Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
5108
Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Sitophilus granarius – wołek zbożowy

Sitophilus granarius – wołek zbożowy

Przedstawiciel rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae) pochodzący z Dalekiego Wschodu (najprawdopodobniej z rejonu Indii). W ostatnim czasie staje się popularnym pokarmem dla małych drapieżników.

 

Nazewnictwo

Nazwa polska: Wołek zbożowy
Nazwa angielska: Wheat weevil, grain weevil, granary weevil
Nazwa niemiecka: Der Kornkäfer

 

Budowa

Jest chrząszczem niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają zaledwie 3,2-4,8 mm. Rozmiar ciała zależy w dużym stopniu od wielkości ziaren w których rozwija się jako larwa. Ciało wydłużone, lekko grzbietobrzusznie przypłaszczone, brązowo-kasztanowego koloru. Szczegóły budowy anatomicznej są w zasadzie widoczne dopiero po użyciu lupy lub mikroskopu stereoskopowego. Lekko zaokrąglone przedplecze pokrywają wyraźne wgłębienia, czasami łączące się ze sobą. Obecne na pokrywach punkty ułożone są w wyraźne, regularne rzędy. Głowa mała, przednia część wyciągnięta w długi ryjek. U jego podstawy zlokalizowane są czułki zakończone owalnymi buławkami. Owad, w chwili zaniepokojenia, chowa je wraz z odnóżami, nieruchomiejąc na krótki czas.

Wołek zbożowy przypomina swoim wyglądem wołka ryżowego (Sitophilus oryzae), różni się jednak od niego większymi rozmiarami i brakiem plam na pokrywach. Nie posiada również drugiej pary skrzydeł, przez co pozbawiony jest zdolności lotu. Jednak dzięki przylgom na stopach doskonale wspina się po gładkich powierzchniach.

Przeczytaj też  Cupiennius salei

Drobna, biało-kremowa, apodialna larwa rozwija się wewnątrz zainfekowanego ziarna. Opuszcza je dopiero po przejściu czterech stadiów larwalnych i po przepoczwarczeniu.

 

Cykl rozwojowy

Dorosłe wołki żyją średnio 8 miesięcy. W sprzyjających warunkach dożywają jednak nawet 2 lat. W trakcie swojego życia składają ponad 150 jaj, zazwyczaj jedno do pojedynczego ziarna. Po wycięciu drobnego otworu i wprowadzeniu pokładełka, samica zasklepia otwór specjalną wydzieliną. Liczba składanych jaj może się wahać i mieści się w zakresie 36-254 sztuk. Ciekawostką jest to, że samice są w stanie rozpoznać zajęte wcześniej ziarno i unikają składania w nim jaj. Larwy klują się po 3 dniach. W stadium larwy żyją średnio 15-35 dni. Okres ten może jednak ulec wydłużeniu w chłodniejszych warunkach, zależy również od wilgotności. Przepoczwarczenie trwa dodatkowe 5-16 dni. Dorosły owad wygryza okrągły otwór wydostając się na zewnątrz. Pełny cykl życiowy zajmuje więc średnio 4-5 tygodni, co oznacza nawet 12-13 pokoleń w ciągu roku.

 

Hodowla

Wołek jest owadem preferującym głównie ziarna zbóż. Rozwijają się przede wszystkim w życie, pszenicy, kukurydzy, jęczmieniu. Chrząszcze mogą też atakować różne kasze, fasole, orzechy, sorgo. W cieplejszym klimacie potrafią zasiedlać ziarno rosnące jeszcze na polu. Dorosłe owady są w stanie żerować na otrębach, mące, winogronach i jabłkach, nie składają w nich jednak jaj. Wyjątkiem jest mocniej zbity tego rodzaju materiał, dostarczający dogodnych warunków do rozwoju larw.

Owady należą do tak zwanych „samoutrzymujących” się hodowli. Wymagają wyłącznie ziarna, podwyższonej temperatury i wilgotności (optymalne 30°C i 70%). W zasadzie do hodowli małej kolonii wystarczy słoik z otworami nie pozwalającymi na wydostawanie się z niego dorosłych owadów. Jedyną wymaganą ingerencją jest dosypywanie co jakiś czas ziarna i pilnowanie, czy nie pojawiła się w nim pleśń lub rozkruszki mączne (drobne, kremowo-białe roztocze).

Przeczytaj też  Phoneyusa manicata

 

Ciekawostki

Wołek zbożowy jest jednym z najpoważniejszych szkodników magazynowych świata. Powoduje ogromne straty liczone rocznie w setkach milionów dolarów. Gatunek ten został zawleczony w niemal wszystkie rejony świata i należy do natrętnych, wszędobylskich organizmów synantropijnych.

Opracowanie i źródła informacji
Dariusz Kucharski 'darkraptor’

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu