Artykuł w kategoriach: Iridopelma, Ptaszniki – Opisy

Iridopelma seladonium


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...

Ptasznik Iridopelma seladonium

Nazewnictwo

Nazwa polska: brak


Nazwa angielska: brak

 

Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Aviculariinae
Rodzaj: Iridopelma
Gatunek: Iridopelma seladonium (C. L. Koch 1841)

 

Warunki hodowli

Wilgotność 75-80%
Temperatura w dzień: ~28°C
Temperatura w nocy: ~22°C
Terrarium 25cm/30cm/25cm
(dł./wys./szer.)

 

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop

Pająk występuje zarówno w strefie klimatu równikowego, jak i podrównikowego. Średnie roczne temperatury powietrza wynoszą tu od 19°C do 26°C. Roczne opady na tym terenie wynoszą około 1500 mm, a ich największe ilości notuje się na okres letni.

Długość życia

Samice dożywają 8 lat, dorosłe samce giną po około roku od ostatniej wylinki.

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają średnio do ~4 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~10 cm. Samce są nieco mniejsze, oraz smuklejsze. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~3 cm DC. Pająk ten charakteryzuje się pięknym ubarwieniem, dla niektórych najładniejszym z podrodziny Aviculariinae. Odnóża od pazurków (Claws) po rzepki (Patella) są koloru połyskująco-oliwkowego. Natomiast udo (Femur) jest koloru różowego. Całe odnóża pokryte są jasnymi włoskami. Przez środek karapaksu przebiega charakterystyczna szeroka linia koloru zielonego, natomiast jego pozostała część jest złotawa. Odwłok jest czarny, ozdobiony dużym ornamentem koloru od pomarańczowego, po czerwony. Pokryty jest również kilkoma niewielkimi jasnymi włoskami.

Terrarium

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3,5 cm. Terrarium możemy przyozdobić według własnych upodobań, uwzględniając biotop pająka. Na pewno ciekawym elementem wystroju będą tuby korkowe, gałęzie, kamienie, odpowiednie rośliny itp. Niezbędnym elementem w
terrarium jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego ewentualnej śmierci. Konieczna jest również odpowiednia wentylacja, dzięki której uzyskamy cyrkulację powietrza.


Młode osobniki trzymamy np. w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach 27-29°C, z nocnym spadkiem do 24-25°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie ~80%

Żywienie

Jako pokarm dla młodych osobników można podawać połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Samo rozmnożenie nie powinno przysparzać problemów. Problemem okaże się jednak skompletowanie dorosłej pary, które obecnie jest niemożliwe. Jeżeli jednak dojdzie do kopulacji, samica po upływie około 80 dni składa kokon, w którym po następnych (zwykle w przybliżeniu 25 dniach) zaczną pojawiać się nimfy I, w ilości około 50 sztuk.

Uwagi

Gatunek endemiczny dla terenów Brazylii. Jest to spokojny, posiadający słaby jad pająk, oraz odporny na podstawowe błędny hodowców, dzięki czemu może nadawać się dla początkujących. Nie znajduje się na liście CITES.
Opracowanie i źródła informacji
Autor: Kamil Macheta – DTM


Na podstawie własnego doświadczenia, oraz informacji zawartych w poniższych źródłach:
– Smith, A.M. 1993. Taxonomy focus. Journal of the British Tarantula Society 9(1): 13-18.
– Almeida – Silva, L. M., Camacho, A., Brescovit, A. D., Lucas, S., Brazil, T. K. (2008) Redescription and notes on the natural history of the arboreal tarantula Iridopelma seladonium (Aviculariinae). Rev. Brasil. de Zool.
– www.atshq.org
– pl.wikipedia.org – Geografia Brazylii

Powiązane artykuły

Jedno przemyślenie na temat Iridopelma seladonium

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu