Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [26]
Loading...
4459
Jaszczurki – Opisy, Jaszczurkowate

Lacerta trilineata – jaszczurka trójpręga

Jaszczurka trójpręga (Lacerta trilineata Bedriaga, 1886)

Nazewnictwo

Nazwa polska: Jaszczurka trójpręga
Nazwa angielska: Balkan Green Lizard
Nazwa niemiecka: Riesensmaragdeidechse

Wielkość

Jedna z największych europejskich jaszczurek, dorosłe samce często przekraczają 40 cm długości, w europie rozmiarami ustępuje jedynie zółtopuzikowi bałkańskiemu (Pseudopus apodus) i jaszczurce perłowej (Timon lepidus).

Wygląd

Średniej wielkości, mocno zbudowana jaszczurka o typowej dla jaszczurek właściwych budowie ciała. Nogi krótkie ale silne,

Długość życia

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków jaszczurki te mogą osiągnąć wiek ponad 10 lat.

Podgatunki

  1. Lacerta trilineata cariensis (Peters, 1964)
  2. Lacerta trilineata citrovittata (Werner, 1935)
  3. Lacerta trilineata diplochondrodes (Wettstein, 1952)
  4. Lacerta trilineata dobrogica (Fuhn & Mertens, 1959)
  5. Lacerta trilineata galatiensis (Peters, 1964)
  6. Lacerta trilineata hansschweizeri (Müller, 1935)
  7. Lacerta trilineata major (Boulenger, 1887)
  8. Lacerta trilineata polylepidota (Wettstein, 1952)
  9. Lacerta trilineata trilineata (Bedriaga, 1886)

 

W hodowlii amatorskiej najczęściej mamy do czynienia z dwoma podgatunkami: Lacerta trilineata major oraz Lacerta trilineata trilineata. Pozostałe podgatunki również trafiają do handlu, jednak w porównaniu z wymienionymi wcześniej jest ich znacznie mniej, osiągają przy tym znacznie wyższe ceny.

Przeczytaj też  Phelsuma robertmertensi

Występowanie

Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Albania, Turcja, Rumunia

Aktywność

Dzienny gatunek.

Biotop

Suche, skąpo porośnięte roślinnością tereny, nieużytki, pobocza dróg i lasów, winnice, zbocza górskie. Preferują tereny mocno nasłonecznione, często w pobliżu ludzkich siedzib.

Terrarium

Wielkość terrarium

To aktywne i ruchliwe jaszczurki, terrarium dla pary lub grupy hodowlanej

Oświetlenie

Terrarium powinno byś naświetlane przez 12 godzin na dobre. Bardzo ważne jest zapewnienie im promieniowania UV ze względu na wybitnie dzienny tryb życia.

Temperatura

W zakresie 24-30°C, punktowo nawet do 40°C. W nocy temperatura powinna spadać o kilka stopni.

Wilgotność

Za dnia dość niska utrzymująca się na poziomie około 50%. Po wyłączeniu oświetlenia należy delikatnie spryskać wnętrze terrarium letnią wodą, tak by nieznacznie podwyższyć wilgotność.

Żywienie

Jaszczurki trójpręgie to drapieżny gatunek, są przy tym dość żarłoczne. W naturze ich ofiarą padają najrozmaitsze bezkręgowce oraz drobne kręgowce, w tym mniejsze jaszczurki.
W niewoli podstawę ich diety powinny stanowić średnie i większe gatunki karaczanów (min. N. cinerea czy Blaberus sp.) oraz świerszcze. Nieco rzadziej larwy drewnojada (Zophobas morio) oraz noworodki mysie (w pełni dorosłe samce nie mają większych problemów ze zjedzeniem mysiego „bieguska”).
Noworodki mysie powinno się podawać zwłaszcza ciężarnym samicom ze względu na duża zawartość wapnia.
Jaszczurki trójpręgie nie uzupełniają zbyt często diety o pokarm roślinny- w niewoli najczęściej pokarm tego typu po prostu ignorują, zdarzają się jednak osobniki które raz na jakiś czas skuszą się na kawałek owocu.
Młode jaszczurki trójpręgie odżywiają się tym samym co rodzice, oczywiście w odpowiednio mniejszej skali.

Przeczytaj też  Infekcje wirusowe u jaszczurek

Rozmnażanie

Młode jaszczurki trójpręgie najlepiej jest odchowywać osobno lub w niewielkich grupkach w niezbyt dużych terrariach. Nie powinny wykazywać tak duzej agresji jak niektore jaszczurki wlasciwe jak np. Gallotia stehlini (choć nie można i tego wykluczyć) ale trzymanie ich w zbyt dużym zagęszczeniu w dużym terrarium utrudni nam kontrolowanie stanu zdrowia poszczególnych osobników. Wymaganiami nie różnią sie od dorosłych. Są znacznie mniej śmiałe od dorosłych, dlatego niezbędna jest duża liczba kryjówek.
Odpowiednio karmione, utrzymywane w odpowiednich warunkach jaszczurki trójpręgie rosną szybko, osiągając prawie maksymalne rozmiary i dojrzałość płciową w wieku 2 lat.

Jaszczurki trójpręgie są z natury płochliwe. W przypadku utrudnionej ucieczki starają się odstraszyć napastnika nadymając się, otwierając pysk i w ostateczności atakować gryząc napastnika. W niewoli jednak takie zachowanie zdarza się bardzo rzadko, nawet osobniki pozyskane z natury dość szybko przyzwyczajają się do człowieka i staja się ufne. Pomimo tego nawet jaszczurki trzymane od dłuższego czasu w niewoli nie przepadają za braniem do reki czy łapaniem co okazują nerwowym zachowaniem i wyrywaniem się.

Łączenie z innymi jaszczurkami nie jest wykluczone, nawet w przypadku nieco mniejszych gatunków nie powinno dochodzić do agresywnych zachowań ze strony jaszczurki trójpręgiej.

Należy unikać łączenia z innymi „zielonymi jaszczurkami” (czyli bliskimi krewniakami jaszczurki trójpręgiej: Lacerta bilineata, Lacerta media czy Lacerta strigata), nie można wykluczyć krzyżowania się między tymi gatunkami co w przyszłości w przypadku „zaniedbania” w dokumentowaniu pokrewieństwa może prowadzić do bałaganu. Z tego samego względu nie powinno się łączyć rożnych podgatunków jaszczurki trójpręgiej w celu zachowania czystości podgatunków.

Opracowanie i źródła informacji

Grzegorz Mulkowski

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu