Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
575
Mrówki – Opisy, Owady – Opisy

Mystrium spp.

Mystrium spp. – rodzaj mrówek

Przerażająca, drapieżna mrówka, polująca w grupach, która specjalizuje się w chwytaniu dużych stonóg (na przykład skolopendr). Mystrium oberthueri jest mieszkańcem lasu deszczowego na Madagaskarze. Kolonie gniazdują głównie w wilgotnym, zgniłym drewnie znajdującym na ziemi, w tym małych gałęziach i pod korzeniami.

Jest typową mrówką koczowniczką. Często zmienia miejsce zamieszkania, najczęściej gdy gałęzie doszczętnie zgniją lub wyschną. Kolonie bardzo małe, posiadające średnio 40 robotnic.

Spis gatunkowy

  1. Mystrium oberthueri
  2. Mystrium labyrinth
  3. Mystrium leonie
  4. Mystrium voeltzkowi
  5. Mystrium silvestrii
  6. Mystrium shadow
  7. Mystrium mysticum
  8. Mystrium maren
  9. Mystrium mirror
  10. Mystrium eques
  11. Mystrium camillae

Hierarchizacja

Aż połowa kolonii to tak zwane Ergatoidy (z greckiego “robotnica” + -oid “podobny”. Są to bezskrzydłe królowe, które posiadają cechy rozrodcze. Są bardzo podobne do robotnic).

Możemy więc stwierdzić, że 50% koloni stanowią królowe. Co ważne, jedynie 5% z nich spełnia funkcje rozrodcze. Reszta ogranicza się wyłącznie do opieki nad potomstwem. Robotnice natomiast zdobywają pożywienie i bronią gniazda. Kolonie rozmnażają się tylko przez podział. Poluje raczej w nocy, w dzień mniej agresywna.

Emigracje kolonii

Badania myrmekologów z 2013 roku mówią:

Nasze obserwacje jasno pokazują, że emigracja kolonii Mystrium oberthueri jest dobrze skoordynowanym i uprzednio zaplanowanym procesem. Robotnice, z wyjątkiem najmłodszych, inicjują chęć przenosin zwiększając swoją aktywność wokół gniazda i regularnie rekrutują do tego celu swoje siostry.

Transportują również część swojego potomstwa, dzięki czemu pozostawiają  silniejszy ślad chemiczny. Co ciekawe wizyta w starym gnieździe przez pojedyncze osobniki jest na początku dość częsta, a dzieje się tak w celu sprawdzenia, czy nie ma tam żadnych pozostałych młodych robotnic lub potomstwa.

Przeczytaj też  Elliptorhina javanica

Królowe również aktywnie uczestniczą w procesie migracyjnym. Po pierwsze, podobnie jak robotnice bronią gniazda i otaczają go feromonami. Czasami również uczestniczą w transporcie potomstwa, niemniej jednak, podobnie jak młode robotnice, starają się tego unikać i ograniczają się do bezpośredniej podróży.

Mimo swoistego systemu kastowego Mystrium oberthueri, transport gniazda odbywa się według standardowego wzoru, którym poruszają się kolonie monoginiczne, takie jak Aphaenogaster senilis. Robotnice, które przebywają głównie na zewnątrz gniazda (polowanie, patrole) wykazują większą aktywność podczas koczowania, aniżeliby robiły to królowe czy robotnice-piastunki. Te “niedoświadczone osobniki” są mniej zaangażowane. Młode robotnice i królowe reprodukcyjne przemieszczają się bezpośrednio do nowego gniazda, unikając podróży powrotnych i transportu czegokolwiek, dzięki czemu są mniej narażone na niebezpieczeństwo.

Wygląd

Robotnica

Tył głowy umiarkowanie rozszerzający się z tyłu. Cały tył tworzy prawie kąt prosty. Wierzchołek głowy drobno prążkowany, po bokach nachylony. Oko umiarkowanie małe. Przedni brzeg odwłoka słabo wypukły. Długie żuwaczki. Mesonotum (śródplecze) różni się od propodeum (pozatułów) grzbietem – Mesonotum posiada długość grzbietu krótszą niż propodeum. Widoczne głębokie, podłużne rozstępy i wgłębiania na bocznej powierzchni pronotum (przedtułów). Koniec odwłoka z tyłu lekko rozszerzony o ⅓, delikatnie zaokrąglony, często z widocznymi rozstępami. Kolor korpusu czarny.

Królowa “robotnica”

Skrzydła szczątkowe, bardzo małe i słabo wyraźne. Skleryt (stwardniała, część ciała powstała poprzez oddzielenie się od skóry błoną lub szwem) skrzydłowy nierozwinięty. Głowa bardzo podobna do robotnicy. Widoczne rzeźbienia. Oko małe, ale wyraźne. Przedni brzeg nadustka (dolna część znajdująca się zaraz nad żuwaczkami) prawie prosty z umiarkowanymi szczecinami. Kolor ciała jest czarno-czerwony do czerwonawo-brązowego.

Przeczytaj też  Geochelone gigantea - żółw olbrzymi

Samiec

Oko duże, zajmujące 0,6× długości głowy. Kolor korpusu czerwono-brązowy do czarnego.

Robotnice Mystrium oberthueri łatwo odróżnić od innych gatunków Mystrium dzięki silnie rzeźbionej grzbietowej i bocznej powierzchni pronotum. Królowa Mystrium oberthueri odróżnia się od innych królowych gatunków Mystrium dzięki szczątkowym skrzydłom z nierozwiniętymi sklerytami.

Opracowanie i tłumaczenie

Opracowanie i tłumaczenie: Jakub Klimczak

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu