Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
Kategorie: Ssaki – Opisy

Acomys cahirinus – mysz kolczasta*

Żywienie

Podstawę diety powinna stanowić bogata i urozmaicona mieszanka zbóż i nasion zawierająca suszone owoce, warzywa, orzechy, zioła. Ważne jest, żeby mieszanka była stosunkowo wysokobiałkowa i niskotłuszczowa – szacunkowo, karma powinna zawierać ok. 15% białka oraz 8% tłuszczu. Ze względu na brak karmy przeznaczonej dla kolcomyszy, aktualnie najlepsze będą pokarmy naturalne, o bogatej liczbie składników, przeznaczone dla myszoskoczków i myszy. Szacunkowy skład takiej karmy to ok. 60% zbóż i nasion, 10% suszonych warzyw i owoców, 8% suszonych owadów i innych stawonogów, poniżej 8% składników i nasion oleistych. Należy unikać granulatów oraz karm „na wagę” ze względu na ich złe zbilansowanie, ubogi skład i zawartość wysokoprzetworzonych odpadów piekarniczych i produktów sztuczne barwionych. Bardzo ważny jest udział białka pochodzenia zwierzęcego w diecie – najlepszym rozwiązaniem jest podawanie żywych bądź suszonych owadów karmowych, takich jak świerszcze, karaczany, mączniki, jedwabniki, szarańcze. Brak białka pochodzenia zwierzęcego w diecie oraz karma niskobiałkowa mogą skutkować pojawieniem się kanibalizmu wśród gryzoni.

Dobrym urozmaiceniem jest podawanie niewielkich ilości świeżych owoców i warzyw (należy unikać cytrusów, winogron i awokado), zielonych części roślin (natka pietruszki, cykoria, koperek, mięta, bazylia i inne, nie należy podawać sałat, kapustowatych, selerowatych i cebulowatych), świeżych bądź suszonych gałązek jabłoni i wierzby.

Nie należy podawać żadnych produktów przetworzonych, solonych bądź słodzonych (słodycze, płatki kukurydziane, ser, wędliny, chleb). Nie jest konieczna suplementacja wapnia, więc podawanie sepii bądź kostek wapiennych jest zbędne lub wręcz szkodliwe.

Kolcomyszy są odporne na brak wody, jednak nieograniczony dostęp do niej jest konieczny.

Powiązane wpisy