Artykuł w kategoriach: Pseudoclamoris, Ptaszniki – Opisy

Pseudoclamoris burgessi


Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

Pseudoclamoris burgessi – ptasznik

Gatunek sklasyfikowany w 1997 roku przez Bauer’a i Antonelli’ego, na podstawie samicy. Na wolności występuje w Ekwadorze, w rejonie Quito.


Podstawowym ubarwieniem tego pająka jest ciemny brąz. Na dwóch ostatnich parach kończyn znajdują się czerwonawe włoski. Przednie odnóża mają lekki fioletowy połysk, dobrze widoczny zwłaszcza tuż po linieniu.

Wymaga terrarium o wymiarach 20/20/30 cm (dł./szer./wys.). Jako podłoża można użyć torfu lub substratu kokosowego. Konieczne są gałęzie lub podłużny kawałek kory – pająk użyje tych materiałów jako podstawy do budowy kryjówki z pajęczyny. W terrarium można także posadzić żywe rośliny. Wymaga temperatury w granicach 28-33°C. Pożądane są nocne spadki temperatury do 18-20°C. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 60-80%.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych małe haczyki.

Młode pajączki chętnie polują na muchy i małe świerszcze. Starszym i dorosłym osobnikom podajemy duże świerszcze, średniej wielkości karaczany i mniejszą szarańczę.

Rzadki w hodowli.

 

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz. 2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, 2000-2005;
www.tarantulacanada.ca;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu