Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Hodowle karmowe

Świerszcze – hodowla karmowa

Świerszcze – hodowla karmowa

Świerszcze są najczęściej hodowanymi zwierzętami karmowymi, maja wiele zalet jedna z nich jest łatwość hodowli, pokrótce opisze tu jak w prosty sposób można otrzymać wartościowy pokarm dla naszych podopiecznych. Jest kilka gatunków świerszczy hodowanych na pokarm, te najpopularniejsze to:

  • Świerszcz domowy (Acheta domestica) osiąga rozmiary od 25 do 30 mm, występuje w Afryce i Europie
  • Świerszcz czerwonoglowy (Gryllus assimilis) osiąga rozmiary do 35 mm, występuje w Afryce, bardzo szybko się rozmnaża
  • Świerszcz bananowy (Gryllodes sigillatus) osiąga rozmiary od 25 do 35 mm, bardzo szybko się rozmnaża
  • Świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus) osiąga rozmiary do 35 mm, występuje na południowej Europie, południowo-zachodniej Azji i w północnej Afryce

Do hodowli świerszczy będziemy potrzebować kilka zbiorników (min. 2), każdy z nich powinien być ogrzewany, światło przy hodowli świerszczy nie odgrywa żadnej roli (żarówki mogą palić się cala dobę, może być również ciemno cala dobę), najlepiej utrzymywać temperaturę 28-30° C. Wilgotność wystarczy taka, jaka jest w pomieszczeniu.

Dno terrarium wysypujemy mieszanka pokarmowa: pokarm płatkowy dla ryb, suszona rozwielitka, trochę cukru, bułką tarta, otręby pszenne, karma dla psów, kotów, mleko w proszku, płatki owsiane (rozkruszone).

Do terrarium wkładamy wytłaczanki od jajek pionowo tak, aby sięgały do 2/3 wysokości terrarium, na wytłaczankach powinien znaleźć się jakiś talerzyk, tacka, na której będziemy kładli „mokre jedzenie” (warzywa, owoce, itp.) oraz pomnik z woda (najprostszy to jakiś spodeczek, miseczka wypełnione kamykami lub gąbka, tak żeby świerszcze się nie potopiły). Teraz tylko do terrarium ze stadem hodowlanym (1 samiec na 2-3 samice) wkładamy pojemniki z torfem, mogą to być pojemniki np. po margarynie, na jedna samiczkę powinno przypadać 4-6 cm2 powierzchni łęgowej, dodatkowo do pojemniczków z torfem należy włożyć pionowo szklane rurki o średnicy 1cm i dopiero potem wysypać ściółkę,w której świerszcze będą skalda jajka. Wlewając do rurki wodę powodujemy ze górna warstwa ściółki, około 0,5 cm, pozostaje sucha, natomiast reszta jest wilgotna. Po tygodniu naczynia z jajami należy zastąpić nowymi, a te z jajami należy przenieść do drugiego terrarium, w którym nastąpi wylęg. Należy pamiętać ze młode świerszcze wspinają się po szybach, zapobiec temu możemy wklejając paski folii aluminiowej, po której świerszcze nie będą wstanie chodzić.

Jeśli możemy wstawić więcej zbiorników to młode świerszcze możemy segregować według wieku, jest to nawet wskazane. Po 5-6 tygodniach świerszcze przechodzą ostatnia wylinkę, Chcąc przechować świerszcze np. wylęg dla młodych naszych podopiecznych, przenosimy świerszcze do nie ogrzewanego zbiornika, Świerszcze żyją w szerokim zakresie temperatur 18-30°C. Należy pamiętać ze im wyższa temperatura tym cykl życiowy świerszczy przebiega szybciej. Zbiornik z owadami czyścimy, co 2-3 miesiące.

Drugi sposób to jeden zbiornik hodowlany dość duży im większy tym lepszy, na dno wysypujemy warstwę torfu zmieszanego z piaskiem, na to kładziemy wytłaczanki od jaj (tak jak w poprzednim sposobie) jedzenie wkładamy w małych pojemniczkach to samo z woda należy dno terrarium spryskiwać żeby jaj miały wilgoć, reszta warunków taka sama jak w poprzednim sposobie. Przy tej metodzie hodowli lat wiej o zapleśnienie. Jednocześnie nie jest tak efektywna, ale jeśli mamy do wykarmienia niewiele zwierząt to powinna wystarczyć.

 

 

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu