Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Ocena 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek
Loading...
Kategorie: Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Clonopsis gallica – patyczak galijski

Clonopsis gallica – patyczak galijski

Patyczak galijski (Clonopsis gallica Charpentier 1825) – PSG 45 –  to gatunek dość prosty w hodowli, polecany początkującym hodowcom. Dobrze znosi spadki temperatury i wilgotności. W hodowlach nie spotyka się samców, więc rozmnażane są partenogenetycznie. Do złudzenia przypomina gałązkę.

Występowanie

Północne wybrzeża Morza Śródziemnego.

Jak rozpoznać

 • Samica

  Jest bezskrzydła z krótkimi czułkami i z cienkimi odnóżami. Dorasta niekiedy do 8cm. Ciało jest smukłe koloru od zielonego do brązowego z białym paskiem na boku.

 • Młode

  Młode są jasnozielone z długimi kończynami (łatwo je gubią).

 • Jaja

  Lekko pomarańczowe, kształtu owalnego z białym paskiem po boku. Wielość około 3mm.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Lubi raczej chłodniejsze terraria o temperaturze w granicach 20-25°C i wilgotności na poziomie 70% – co zapewnia codzienne spryskiwanie terrarium najlepiej wieczorem, gdyż w ciągu dnia woda szybciej paruje.

 • Młode owady

  Dobrze aby w terrarium panowała większa wilgotność co ułatwi owadom zrzucanie wylinki. Temperatura na poziomie 25°C i dobra wentylacja aby nie wdała się pleśń.

 • Jaja

  Wilgotność na poziomie 70%, temperatura 25°C, dobra wentylacja aby zapobiec pleśni. Inkubacja trwa około 3-4 miesiące.

Żywienie

Najchętniej jedzą liście jeżyny, maliny, róży (choć róża to ryzykowny pokarm ponieważ jest często pryskany), truskawki, poziomki, porzeczki. Ogólnie nie ma większego problemu z pożywieniem. :)

Terrarium

Nie wymaga dużego terrarium, dla trzech par wystarczy 30x30x30 cm (dł. x szer. x wys.). Konieczne są cienkie gałęzie porozmieszczane po całym terrarium. Jako podłoże można zastosować torf, włókninę kokosową lub papierowe ręczniki (ułatwiają zbieranie jaejczek). Przykryciem może być siatka, która ułatwia patyczakom linienie i zmniejsza prawdopodobieństwo upadku podczas linienia.

Rozmnażanie

Partenogenetyczne.

 

Opracowanie

Opracował: Łukasz Gawron

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu