Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [17]
Loading...
Kategorie: Gekonowate, Jaszczurki – Opisy

Phelsuma inexpectata

Felsuma Phelsuma inexpectata

Jest to jeden z bardziej wymagających gatunków, a to z racji swojego występowania. Panujący klimat w ich biotopie jest trudny do odwzorowania w warunkach hodowlanych. Temperatura w ciągu dnia waha się w granicach 20-35°C. Noce są chłodne temperatura wynosi 18-20°C. Zmianom temperatury towarzyszą deszcze. Bardzo ważne przy hodowli tego gatunku jest odwzorowanie pory suchej która na Reunion trwa od maja do sierpnia. Stymuluje to zwierzęta do rozmnażania które w warunkach hodowlanych bardzo ciężko się mnożą. Phelsumy te najlepiej trzymać w haremach 1.2 , 1.3. Pod hodowlę tego gatunku najlepiej jest przeznaczyć duże terrarium o minimalnych wymiarach 60x60x80 cm (dł. x szer. x wys.). Jest to wyjątkowo aktywny gatunek i chyba najszybsza felsuma dlatego im większe terrarium możemy im zapewnić tym lepiej. Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością, z wieloma kryjówkami. Dobrze jest wykleić tył i ścianki nasadami liści palmy. Phelsuma inexpectata bardzo lubi przebywać na tego typ powierzchniach. Do wystroju można również użyć bambusów. Należy stworzyć odpowiednie miejsce do wygrzewania, w którym temperatura będzie miała 35-38°C. Najlepiej stosować halogeny do punktowego ogrzania. Gekony te wymagają naświetlania zbiornika promieniami UVB 5%.

 


Fot. 1. Phelsuma inexpectata Samica
Fot. 2. Phelsuma inexpectata Samica
Fot. 3. Phelsuma inexpectata Samiec


Fot. 4. Phelsuma inexpectata Samiec


Fot. 5. Phelsuma inexpectata Młode

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Reunion Island ornate day gecko

Występowanie

Réunion Island.

 .

Wielkość

Samce dorastają do 12 cm, samice są nieco mniejsze mają zazwyczaj 10 cm.

 .

Żywienie

Felsumę tę należy karmić możliwie jak największą liczbą papek owocowych i miodem gdyż jest to główne ich pożywienie w naturze, oczywiście niezbędne w ich diecie są też owady. Najlepiej podawać przeciery owocowe 3 razy w tygodniu, a raz w tygodniu karmić je owadami. W tym wypadku przede wszystkim małymi owadami takimi jak: muszki hydei, żuczki hawajskie (strąkowce), świerszcze bananowe, larwy i ćmy moli woskowych. Ważna jest odpowiednia suplementacja wapnia i witamin również niezbędny w diecie tych jaszczurek jest dodatek jodu. Można również z powodzeniem w zastępstwie papek owocowych stosować gotowe karmy Repashy „Day Gecko”.

Dymorfizm płciowy

Jaszczurki te osiągają dojrzałość płciową po okresie 1-1,5roku. Samce są większe i bardziej intensywnie ubarwione, a przede wszystkim w ich kolorze poza przednią częścią pyska pojawia się kolor niebieski, którego nie ma u samic. Dodatkowo występuje u nich żółto-pomarańczowe zabarwienie ud oraz pory preanalne.

 .

Rozmnażanie

Aby jaszczurki te przystąpiły do godów należy odpowiednio odwzorować pory roku panujące w ich naturalnym środowisku. Jaszczurki te bardzo niechętnie przystępują do godów zwłaszcza samce mimo, iż samice ewidentnie dają znak, że są gotowe znosząc niezapłodnione jaja. Samice składają od 2 do 6 jaj w sezonie. Samica z reguły składa dwa jaja, które przed zniesieniem stają się wyraźnie widoczne przez powłoki brzuszne u samic nie otłuszczonych. Bardzo często samice składając jaja wybierają miejsca najgorętsze w terrarium, często pod samym promiennikiem lub w bliskim jego otoczeniu. Jaja zazwyczaj są przyklejane do dekoracji, szyb lub bambusów. Często takie bliskie sąsiadowanie jaj z promiennikiem doprowadza do śmierci zarodków dlatego na czas inkubacji należy taki promiennik wyłączyć.

Inkubacja trwa ok. 45-75 dni w temp 23-32°C. Młode po wykluciu mają około 3cm i są miniaturkami samic. Młode są bardzo aktywne i szybkie na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas przenoszenia ich do zbiorników hodowlanych. Odsetek samców klujących się w hodowli jest bardzo mały z mojego doświadczenia i innych hodowców z zagranicy z którymi wymieniałam uwagi i wskazówki dotyczące hodowli tego gatunku wynika iż jest to mniej niż 10%. Dodatkowym problemem jest fakt, iż w momencie stresu u młodych samic pory bardzo silnie się rozszerzają i można je bardzo łatwo pomylić z młodym samcem dlatego często można paść ofiarą oszustwa.

Uwagi

Osobniki z hodowli nigdy nie mają takich jaskrawych kolorów jak osobniki żyjące na wolności. Jest to bardzo płochliwa jaszczurka bardzo wrażliwa na stres polecana hodowcom z doświadczeniem.
Opracowanie i źródła informacji
Piotr Kapralski na podstawie własnych doświadczeń.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu