Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Skorpiony – Opisy

Buthus occitanus

Buthus occitanus – skorpion

Buthus occitanus (Amoreux, 1789) to skorpion średniej wielkości, dorastający do 6-8 cm o czystym ubarwieniu od słomkowożółtego do ciemnobrązowego. W ostatnich latach doszło do częściowej rewizji rodzaju Buthus (Leach, 1815). Wiele z wcześniejszych podgatunków Buthus occitanus zostało podniesionych do rangi gatunku, w wyniku tego obecnie rozpoznajemy tylko dwa podgatunki.

Podgatunki

  1. Buthus occitanus israelis (Shulov & Amitai, 1959) : Israel.
  2. Buthus occitanus berberensis Pocock, 1900 : Eritrea, Ethiopia.

Biotop

Występuje na południu Europy, w północnej część Afryki, oraz w okolicach południowej Sahary (Senegal, Mali). Zamieszkuje różne środowiska, od Hiszpanii i południowej Francji, gdzie spotkać go można na pograniczu gajów oliwnych i pól, górzyste pustynne tereny Maroko i piaszczyste rejony południowej Sahary. Najczęściej spotykany jest pod kamieniami pod którymi kopie nory. Zdarza się również iż wykorzystuję istniejące nory.

Żywienie

Podstawą diety młodych jest muszka owocówka, wylęg świerszcza, oraz termity. Dorosłym podajemy świerszcze, małe karaczany i inne drobne owady. W naturze często zjadają inne skorpiony, także swojego gatunku. W zasadzie Buthus occitanus nie przepuści żadnej „okazji” przechodzącej w pobliżu jego nory tak więc karmić go można praktycznie każdym bezkręgowcem którego wielkość nie przekracza 1/3 jego wielkości.

Terrarium

Powierzchnia 20×20 cm wystarczy w zupełności dla jednego osobnika. Z uwagi na terytorialne zachowanie i duży temperament w małym terrarium nie poleca się trzymania pary. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na trzymanie pary musi pamiętać o zapewnieniu dużego terrarium i wielu kryjówek. Minimalny rozmiar zbiornika wtedy wynosi 30x20cm. Jako podłoża możemy użyć mieszanki ziemi, torfu i piasku. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 10 cm. Kawałki kory i kawałki ceramiki stanowić będą doskonałe kryjówki. Zaleca się stosowanie małej miseczki z wodą (wypełniona częściowo czystym, bardzo drobnym żwirkiem). Woda w takiej miseczce powinna wysychać, dopiero po wyschnięciu powinno się ja uzupełnić. Terrarium powinno być dodatkowo wyposażone w małe otworki lub siatkę o bardzo drobnych oczkach na linii podłoża. Ma to zapewnić dobrą wentylację pojemnika. Optymalna temperatura dla skorpionów pochodzących z Europy to 25-28°C w dzień i ok. 20-22°C nocą – latem, zima temperatura w dzień nie powinna spadać poniżej 10°C, a nocą 7-8°C jest minimalna temperatura. Powodem takiego obniżenia temperatury u skorpionów jest wymuszenie u nich cyklu rocznego i prawidłowe przygotowanie do rozrodu. Dla osobników z afrykańskiej populacji w ciągu dnia powinna panować temperatura 28-30°C, natomiast nocą powinna spadać do 20-22°C. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 40% latem i 60% zima. (w przypadku afrykańskich przedstawicieli tego gatunku 35-50%). Buthus occitanus są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką (ponad 60%) wilgotność. Może ona powodować grzybice oraz gwałtowny rozwój pasożytów.

Dymorfizm płciowy

Liczba „zębów” na pektynach u samicy wynosi od 19 do 30, natomiast u samca 25-36. Pektyny samca są dłuższe i ustawione bod bardziej rozwartym kątem. Pedipalpy samca są nieco grubsze od pedipalpów samicy.

Rozmnażanie

Trzymając parę razem należy dość dokładnie obserwować płaskie powierzchnie w terrarium w poszukiwaniu śladów spermatophora. Jeśli obawiamy się utraty samca to można go przenieść do innego pojemnika. Ciąża trwa zwykle 7-10 miesięcy. Liczba młodych waha się od 30-60 sztuk. Młode, gdy opuszczą już grzbiet samicy należy odłowić i trzymać pojedynczo w niewielkich pojemnikach. Doskonale nadają się do tego pojemniczki po filmie fotograficznym wypełnione do połowy podłożem. Bardzo ważne jest nawilżanie za pomocą strzykawki z igłą dolnej warstwy podłoża, gdyż właśnie tam głęboko zakopane młode zwykle linieją.

Uwagi

Szybki skorpion, nie polecany dla początkujących hodowców. Jad może stanowić zagrożenie dla zdrowia zwłaszcza u dzieci i osób uczulonych. Toksyczność jadu (LD50) wynosi 0.9-1.44 mg/kg w zależności od miejsca występowania.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz wybranej literatury. Poprawił i uzupełnił Ryszard Wiejski-Wolschendorf
Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154) TFH Publications; (1998)
Gary A. Polis: The Biology of Scorpions – Stanford University Press; (1990)
Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 – In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; ( 2001)
Fet, Victor, Sissom, W. David, Lowe, Graeme & Braunwalder, Matt E. CATALOG OF THE SCORPIONS OF THE WORLD, 2000. The New York Entomological Society.
Lourenço W. R., DESCRIPTION OF THREE NEW SPECIES OF SCORPIONS FROM SUDAN (SCORPIONES, BUTHIDAE); Boletin Sociedad Entomologica Aragonesa, 2005, 36: 21-28
Lourenço W. R., & Greniez P., A NEW SCORPION SPECIES OF THE GENUS BUTHUS LEACH, 1815 (SCORPIONES, BUTHIADE) FROM MOROCCO, 2005, Euscorpius N° 19. Marshall Univerty.
Vachon, Maxime, ETUDES SUR LES SCORPIONS, 1951. Institut Pasteur d’Algerie

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu