iCH jaja, nie pogardzi również znalezioną padliną. W warunkaCH niewoli będzie akceptował łatwo dostępne Owady karmowe i in. bezkręgoWCe, o odpowiedniej wielkości. Nie stwierdzono aby w warunkaCH terraryjnyCH interesował się martwym pokarmem.

Rozmnażanie

Dojrzewają w wieku 1-2 lat (przy długości tułowia ok. 8 cm u samic i 7 cm u samców). Samica zazwyczaj składa 2-3 jaja (wyjątkowo rzadko do 5 jaj) i może iCH składać do trzeCH razy, w ciągu sezonu rozroDCzego. Jaja inkubujemy w temperaturze ok. 30°C, przy nieco niższej wilgotności niż w przypadku innyCH gatunków. Okres inkubacji w takiCH warunkaCH trwa 70-100 dni. W 3-4 dni od wyklucia maluCHy rozpoczynają pobierać pokarm, a odCHowanie iCH nie powinno nastręczać żadnyCH problemów.

 .

Zimowanie

Przed przystąpieniem do rozmnażania powinno zapewnić się i tym waranom kilkutygodniowy okres zimowego odpoczynku ze zmniejszoną temperaturą i nieco krótszym dniem.

 .

Uwagi

Poza Australią mało kto może poszczycić się posiadaniem w swej kolekcji tego gatunku.

 .

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Piotr Prokulewicz na podstawie

  1. Australian Journal of Zoology

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu