Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [26]
Loading...
Kategorie: Gekonowate, Jaszczurki – Opisy

Lygodactylus picturatus – gekon żółtogłowy*

Lygodactylus picturatus – gekon żółtogłowy*

Nazewnictwo

Nazwa polska: Gekon żółtogłowy* (* nazwa ta odnosi się do kilku gatunków w rodzaju Lygodactylus, zalecane jest używanie nazwy łacińskiej).

Nazwa angielska: Painted Dwarf Gecko, Yellow-headed Dwarf Gecko

Nazwa niemiecka: Gelbkopf-Zwerggecko

Synonimy

 • Hemidactylus variegatus PETERS 1868: 449 (not of DUMÉRIL & BIBRON 1836)
 • Hemidactylus picturatus PETERS 1870: 115 (nom. subst. pro H. variegatus)
 • Lygodactylus picturatus – BOULENGER 1885: 161
 • Lygodactylus griseus [TORNIER 1897]
 • Lygodactylus septemlineatus [TORNIER 1897]
 • Lygodactylus septemstriatus [TORNIER 1897] (invalid emendation)
 • Lygodactylus quinquelineatus [TORNIER 1897]
 • Lygodactylus quinquestriata [TORNIER 1897] (invalid emendation)
 • Lygodactylus picturatus – KLUGE 1993
 • Lygodactylus (Lygodactylus) picturatus – RÖSLER 2000: 94
 • Lygodactylus picturatus mombasicus LOVERIDGE 1935
 • Lygodactylus picturatus mombasicus LOVERIDGE 1935: 198
 • Lygodactylus mombasicus – PARKER 1936
 • Lygodactylus picturatus PASTEUR 1964 (nec PETERS 1870) fide RÖLL 2004
 • Lygodactylus mombasicus – RÖLL 2004
 • Lygodactylus picturatus sudanensis LOVERIDGE 1935
 • Lygodactylus picturatus sudanensis LOVERIDGE 1935: 197
 • Lygodactylus picturatus sudanensis – KLUGE 1993
 • Lygodactylus (Lygodactylus) picturatus sudanensis – RÖSLER 2000: 94
 • Lygodactylus sudanensis – LARGEN & SPAWLS 2010: 328

Podgatunki

 • Lygodactylus picturatus picturatus (PETERS 1868)
 • Lygodactylus picturatus mombasicus LOVERIDGE 1935
 • Lygodactylus picturatus sudanensis LOVERIDGE 1935
  • Nazwa angielska: Sudani Dwarf Gecko

Długość życia

Dokładnych informacji co do długości życia nie ma, ponieważ większość dostępnych gekonów na rynku pochodzi z odłowu. Przypuszczalna długość życia to około 6-8 lat.

Wygląd

Jest to małych rozmiarów gekon o bardzo atrakcyjnym wyglądzie. Głowa jest jaskrawożółta z czarnymi paskami wzdłuż niej, kolor ten utrzymuje się aż do przednich kończyn.

Pozostała część ciała jest niebiesko-popielata z możliwymi czarnymi paskami lub kropkami, zależne jest to indywidualnie od osobnika jak i od płci. Samce mają zdecydowanie intensywniejsze kolory niż samice. Ciekawe jest również to, że wzdłuż dolnej części brzucha biegnie żółty pas, a głowa jest czarna. Gekony po wykluciu zupełnie różnią się kolorystycznie od rodziców, są czarne lub ciemnobrązowe z jasnymi kropkami wzdłuż ciała po obu bokach. Wybarwiają się dopiero około 5 miesiąca. Głowa trójkątna, skóra bardzo delikatna.

Jest to małej wielkości gekon dorastający do 10 cm, jednak zazwyczaj osiągają 8cm.

Występowanie

Afryka Zachodnia po kraje w Afryce Wschodniej i Południowej (począwszy od Mozambiku przez Somalię, Kenie, Tanzanię, Zambię aż po Zimbabwe).

Cechy szczególne

Jest to gekon o aktywności dziennej, przy intensywnym świetle nabiera najładniejszych kolorów. Przy spełnieniu podstawowych warunków, jest to doskonały gatunek do podziwiania jego walorów kolorystycznych. Należy pamiętać, że jest to gekon o małych rozmiarach i delikatnej budowie ciała, a każda próba wyciągnięcia gekona na rękę może skończyć się zrobieniem gekonowi krzywdy, odrzuceniem ogona lub po prostu ucieczki.

Ciekawostki

Gekon nie posiada powiek, co powoduje że często przemywa oczy językiem. Jaszczurki zmieniają swój kolor w zależności od oświetlenia, ale również pod wpływem stresu i zmian temperatury. Młode osobniki w ogóle nie przypominają dorosłych osobników, są ciemnego koloru z widocznymi dość jasnymi kropkami wzdłuż ciała, które następnie zanikają wraz ze wzrostem gekona.

Wykazują silny terytorializm. Posiadając dwa samce w terrarium możemy się liczyć z utratą jednego z nich, w najgorszym wypadku oba padną po odniesionych ranach.

Bardzo podobny do gatunku Lygodactylus luteopicturatus, różnią się występowaniem i nieznacznie ubarwieniem. Kupując gekona z odłowu przeważnie musimy wierzyć na słowo sprzedawcy, że jest to właśnie ten gatunek, a nie Lygodactylus luteopicturatus.

Aktywność

Gekon o aktywności dziennej , w nocy nie zaobserwowałem jakiejś znaczącej aktywności. Nocą chowają się w babusach lub w innych kryjówkach w terrarium. W dzień bardzo lubią się wygrzewać pod żarówką.

Biotop

Zamieszkuje tereny zalesione o średnio wysokiej wilgotności.

Terrarium

Terrarium powinno być bogato obsadzone różnego rodzaju gałęziami, roślinami oraz dużą ilością kryjówek np. w ściance terrarium. Minimalne wymiary dla dorosłej parki to 30x30x50 cm w układzie pionowym(jak wiadomo im większe terrarium tym lepiej chociaż przy zbyt obszernym mogą pojawić się problemy z podawaniem pokarmu, który skutecznie może chować się w zakamarkach), wraz ze zwiększeniem ilości gadów w terrarium należy zwiększać jego rozmiary pamiętając, aby w terrarium znajdował się tylko jeden samiec. Jako podłoże najlepiej spisuje się torf lub włókno kokosowe, nie musi być to bardzo gruba warstwa, ale taka aby można było stabilnie ulokować w nim elementy wystroju tj. bambusy czy gałęzie. Kupując lub budując terrarium należy pamiętać o dobrej wentylacji. Terrarium spryskujemy dwa razy dziennie tak, aby gekony mogły się napoić z szyb czy elementów wystroju, można również włożyć mały basenik z wodą, ale z obserwacji wynika że gekony nie chętnie z niego korzystają. Osobniki świeżo po wykluciu lub dość małe najlepiej ulokować w odpowiednio małym terrarium z bardzo dobrą wentylacją, gdyż młode osobniki często padają z „duchoty”. Dla młodych osobników najlepiej zastosować ręczniki papierowo jako podłoże, dużo bambusów oraz kryjówek, aby miały się gdzie chować.

Oświetlenie

Do oświetlania należy stosować żarówkę z UVB, oświetlenie terrarium powinno trwać około 10 godzin, aby odwzorować warunki naturalne. Zmiana długości dnia nie ma wpływu na zachowania rozrodcze.

Temperatura

W dzień temperatura powinna wynosić 27-28°C, pod żarówką nawet do 31°C, w nocy temperatura może spaść do 19-23°C . Wilgotność na poziomie 50-80%, nocą powinna być w granicach 70-80%, najlepiej spryskiwać terrarium dwa razy na dzień.

Żywienie

Gekony karmimy odpowiedniej wielkości owadami tj. świerszcze, plankton łąkowy czy muchami (pamiętając aby nie były to muchy z dworu). Dorosłe gady karmimy odpowiedniej wielkości pokarmem co 2 dzień aby zbytnio ich nie przetłuścić, małe osobniki należy karmić 5 razy w tygodniu przez pierwsze 2 miesiące, a następnie ograniczać wraz z wiekiem częstotliwość karmienia, przy tym uważnie sprawdzać czy jedzą (dla tyle co wyklutych gekonów najlepiej spisują się wylęg świerszcza oraz muszki owocówki). Dobrym urozmaiceniem diety gekonów są papki owocowe np. gerberki. Podczas karmienia należy pamiętać o podawaniu niezbędnych witamin!

Dymorfizm płciowy

Dorosłe osobniki nieznacznie różnią się wielkością, najlepszym sposobem na rozpoznanie płci jest sprawdzenie porów udowych.

Rozmnażanie

Samice tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku 9-10 miesięcy. Samce dorastają mniej więcej w tym samym czasie, ale dopuszczenie do rozrodu powinno nastąpić gdy samica będzie miała około roku, lub nawet więcej, gdyż może nie przeżyć ciąży i wyczerpaniu po zniesieniu jaj.

Do kopulacji może dochodzić cały rok, nie ma tu zależności od pory suchej czy mokrej, jeżeli warunki w terrarium są sprzyjające gekony chętnie kopulują. Sam akt kopulacji jest dosyć szybki i trwa maksymalnie kilka minut, przy czym samiec może poranić partnerkę łapiąc ja pyskiem za szyje. Samica może przetrzymywać spermę do 6 miesięcy. Po kilku tygodniach od zapłodnienia samica składa 2 jaja o średnicy ok. 5 mm. Samica lokuje je najczęściej po dwie sztuki w ciasnych zakamarkach terrarium o trudnym dostępie co chroni je przed innymi towarzyszami, ale utrudnia ich wyjęcie z terrarium. Jaja najlepiej wyjąć z terrarium ponieważ młode po wykluciu są bardzo małe i przy nieodpowiednim zabezpieczeniu terrarium mogą uciec lub co gorsza mogą zostać potraktowane jako pokarm przez dorosłe osobniki. Inkubacja jaj powinna być przeprowadzana w temperaturze od 26-29°C przy wilgotności na poziomie 60-80%. Przy temperaturze 28°C i wilgotności 70% młode wykluwają się po około 70 dniach.

Gekony zaraz po wykluciu mierzą zaledwie 6 mm. Zaraz po wykluciu młode są bardzo energiczne i szybkie, zaczynają polować po około 2 dniach. Małe gekony najlepiej przenieść do osobnego terrarium bardzo dobrze wentylowanego i zapewnić dostateczną ilość kryjówek, pamiętając aby w terrarium nie pojawiła się pleśń, która przetrzebi cały przychówek. Młode można trzymać w grupach pamiętając o odpowiednim doborze co do wielkości, aby większe gekony nie atakowały mniejszego, słabszego osobnika. Młode mają takie same wymagania jak dorosłe.

Uwagi

Lygodactylus picturatus nie podlega rejestracji. Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców, którzy sprostają wymaganiom jakie narzuca nam hodowla tego pięknego gekona.

Większość dostępnych na rynku gekonów żółtogłowych pochodzi z odłowu. Jeżeli już się zdecydujesz wybierz tego najruchliwszego i niewychudzonego, przed zakupem dokładnie obejrzyj gekona czy nie posiada na skórze pasożytów (np. roztoczy) oraz czy na skórze nie ma guzów, zakupione osobniki należy odrobaczyć oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii, który po zbadaniu odchodów dobierze odpowiedni preparat. Większość negatywnych opinii na temat tego gekona bierze się stąd, że osobniki szybko padają w terrarium, a spowodowane jest to wyczerpaniem po podróży, pasożytami, odwodnieniem, a przede wszystkim stresem.
Przy zachowaniu odpowiednich warunków życiowych zbliżonych jak najbardziej do tych naturalnych, są pięknymi gekonami i szybko obdarzą nas potomstwem.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Mateusz Lorens (hLoReK), na podstawie własnych doświadczeń, oraz http://www.geckolist.com/info/Gekkoninae/Lygodactylus/picturatus/index.php
Reptile Database http://reptile-database.reptarium.cz/species.php?genus=Lygodactylus&species=picturatus&search_param=%28%28species%3D%27picturatus%27%29%29

ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu