Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Tapinauchenius

Tapinauchenius violaceus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...

Tapinauchenius violaceus

Został on odkryty w 1930 roku przez Mello-Leitão. Stara nazwa tego gatunku to Tapinauchenius purpureus, która obowiązywała do roku 2008. Gatunek tego ptasznika nie posiada polskiej nazwy.


Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Nazwa angielska: Purple Tree Spider

Synonimy

Występowanie

Miejsce występowania tego ptasznika w naturze to lasy tropikalne Gujany Francuskiej i Brazylii.

Wygląd

Tapinauchenius violaceus nie należy do dużych ptaszników, osiąga zaledwie 4-5 cm ciała przy rozstawie odnóży 10 cm. Młode pająki po pierwszej wylince mierzą około 7 mm rozstawu odnóży. Cechuje go jednolite ubarwienie. Odnóża i karapaks są w kolorze ciemnego fioletu, karapaks ma lekko zielone zabarwienie. Włosy porastające odnóża są rudawego koloru. Pająki wybarwiają się po 6-7 wylince.

Długość życia

Długość życia tego gatunku to około 10 lat w przypadku samic i 1,5 roku w przypadku samców. Samce dożywają zaledwie kilka miesięcy po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Samice dojrzewają płciowo bardzo szybko – już w wieku 10-12 miesięcy przy 3 cm ciała.

Zachowanie

Osobniki tego gatunku są aktywne, często opuszczają gniazdo i wędrują po zbiorniku. Ptaszniki te, nie są agresywne, ich najdoskonalszą formą obrony jest ucieczka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas otwierania zbiornika oraz przekładania pająka, który w wypadku zagrożenia zawsze stara się uciec.

Jadowitość

Jad tego gatunku nie jest uważany za silny, nie zagraża życiu zdrowego człowieka.

Terrarium

Zbiornik dla dorosłej samicy powinien mieć wymiary 20x20x35 cm. Powinien zawierać dekorację w postacie żywych lub plastikowych roślin, gałęzi, konarów dzięki którym pająk będzie mógł zbudować gniazdo. Jako podłoże należy zastosować włókno kokosowe lub torf i utrzymywać je stale wilgotne. Nie jest wymagana miseczka z wodą, wystarczy regularne nawilżanie zbiornika poprzez spryskiwanie podłoża wodą.

Temperatura

Ptasznikom tego gatunku należy zapewnić temperaturę powyżej 20-21°C. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-27°C ze spadkami do 22°C w nocy.


Wilgotność

Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 80%.

Żywienie

Ptaszniki te chętnie polują na owady o porównywalnych rozmiarach do ich własnego ciała. Dla młodych ptaszników idealnie nada się wylęg świerszcza i muszki owocówki. W czasie wzrostu pająka można podawać muchy, pinki, mączniki, świerszcze, nie zbyt duże karaczany.

Dymorfizm płciowy

………………………………………………………….

Rozmnażanie

………………………………………………………….

Uwagi

Zaletami Tapinauchenius violaceus jest bardzo szybki wzrost, aktywność oraz nie zbyt trudny rozród. Czynnikiem na który powinno się zwrócić uwagę jest szybkość i skoczność. Ucieczki można zminimalizować poprzez nie wypłaszanie ptasznika z gniazda i nie drażnienie go. Obsługę można wykonywać na płaskiej powierzchni – np. stół, gdzie podczas wyjścia pająka poza pojemnik bez problemów zagonimy go z powrotem.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował Mateusz Krzeszewski na podstawie własnych doświadczeń.


 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Tapinauchenius violaceus – raport rozmnożeniowy

Jedno przemyślenie na temat Tapinauchenius violaceus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu