Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
Kategorie: Skorpiony – Opisy

Babycurus gigas

Skorpion Babycurus gigas

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Babycurus
Gatunek: Babycurus gigas (Kraepelin, 1896)

Warunki hodowli

Wilgotność ~70-75%
Temperatura w dzień: ~25-29°C
Temperatura w nocy: ~21-22°C
Terrarium 20x20x30 cm

 

Występowanie

Gatunek ten występuje na obszarach Tanzanii.

 

Biotop

Spotkać go można pod kamieniami, w wąskich szczelinach skalnych, kawałkami kory oraz niewielkich norkach. Zamieszkuję ciepłe oraz wilgotne tereny.

 

Wygląd

Pomarańczowo – brązowe ubarwienie z wyraźnie ciemniejszymi ostatnimi segmentami metasowy i pedipalpami.

Dorasta do około 9-11 cm.

 

Ciekawostki

Należy do największych przedstawicieli swojego rodzaju.

 

Temperament

Gatunek statystycznie dosyć nadpobudliwy, szybki oraz nerwowy.

Przy zachowaniu odpowiedniej ilości kryjówek oraz pożywienia można trzymać je w grupach.

 

Siła jadu

Brak naukowych źródeł na temat siły oraz składu jadu tego gatunku. Potencjalnie jednak uważa się, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Mimo to bezwzględnie należy zachować ogólne zasady bezpieczeństwa.

 

Długość życia

Średnia długość życia wynosi około 3 lata.

Hodowla

 • Terrarium

  Dla dorosłego osobnika w zupełności wystarcza terrarium o powierzchnia 20×20 cm. Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia, jednak optymalnie dla naszego bezpieczeństwa powinna wynosić około 20-30 cm. Przy hodowli grupowej należy zapewnić odpowiednio większe rozmiary terrarium oraz sporo kryjówek.

  Warstwa podłoża powinna wynosić kilka cm. Należy pamiętać o zapewnieniu skorpionowi jakiegoś elementu wystroju, który będzie ustawiony pochyło. Ułatwi to przechodzenie kolejnych wylinek (np. większy kawałek kory, ścianka styropianowa itp.).

 • Rodzaj podłoża

  Osobiście preferuję mieszankę włókna kokosowego i piasku. Dla poprawienia estetyki można również użyć kilku sztuk liści bukowych, czy kory rozrzuconej po terrarium, która jednocześnie będzie pełniła funkcję schronienia.

 • Warunki w terrarium

  Wilgotność terrarium utrzymujemy na stosunkowo dużym poziomie, którego wartość powinna sięgać około 70%, a nawet nieco więcej. Poziom wilgotności utrzymujemy poprzez zraszanie terrarium. Należy zwrócić uwagę, że poziom ten dotyczy wilgotności powietrza. Kwestia temperatury w tym wypadku powinna sięgać 29°C w dzień, w nocy preferowany kilkustopniowy spadek, nawet do temperatury pokojowej.

Dymorfizm płciowy

Zatem liczenie ząbków na nic się nie zda. Inna metoda na odróżnienie płci to porównanie pedipalpów. Samce posiadają na tarsusie mały wyrostek.

 • samica: 19-24
 • samiec: 19-24

 

Rozmnażanie

Przy dobraniu dorosłej pary nie stanowi problemów. Niezbędne jest umieszczenie płaskiego kamienia na którym samiec złoży spermatofor. Samica dojrzewa płciowo zależnie od warunków panujących w terrarium od roku do 2 lat. Ciąża trwa około 4-6 miesięcy. Po tym czasie samica wydaje na świat około 30-40 młodych, kolejne mioty są mniej liczne i na ogół sięgają około 20 osobników. Po mniej więcej 2 tygodniach od narodzin młode skorpiony schodzą z samicy i stają się samodzielne.

Uwagi

Gatunek nie stanowi większych problemów hodowlanych.
Opracowanie i źródła informacji
Adam Indrycha
Opracowano na podstawie własnych doświadczeń oraz poszerzono o literaturę:

 • http://www.ntnu.no/ub/scorpion-files/b_gigas_biography.pdf
 • http://kovarex.com/scorpio/pdf/2000-Babycurus.pdf

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu