Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
Kategorie: Chrząszcze – Opisy, Owady – Opisy

Sitophilus oryzae – wołek ryżowy

Sitophilus oryzae – wołek ryżowy

Przedstawiciel rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae) pochodzący z Dalekiego Wschodu (najprawdopodobniej z rejonu Indii). Obok wołka zbożowego staje się coraz popularniejszym pokarmem dla małych drapieżników.

 

Nazewnictwo

Nazwa polska: Wołek ryżowy
Nazwa angielska: The Rice weevil
Nazwa niemiecka: Der Reiskäfer

 

Budowa

Wołek ryżowy (Sitophilus oryzae Linnaeus, 1763) – jest niewielkim CHrząszczem. Dorosłe osobniki osiągają zaledwie 2-3mm. Rozmiar ciała zależy w dużym stopniu od wielkości ziaren w któryCH owad rozwija się jako larwa. Ciało wydłużone, lekko grzbietobrzusznie przypłaszczone, ciemnobrązowe lub brązowo-kasztanowego koloru. Na pokrywaCH widnieją CHarakterystyczne cztery pomarańczowe plamy. Dwie w okolicy podstawy i dwie przy końcaCH skrzydeł. Nie zawsze są jednak wyraźnie widoczne. Szczegóły budowy anatomicznej są w zasadzie widoczne dopiero po użyciu lupy lub mikroskopu stereoskopowego. Lekko zaokrąglone przedplecze pokrywają drobne, nieregularne wgłębienia, na jego krawędziaCH są znacznie gęściej rozmieszczone. Obecne na pokrywaCH punkty ułożone są w wyraźne, regularne rzędy. Głowa mała, przednia część wyciągnięta w długi ryjek. U jego podstawy zlokalizowane są czułki zakończone owalnymi buławkami. Owad, w CHwili zaniepokojenia, CHowa je wraz z odnóżami, nieruCHomiejąc na krótki czas.

Wołek ryżowy przypomina swoim wyglądem wołka zbożowego ([art=2612]Sitophilus granarius[/art]), różni się jednak od niego mniejszymi rozmiarami i plamami na pokrywaCH. W odróżnieniu od poprzedniego gatunku posiada dobrze rozwiniętą drugą parę skrzydeł, potrafi więc dobrze latać. Dodatkowo, dzięki przylgom na stopaCH, doskonale wsp.na się po gładkiCH powierzCHniaCH.

Drobna, biało-kremowa, apodialna larwa rozwija się wewnątrz zainfekowanego ziarna. Opuszcza je dopiero po przejściu cztereCH stadiów larwalnyCH i po przepoczwarczeniu.

 .

Cykl rozwojowy

Dorosłe wołki żyją średnio 4-5 miesięcy. W sp.zyjającyCH warunkaCH dożywają jednak nawet 2 lat. W trakcie swojego życia składają ok. 300 jaj. Dziennie jest to ok. 4 sztuk, zazwyczaj jedno umieszczane w pojedynczym ziarnie. Po wycięciu drobnego otworu i wprowadzeniu pokładełka, samica zasklepia otwór sp.cjalną wydzieliną. Łączna liczba składanyCH jaj może się wahać i mieści się w zakresie 250-400 sztuk na samicę. Ciekawostką jest to, że są one w stanie rozpoznać zajęte WCześniej ziarno i unikają składania w nim jaj. Larwy klują się po 3 dniaCH. W stadium larwy żyją średnio 18 dni. Jednak CHłodniejsza temperatura może wydłużyć lub zatrzymać rozwój owada. Przepoczwarczenie trwa ok. 6 dni (w zależności od temperatury 5-16 dni). Po 3-4 dniaCH dorosły owad wygryza okrągły otwór wydostając się na zewnątrz. Pełny cykl życiowy zajmuje więc średnio 4 tygodnie.

 .

Hodowla

Wołek ryżowy jest owadem atakującym głównie ziarna zbóż. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że po raz pierwszy został opisany jako szkodnik tej rośliny, bez problemu jednak rozwijają się w życie, pszenicy, kukurydzy, jęczmieniu. Podobnie jak inne wołki potrafi atakować różne kasze, fasole, orzeCHy, sorgo.

Owady należą do tak zwanyCH „samoutrzymującyCH” się hodowli. Wymagają wyłącznie ziarna, podwyższonej temperatury i wilgotności (optymalne 30°C i 70%). W zasadzie do hodowli małej kolonii wystarczy słoik z otworami nie pozwalającymi na wydostawanie się z niego dorosłyCH owadów. Jedyną wymaganą ingerencją jest dosypywanie co jakiś czas ziarna i pilnowanie, czy nie pojawiła się w nim pleśń lub rozkruszki mączne (drobne, kremowo-białe roztocze). W porównaniu z wołkiem zbożowym, znacznie słabiej znoszą sp.dki temperatury. Trzydniowe przemrożenie ziarna (ok. -20°C) zabija wszystkie Owady. W naturze sp.tykany jest w cieplejszyCH rejonaCH niż jego kuzyni, w naszej strefie klimatycznej tylko w magazynaCH.

Ciekawostki

Wołek zbożowy jest jednym z najpoważniejszyCH szkodników magazynowyCH świata. Powoduje ogromne straty liczone rocznie w setkaCH milionów dolarów. Gatunek ten został zawleczony w niemal wszystkie rejony świata i należy do natrętnyCH, wszędobylskiCH organizmów synantropijnyCH.
Owad produkuje feromony agregacyjne. Jego sztuczne syntetyki są wykorzystywane do zwalczania szkodnika.

 .
Opracowanie i źródła informacji
Dariusz KuCHarski ‚darkraptor’

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu