Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
Kategorie: Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Sitophilus granarius – wołek zbożowy

Sitophilus granarius – wołek zbożowy

Przedstawiciel rodziny ryjkoWCowatyCH (Curculionidae) poCHodzący z Dalekiego WsCHodu (najprawdopodobniej z rejonu Indii). W ostatnim czasie staje się popularnym pokarmem dla małyCH drapieżników.

 .

Nazewnictwo

Nazwa polska: Wołek zbożowy
Nazwa angielska: Wheat weevil, grain weevil, granary weevil
Nazwa niemiecka: Der Kornkäfer

 .

Budowa

Jest CHrząszczem niewielkiCH rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają zaledwie 3,2-4,8 mm. Rozmiar ciała zależy w dużym stopniu od wielkości ziaren w któryCH rozwija się jako larwa. Ciało wydłużone, lekko grzbietobrzusznie przypłaszczone, brązowo-kasztanowego koloru. Szczegóły budowy anatomicznej są w zasadzie widoczne dopiero po użyciu lupy lub mikroskopu stereoskopowego. Lekko zaokrąglone przedplecze pokrywają wyraźne wgłębienia, czasami łączące się ze sobą. Obecne na pokrywaCH punkty ułożone są w wyraźne, regularne rzędy. Głowa mała, przednia część wyciągnięta w długi ryjek. U jego podstawy zlokalizowane są czułki zakończone owalnymi buławkami. Owad, w CHwili zaniepokojenia, CHowa je wraz z odnóżami, nieruCHomiejąc na krótki czas.

Wołek zbożowy przypomina swoim wyglądem wołka ryżowego (Sitophilus oryzae), różni się jednak od niego większymi rozmiarami i brakiem plam na pokrywaCH. Nie posiada również drugiej pary skrzydeł, przez co pozbawiony jest zdolności lotu. Jednak dzięki przylgom na stopaCH doskonale wsp.na się po gładkiCH powierzCHniaCH.

Drobna, biało-kremowa, apodialna larwa rozwija się wewnątrz zainfekowanego ziarna. Opuszcza je dopiero po przejściu cztereCH stadiów larwalnyCH i po przepoczwarczeniu.

 .

Cykl rozwojowy

Dorosłe wołki żyją średnio 8 miesięcy. W sp.zyjającyCH warunkaCH dożywają jednak nawet 2 lat. W trakcie swojego życia składają ponad 150 jaj, zazwyczaj jedno do pojedynczego ziarna. Po wycięciu drobnego otworu i wprowadzeniu pokładełka, samica zasklepia otwór sp.cjalną wydzieliną. Liczba składanyCH jaj może się wahać i mieści się w zakresie 36-254 sztuk. Ciekawostką jest to, że samice są w stanie rozpoznać zajęte WCześniej ziarno i unikają składania w nim jaj. Larwy klują się po 3 dniaCH. W stadium larwy żyją średnio 15-35 dni. Okres ten może jednak ulec wydłużeniu w CHłodniejszyCH warunkaCH, zależy również od wilgotności. Przepoczwarczenie trwa dodatkowe 5-16 dni. Dorosły owad wygryza okrągły otwór wydostając się na zewnątrz. Pełny cykl życiowy zajmuje więc średnio 4-5 tygodni, co oznacza nawet 12-13 pokoleń w ciągu roku.

 .

Hodowla

Wołek jest owadem preferującym głównie ziarna zbóż. Rozwijają się przede wszystkim w życie, pszenicy, kukurydzy, jęczmieniu. CHrząszcze mogą też atakować różne kasze, fasole, orzeCHy, sorgo. W cieplejszym klimacie potrafią zasiedlać ziarno rosnące jeszcze na polu. Dorosłe Owady są w stanie żerować na otrębaCH, mące, winogronaCH i jabłkaCH, nie składają w niCH jednak jaj. Wyjątkiem jest mocniej zbity tego rodzaju materiał, dostarczający dogodnyCH warunków do rozwoju larw.

Owady należą do tak zwanyCH „samoutrzymującyCH” się hodowli. Wymagają wyłącznie ziarna, podwyższonej temperatury i wilgotności (optymalne 30°C i 70%). W zasadzie do hodowli małej kolonii wystarczy słoik z otworami nie pozwalającymi na wydostawanie się z niego dorosłyCH owadów. Jedyną wymaganą ingerencją jest dosypywanie co jakiś czas ziarna i pilnowanie, czy nie pojawiła się w nim pleśń lub rozkruszki mączne (drobne, kremowo-białe roztocze).

 .

Ciekawostki

Wołek zbożowy jest jednym z najpoważniejszyCH szkodników magazynowyCH świata. Powoduje ogromne straty liczone rocznie w setkaCH milionów dolarów. Gatunek ten został zawleczony w niemal wszystkie rejony świata i należy do natrętnyCH, wszędobylskiCH organizmów synantropijnyCH.

 .
Opracowanie i źródła informacji
Dariusz KuCHarski ‚darkraptor’

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu