Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
Kategorie: Początkujący, Skorpiony – Artykuły

Skorpiony – pytania

9. Co zrobić gdy skorpion ukłuje?

Zachować spokój, wypić wapno. Można zastosować dostępne w aptekach medykamenty wskazane przy ukąszeniach owadów. W przypadku silnie jadowitych skorpionów natychmiast wezwać pomoc medyczną. Generalnie ukłucia większości skorpionów powodują podobne skutki jak ukąszenia ptaszników. Nawet gdy ukłuje nas potencjalnie niegroźny (dla osób które nie są uczulone) Pandinus imperator czy Euscorpius italicus mogą wystąpić drgawki, spadek ciśnienia krwi lub inne zaburzenia pracy serca (np. kołatanie), obrzęki, pieczenie i swędzenie języka, dłoni i stóp, a także nagle pojawiające się zawroty głowy, nudności, wymioty, duszność i znaczne osłabienie, prowadzące do utraty przytomności – są to zwykle objawy wstrząsu anafilaktycznego i niezbędna jest wtedy natychmiastowa pomoc lekarska. Niestety osoby uczulone zwykle dowiadują się o tym fakcie dopiero w momencie ukłucia.

Niezależnie od tego jaki skorpion ukłuje wskazana jest wizyta u lekarza (zagrożenie tężcem). W żadnym wypadku nie wolno znieczulać się alkoholem!

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy