Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
Kategorie: Gekonowate, Jaszczurki – Opisy

Phelsuma pasteuri – felsuma Pasteura

 

Phelsuma pasteuri – felsuma Pasteura

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska:  Pasteur’s Day Gecko

Nazwa niemiecka: Pasteurs Taggecko

Synonimy

Phelsuma v-nigra pasteuri MEIER 1984

Phelsuma pasteuri — MEIRTE 1999

Phelsuma v-nigra pasteuri — RÖSLER 2000

Phelsuma v-nigra pasteuri — BERGHOF 2005

Phelsuma pasteuri — HALLMANN et al. 2008

źródło: reptile-database.org

Systematyka

Gromada – Chordata

Podgromada – Reptilia

Rząd – Squamata

Rodzina – Gekkonidae

Podrodzina – Gekkoninae

Rodzaj – Phelsuma

Gatunek – Phelsuma pasteuri

Występowanie

Phelsuma pasteuri, tak samo jak Phelsuma v-nigra i Phelsuma robertmertensi jest gatunkiem endemicznym dla Archipelagu Komorów. Ten konkretny gekon występuje na wyspie Majotta, która znajduje się mniej-więcej między północną częścią Madagaskaru, a Mozambikiem.  Sama wyspa ma powierzchnię 376.5 km² i jeżeli przyjmiemy, że zwierzęta te zamieszkują tylko odpowiedni dla gatunku habitat, wliczając w to rosnące oraz te już zdegradowane przez przemysł i turystykę lasy, w tym namorzyny, czy najróżniejsze plantacje, to wyjdzie nam, że Phelsuma pasteuri występuje na około 127 km², znajdujących się w przedziale od 34 do 603 m n.p.m.

Biotop

Mimo że można się na nią natknąć w tak wielu miejscach jak wcześniej pozwoliłem sobie nadmienić, to najczęściej spotykana jest na pniach drzew, w pierwotnych, nieskażonych obecnością człowieka lasach, które na wyspie Majotta uznane zostały za rezerwat. Panuje tam klimat wilgotny monsunowy, ze średnimi temperaturami w sierpniu – 24°C oraz w grudniu – 27°C, przy opadach rzędu 1000-5000 mm. Utrzymanie tego rodzaju parametrów w terrarium może być kłopotliwe, ponieważ wiąże się ono z częstym pryskaniem zbiornika oraz intensywnym grzaniem,  przy niewielkiej dobowej amplitudzie temperatury.

Wygląd

Są to jedne z najmniejszych dziennych gekonów, o  smukłym ciele, dorastające do ok. 12 centymetrów. Jak większość phelsum i te zachwycają swoimi kolorami. Podstawową barwą jest soczysta zieleń, która jest mniej-więcej na środku tułowia oraz wzdłuż kręgosłupa ozdobiona czerwonymi kropkami.  Dodatkowo, na głowie, poczynając od pyszczka, znajdują się trzy poziome, pomarańczowe pasy. U niektórych, najczęściej młodych osobników możemy zauważyć charakterystyczne kropkowanie na przednich oraz tylnych łapkach, jednakże często się zdarza, że znika ono wraz z wiekiem. Najbardziej charakterystycznym elementem kolorystycznym tego gekona, jest jaskrawoniebieskie ‘siodełko’, znajdujące się tuż za jego głową. Podobny kolor ma również pas znajdujący się na wierzchniej części ogona, ciągnący się od wysokości kloaki, aż do jego końca, niestety on również w miarę dojrzewania gekona – zanika.

Terrarium

Dla tego gatunku felsum, minimalne wymiary terrarium powinny wynosić około 40x40x60, a sam zbiornik winien mieć orientacje pionową. Oczywiście jest to absolutne minimum i przy ciągłym monitorowaniu ilości pobieranego przez gady pokarmu, wielkość terrarium można zwiększać, powiększając tym samym komfort zwierząt. Tak jak w przypadku innych Phelsum, umieszczenie w terrarium bambusów sprawi, że będzie ono wyglądało estetycznie, a jednocześnie znacząco zwiększy przestrzeń życiową gekonów. Mają one jeszcze jedną, ważną funkcję, a mianowicie, pionowo ustawiony bambus stwarza gekonom doskonałe miejsce do złożenia jaj, co dla hodowcy jest bardziej komfortowe, niż jakby te znalazły się gdzieś między liśćmi Sanseverii lub w jakimkolwiek innym, dobrze ukrytym bądź zarośniętym miejscu. Zbiornik można relatywnie gęsto obsadzić twardymi roślinami, które zapewnią gekonom miejsce do wspinaczki, ale jednocześnie będą stanowiły dla nich kryjówkę, czy miejsce do spijania wody. Najlepiej sprawdzają się rośliny z gatunków: Sanseveria spec., Scindapsus spec., Philodendron spec., czy najróżniejsze ananasowate, bądź storczyki. Temperatura w terrarium w ciągu dnia powinna oscylować wokół 30°C, na wysokości ziemi natomiast 25°C i przy nocnym spadku o około 5°C. W lecie cykl naświetlania winien trwać między 12, a 14h. Zimowanie tych gekonów jest wskazane i polega na dwumiesięcznym obniżeniu temperatury do około 25°C w dzień i spadku do około 20°C w nocy, przy 8-mio godzinnym cyklu naświetlania. Pokrycie ścian terrarium jest uwarunkowane osobistą koncepcją hodowcy, ale jak udało mi się zaobserwować, gekony te równie komfortowo czują się biegając po szkle, jak i płycie korkowej. Jak u większości dziennych gekonów i tutaj, można stosować naświetlanie UV, jednakże przy zachowaniu odpowiedniej suplementacji nie jest to absolutnie konieczne. Co jednakże nie zmienia faktu, że działa ono korzystnie na rozwój roślin w terrarium, a także gekony naświetlane UV ładniej się wybarwiają i mają mniejszą szansę zachorowania na schorzenia związane z niedoborem witaminy D3. Popularnie umieszczane w terrariach dwa paski blachy perforowanej w roli wentylacji, dobrze się sprawdzają przy pracy i z tym gatunkiem. Wilgotność powinna być utrzymywana na dość wysokim poziomie, w czym pomaga gęste obsadzenie zbiornika roślinami, gruba warstwa podłoża z torfu lub włókna kokosowego oraz codzienne, kilkukrotne zraszanie terrarium ciepłą (nie gorącą!) wodą.

Żywienie

Z uwagi na to, że Phelsuma pasteuri są dość niewielkich rozmiarów, karmówka musi być odpowiednio dopasowana do ich wielkości. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju nieduże świerszcze, karaczany, mole woskowe, Thermobia domestica, czy okazjonalnie mączniki. Jako urozmaicenie diety można stosować najróżniejsze ręcznie robione papki z owoców, a także te kupne – choćby popularne ‘Gerberki’. Ten sposób doskonale sprawdza się do przemycania wapnia oraz innych suplementów – dużo lepiej niż obsypywanie karmówki witaminami, ponieważ tutaj mamy pewność, że wszystko zostanie zjedzone, a miseczka wylizana do czysta.

Rozmnażanie

Sam akt kopulacji jest dość brutalny w odniesieniu do innych przedstawicieli herpetofauny – samiec przytrzymuje samice zaciskając pysk na jej karku. Często później zostają samicy ślady po ugryzieniu gojące się do kilku tygodni, jednakże samo ugryzienie i kopulacja, która trwa do 15 minut, nie są dla niej groźne. Ciąża trwa około 21 dni, a następnie jaja składane są w jakimś dobrze ukrytym miejscu. Może się nawet zdarzyć, że gekony zakopią je w podłożu. Po złożeniu, jajka należy przenieść do inkubatora, gdzie po 60 – 90 dniach wylęgną się z nich maluchy.

Uwagi

Według Hoffmana, Phelsuma pasteuri posiadają cechy które znacząco odróżniają je od trzech innych form V-nigra. Po najnowszych badaniach genetycznych, twierdzenie to zostało potwierdzone. Genetycznie, najbardziej zbliżonym krewnym Phelsuma pasteuri jest Phelsuma robertmartensi, która również jest endemitem wyspy Majotty. Na tej podstawie Hallman wzniósł Phelsuma pasteuri do rangi gatunku.

Gatunek znajduje się na załączniku B CITIES, a co za tym idzie – wymaga rejestracji.

 

Opracowanie

Opracował Grzesiek Lewandowski na podstawie własnych doświadczeń oraz:

 

http://www.reptiles-universe.com/phelsuma-pasteuri.html

http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/199762/0

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu