Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Tapinauchenius

Tapinauchenius violaceus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [11]
Loading...

Tapinauchenius violaceus

Został on odkryty w 1930 roku przez Mello-Leitão. Stara nazwa tego gatunku to Tapinauchenius purpureus, która obowiązywała do roku 2008. Gatunek tego ptasznika nie posiada polskiej nazwy.


Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Nazwa angielska: Purple Tree Spider

Synonimy

Systematyka

Występowanie

Miejsce występowania tego ptasznika w naturze to lasy tropikalne Gujany Francuskiej i Brazylii.

Wygląd

Tapinauchenius violaceus nie należy do dużych ptaszników, osiąga zaledwie 4-5 cm ciała przy rozstawie odnóży 10 cm. Młode pająki po pierwszej wylince mierzą około 7 mm rozstawu odnóży. Cechuje go jednolite ubarwienie. Odnóża i karapaks są w kolorze ciemnego fioletu, karapaks ma lekko zielone zabarwienie. Włosy porastające odnóża są rudawego koloru. Pająki wybarwiają się po 6-7 wylince.

Długość życia

Długość życia tego gatunku to około 10 lat w przypadku samic i 1,5 roku w przypadku samców. Samce dożywają zaledwie kilka miesięcy po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Samice dojrzewają płciowo bardzo szybko – już w wieku 10-12 miesięcy przy 3 cm ciała.

Zachowanie

Osobniki tego gatunku są aktywne, często opuszczają gniazdo i wędrują po zbiorniku. Ptaszniki te, nie są agresywne, ich najczęstszą formą obrony jest ucieczka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas otwierania zbiornika oraz przekładania pająka, gdyż są to bardzo szybkie i skoczne ptaszniki. Ucieczki można zminimalizować poprzez nie wypłaszanie ptasznika z gniazda i nie drażnienie go. Obsługę można wykonywać na płaskiej powierzchni – np. stół, gdzie podczas wyjścia pająka poza pojemnik bez problemów zagonimy go z powrotem.

Jadowitość

Jad tego gatunku nie jest uważany za silny, nie zagraża życiu zdrowego człowieka.

Terrarium

Zbiornik dla dorosłej samicy powinien mieć wymiary 20x20x35 cm. Powinien zawierać dekorację w postacie żywych lub plastikowych roślin, gałęzi, konarów dzięki którym pająk będzie mógł zbudować gniazdo. Jako podłoże należy zastosować włókno kokosowe lub torf i utrzymywać je stale wilgotne. Nie jest wymagana miseczka z wodą, wystarczy regularne nawilżanie zbiornika poprzez spryskiwanie podłoża wodą.

Temperatura

Ptasznikom tego gatunku należy zapewnić temperaturę powyżej 20-21°C. Optymalna temperatura dla tego gatunku to 25-27°C ze spadkami do 22°C w nocy.


Wilgotność

Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 80%.

Żywienie

Ptaszniki te chętnie polują na owady o porównywalnych rozmiarach do ich własnego ciała. Dla młodych ptaszników idealnie nada się wylęg świerszcza i muszki owocówki. W czasie wzrostu pająka można podawać muchy, pinki, mączniki, świerszcze, nie zbyt duże karaczany.

Dymorfizm płciowy

Występują znaczne różnice w ubarwieniu samca i samicy. Samica jest fioletowo lub granatowo ubarwiona, często z mocnym połyskiem, samiec bardziej stonowany jasnobrązowy lub beżowy.

Rozmnażanie i rozwój

Stosunkowo proste. Osobniki tego gatunku zazwyczaj chętnie kopulują. Samica składa kokon po 2-5 miesiącach od kopulacji, z którego po kolejnych dwóch miesiącach wychodzi ok. 100-200 młodych. W przypadku bardzo młodych samic często pierwszy kokon jest bezpłodny, dlatego warto go zostawić i poczekać aż samica go skonsumuje.

Młode tego gatunku cechują się bardzo szybkim wzrostem.

Raporty rozmnożeniowe

  1. Tapinauchenius violaceus – raport rozmnożeniowy

 


Opracowanie i źródła informacji
Opracował Mateusz Krzeszewski na podstawie własnych doświadczeń.

Jedno przemyślenie na temat Tapinauchenius violaceus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu