Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
552
Wije – Opisy

Anadenobolus spec. 1

Anadenobolus spec. 1

Anadenobolus spec. 1 jest drobnym lecz bardzo efektywnie ubarwionym wijem. Ciało poprzecinane jest pasami czerni oraz żółci. Dorasta zaledwie do 7 cm. Jego krajem pochodzenia jest Kostaryka oraz Brazylia. Niestety nie wiadomo kto opisał ten gatunek szacuje się że został odkryty pod koniec XIX w.

Występowanie

Anadenobolus spec. 1 występuje na terenach Brazylii oraz Kostaryki, zamieszkując wilgotne lasy, które są idealnym schronieniem jak również miejscem w którym może on znaleźć duże ilości pożywienia.

Biotop

Brazylia jak i Kostaryka są to kraje porośnięte dzikimi lasami deszczowymi, w których żyją miliony gatunków roślin i zwierząt. Naukowcy dowiedli że lasy te zamieszkuje ponad 70% wszystkich gatunków zamieszkujących nasz glob. Dlatego można tam znaleźć takie ciekawe, z samego punktu hodowli terraryjnej gatunki zwierząt.

Cechy szczególne

Gatunek ten posiada barwy ostrzegawcze, które mają odstraszać potencjalnego napastnika. Sam Anadenobolus spec. 1 nie jest jadowity czy też trujący.

Terrarium

Z racji małych rozmiarów naszego podopiecznego wystarczy w zupełności terrarium o wymiarach 25x25x15 cm. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, wije dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Xenochrophis piscator - zaskroniec indyjski

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści (mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 28-30°C.

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 70-80% z racji zamieszkiwania wilgotnych lasów deszczowych.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Obowiązkową dietą jest wapno! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm (nie wielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić nie koniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają pod umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Niestety co do rozmnażania nie jest wiadomo dużo więc tu jest pole do popisu dla hodowców. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”.

Przeczytaj też  Phormictopus auratus - ptasznik złocisty

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.de

Jedno przemyślenie na temat Anadenobolus spec. 1

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu