Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
Kategorie: Ssaki – Opisy

Acomys cahirinus – mysz kolczasta*

Pomieszczenie

Kolcomyszy z powodzeniem mogą być utrzymywane w odpowiedniej wielkości klatkach, akwariach i terrariach. Dla stada składającego się z 2-3 osobników odpowiedni będzie pojemnik bądź klatka o wymiarach nie mniejszych niż 80 cm długości oraz 50 cm szerokości; pojemnik nie musi być wysoki, choć jest to zaletą ze względu na możliwość zamontowania pięter, gałęzi i hamaków. Ważne jest zapewnienie niewielkich (mniejszych niż 1 cm) przestrzeni między prętami ze względu na umiejętność przeciskania się tych zwierząt między kratkami.

Temperatura

Zwierzęta te powinny być utrzymywane w temperaturze 21-27°C oraz wilgotności powietrza nieprzekraczającej 50%. Pomimo, iż są to zwierzęta nocne, wykorzystywanie świetlówek imitujących naturalne promieniowanie słoneczne (typu „natural light” o promieniowaniu UV-A ok. 12%, UV-B jest zbędne) w systemie 12/12 godzin dziennie może pozytywnie wpłynąć na rozród kolcomyszy. Również możliwe jest dogrzewanie terrarium w celu osiągnięcia temperatur rzędu 26-27°C, jednak nie jest to konieczne ze względu na łatwe dostosowanie się kolcomyszy do temperatury pokojowej.

Wystrój

W hodowli myszy kolczastych możliwe jest użytkowanie wielu rodzajów ściółki – najlepiej sprawdzają się odpylone trociny oraz pellet drzewny. Nie jest wymagana gruba warstwa ściółki ze względu na fakt, iż kolcomyszy nie są zwierzętami kopiącymi. Warto wstawić kilka niewielkich pojemników z piaskiem terrarystycznym bądź kąpielowym – kolcomyszy chętnie kuwetują, oddając mocz i kał do piasku, dzięki czemu dużo łatwiejsze jest utrzymanie czystości w klatce bądź terrarium.

Niezbędnym wyposażeniem klatki jest miska na pokarm (najlepiej ceramiczna bądź metalowa), poidło kulkowe (bądź miska na wodę, jeśli zwierzęta nie potrafią z niego korzystać), kołowrotek pełny o średnicy min. 30cm (ważne jest sprawdzenie, czy kołowrotek nie posiada tzw. efektu nożyc), drewniane bądź kokosowe domki i tunele, duże kamienie, gałęzie i materiałowe hamaki oraz podwieszane drabinki – kolcomyszy chętnie korzystają z wiszących zabawek i domków, choć są to zwierzęta naziemne. Jako urozmaicenie można wprowadzić sianko i ligninę do tworzenia gniazd.

Powiązane wpisy