Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
6210
Budowa terrarium

Budowa terrarium – pytania

11. Wentylacja.

Jest jedną z najważniejszych rzeczy w terrarium. Dzięki odpowiedniej wentylacji zapewniamy naszym podopiecznym stały dopływ świeżego powietrza, a także zapobiegamy rozwojowi wszelkiego rodzaju pleśni i innych drobnoustrojów.

Przy wykonywaniu wentylacji stosujemy zasadę góra/dół na przeciwległych bokach, w praktyce oznacza to, że wykonując otwory wentylacyjne w bocznych ścianach terra, na jednym boku wykonujemy je u góry, w drugim u dołu. Analogicznie tworzymy wentylacje wykorzystując przód terrarium oraz ścianę tylną lub sufit.

Otwory wentylacyjne:

Mamy do wyboru parę opcji m.in. kółka wentylacyjne, kratki wentylacyjne lub blachę perforowaną. Najwięcej problemy sprawią kółka wentylacyjne, ponieważ wiele osób zastanawia się nad tym jak dużo kółek powinno się stosować. Osobiście przyjąłem zasadę, że odległość między kółkami nie powinna być większa niż 10cm i jak do tej pory sprawdza się to świetnie. Co do blachy i kratek nie sprawiają one większych problemów, ponieważ stosuje się je przeważnie po całej długości boku.

Przeczytaj też  Androctonus crassicauda

Kiedy poznać, że wentylacja jest za mała?

Najszybciej rozpoznamy to otwierając terra. Przy złej wentylacji powietrze „stoi” w środku, wyczuwamy zaduch. Inne zmiany zachodzące przy złej wentylacji to rozwój pleśni (dobrze widoczny w terrariach, gdzie występuje duża wilgotność), a także częste parowanie szyb. W ostateczności brak cyrkulacji powietrza zaobserwujemy po stanie zdrowia naszego podopiecznego, ale lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji.
W takiej sytuacji nie zostaje nam nic innego jak dodanie kilku otworów wentylacyjnych.

 

Jedno przemyślenie na temat Budowa terrarium – pytania

  1. byla juwaga co do ściemniacz / temrostat z forum
    Witam. Jestem może świeży na forum, aczkolwiek jako takie pojęcie o elektryce i elektronice posiadam. Co do sterowania temperaturą w jakimkolwiek pomieszczeniu służy sterownik temperaturowy inaczej zwany termostatem, a ściemniacz służy do sterowania natężeniem oświetlenia ( jaśniej lub ciemniej). Ściemniając światło wpłyniemy na emisję ciepła, ale nie w takim stopniu, jak termostatem. Termostat natomiast załączy grzałkę w momencie gdy temperatura nie osiągnie ustawionej temperatury na termostacie, a wyłączy jak ta temperatura zostanie osiągnięta. Pod kątem oszczędności takie rozwiązanie będzie najlepsze. Jedyny problem w przypadku termostatu to miejsce umieszczenia czujnika temperatury( w którym miejscu terrarium ma być dokonany pomiar temperatury).

    Reply

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu