Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Gerrhosauridae, Jaszczurki – Opisy

Matobosaurus validus – tarczowiec olbrzymi, tarczołusk olbrzymi

Matobosaurus validus – tarczowiec olbrzymi

Synonimy

Gerrhosaurus validus

Nazewnictwo

Nazwa polska: tarczowiec olbrzymi, tarczołusk olbrzymi

Nazwa agielska: nazwa to Giant plated lizard.

Nazwa niemiecka:  Felsen Schild Echse

Systematyka

Królestwo —  Animalia
Typ —  Chordata
Gromada —  Reptilia
Rząd —  Squamata
Podrząd – Sauria
Rodzina —  Gerrhosauridae
Rodzaj – Gerrhosaurus
Gatunek – Gerrhosaurus validus  (Smith, 1849)

Cechy szczególne

Jaszczurki te bardzo lubią kopać w podłożu i chować się pod nim, lecz również często wygrzewają się na głazach, w promieniach słońca. Lubią też spędzać dużo czasu w wodzie, są niezłymi pływakami.

Wielkość

Osiągają 50-70cm długości. Jest to największa jaszczurka z rodzaju Gerrhosaurus.

Długość życia

W niewoli żyją do 10 lat.

Wygląd

Głowa tych jaszczurek jest połączona z tułowiem bez wyraźnego przewężenia szyjnego. Ich ciało jest silnie zbudowane, spłaszczone od góry. Jaszczurki te ze względu na wygląd mogą sprawiać wrażenie leniwych, i faktycznie takie właśnie są. Ogon stanowi nieznacznie ponad połowę długości całego ciała. Łuski są ustawione w szeregach dookoła ciała. Są koloru ciemno-brązowego, szarego i czarnego. Oczy brązowawe, a źrenica czarna, okrągła – typowa dla dziennych gadów. Na grzbiecie znajdują się dwa kremowo-żółte, biegnące wzdłuż ciała pasy.

Aktywność

Są to zwierzęta aktywne za dnia, jednak lubią się chować, dlatego należy zapewnić im odpowiednie kryjówki, oraz miejsce w którym będą mogły się zakopywać.

Występowanie

Południowa i wschodnia Afryka, tj. Angola, Botswana, Malawi, Mozambik, Namibia, RPA.

Biotop

Zamieszkują częściowo otwarte, skaliste oraz suche tereny.

Oswajanie

Po jakimś czasie mogą przyzwyczaić się do obecności człowieka. Ponieważ gatunek ten w terrarystyce jest wciąż bardzo mało popularny i niezwykle rzadko rozmnaża się go w niewoli, to zdecydowana większość sprzedawanych osobników pochodzi z odłowu i niezwykle ciężko jest je oswoić.

Temperatura

Terrarium powinno być ogrzewane od góry, żarówką. Za dnia temperatura w terrarium powinna wynosić około 30°C, a 40°C pod promiennikiem. W nocy powinna spadać do około 23°C.

Wilgotność

Powinna wynosić 40-50%. Gady te żyją w suchym środowisku, więc terrarium zwilżamy mało obficie tylko 1-2 razy w tygodniu, a nieco częściej gdy któraś z jaszczurek przygotowuje się do linienia. Ważne by w terrarium znajdywała się miska ze stale świeżą wodą!

Oświetlenie

Wymagają oświetlenia emitującego promienie UVB. Cykl dzienny powinien wynosić 12-14 godzin w trakcie lata, a zimą o 3 godziny krótszy – jest to sprawa dość istotna jeśli planujemy je rozmnażać.

Wielkość terrarium

Ze względu na duże rozmiary tych jaszczurek, terrarium dla dorosłej pary powinno mieć wymiary 170x80x60cm. Dla jednego osobnika może być nieznacznie mniejsze.

Wystrój terrarium

W terrarium musi znaleźć się duży pojemnik z wodą. Zwierze będzie z niego pić, zażywać w nim kąpieli oraz wypróżniać się, dlatego należy pamiętać o regularnym wymienianiu wody! Konieczne są też kryjówki, w których jaszczurka będzie mogła czasem znaleźć schronienie przed promieniami słonecznymi. Warstwa podłoża powinna być dość wysoka, aby jaszczurki mogły w niej kopać – Należy uważać na to by na podłożu nie leżały luźno jakieś ciężkie przedmioty (np. głazy), które mogłyby zawalić się na jaszczurkę podkopującą się pod nie.

Żywienie

Dieta Gerrhosaurus validus powinna składać się zarówno z bezkręgowców (świerszcze, karaczany – należy unikać karmienia larwami mącznika i drewnojada), jak i kręgowców (oseski mysie i szczurze), a także warzyw oraz owoców (takie same jak w diecie np. legwana zielonego). Nie są to żarłoczne gady.

Dymorfizm płciowy

Samce mają pory udowe, jednak mogą być spore trudności z określenie płci „na oko”. Samce mogą być nieznacznie dłuższe od samic.

Rozmnażanie

Z reguły nie jest łatwe. Samice składają 2-6 jaj.

Zimowanie

Niezbędne by uzyskać potomstwo. Powinno trwać 4-6 tygodni. W tym czasie skracamy cykl dzienny do 10 godzin oraz obniżamy temperaturę do około 20°C (za dnia i w nocy powinna utrzymywać się na podobnym poziomie).

Uwagi

Są to bardzo ciekawe jaszczurki, które nadają się dla początkujących hodowców. W podobnych warunkach hodujemy gatunki takie jak  Gerrhosaurus flavigularis, Gerrhosaurus major, Gerrhosaurus nigrolineatus oraz inne z rodzaju Gerrhosaurus.

Opracowanie

newneo

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu