Artykuł w kategoriach: Pseudoclamoris, Ptaszniki – Opisy

Pseudoclamoris gigas


Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...

Pseudoclamoris gigas – ptasznik

Gatunek ten został odkryty w 1954 roku przez Caporiacco.


Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Psalmopoeinae
Rodzaj: Pseudoclamoris
Gatunek: Pseudoclamoris gigas (Caporiacco, 1954)

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Orange Tree Spider

Występowanie

W naturze występuje w Gujanie Francuskiej.

Wygląd

Młode ubarwieniem nie przypominają dorosłych osobników. Przez pierwszych kilka wylinek wyglądają tak samo – posiadają czarny karapaks, pomarańczowy odwłok z czarnym wzorem, odnóża są pomarańczowe z czarnymi stopami. Dopiero później karapaks staje się oliwkowo-zielony, stopy znacznie się rozjaśniają, a charakterystyczny wzór na odwłoku staje się mało widoczny. Jedyne czego brakuje takim pajączkom do wyglądu dorosłych osobników, to czarnych, podłużnych prążków na karapaksie. Samce po ostatniej wylince stają się jednolicie szare. Na pierwszej parze odnóży widoczne są haczyki, a na nogogłaszczkach – bulbusy. Dorosłe samce rozpiętością odnóży często dorównują samicom, lecz ich długość ciała przeważnie wynosi zaledwie 3-3,5 cm.

Wielkość

Jest to średniej wielkości ptasznik. Samice osiągają maksymalnie 6 cm długości ciała, przy czym do kopulacji zdolne są zazwyczaj już po osiągnięciu 4 cm.

Ciekawostki

Młode Pseudoclamoris gigas cechują się bardzo szybkim tempem wzrostu – przy odpowiedniej temperaturze wylinki przechodzą co około 4 tygodnie. Często bywa tak, że roczne samice mają ponad 4 cm ciała i są chętne do kopulacji.

Długość życia

Samice dożywają około 10 lat, natomiast samce najczęściej żyją nie dłużej niż 2 lata.

Terrarium

Zalecane minimalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 20x20x35cm. Ważne jest, by w środku znalazł się np. korzeń, czy roślina – znacznie pomoże to pająkowi zbudować swoje gniazdo. Młode pajączki z powodzeniem można trzymać w pojemniku na mocz, czy w innych plastikowych pudełkach (np. po sałatkach).

Temperatura

Temperaturę należy utrzymywać na poziomie 26-28°C w dzień i o 4°C mniej w nocy.


Wilgotność

Optymalna wilgotność dla tego gatunku wynosi około 80%.

Żywienie

Pseudoclamoris gigas najchętniej poluje na karaczany oraz świerszcze – ruchliwy pokarm szybko zostaje namierzony i schwytany. Ptaszniki te można również karmić mącznikami oraz drewnojadami, jednak często larwy zakopują się w podłożu, zanim pająk je dostrzeże. Poza tym może się tak zdarzyć, że pająk nie będzie zainteresowany pełzającym pokarmem.

Rozmnażanie

Rozmnożenie tego gatunku należy do dość prostych. Para zazwyczaj chętnie kopuluje. Samica czasami przejawia agresję wobec samca, który doskonale radzi sobie z ucieczką. Zdarza się, że kokon zostaje wytworzony po niecałym półtora miesiącu od momentu kopulacji. Po trzech tygodniach w kokonie powinny już być nimfy II, które po kolejnych dwóch tygodniach przejdą swoją pierwszą wylinkę. Ilość młodych wynosi zazwyczaj nieco ponad 100 sztuk.

Uwagi

Pseudoclamoris gigas bardzo szybki i skoczny pająk, rzadko przejawiający agresję. Czując zagrożenie niemal zawsze ucieka do gniazda. Jad tego gatunku należy do słabych.

 

 


Opracowanie

Opracował Tomasz Frank ‚tomm3k’ na podstawie własnych doświadczeń.

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Pseudoclamoris gigas – raport rozmnożeniowy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu