Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
370
Wije – Opisy

Ophistreptus sp.

Ophistreptus sp.

Ophistreptus sp. jest dość kolorowym osobnikiem, ciało brązowe, przechodzące w czerń, a łączenia segmentów beżowo-żółte. Kolejny z przedstawicieli niedorastający do 15 cm, średnio ok 13 cm, choć zdarzają się sztuki większe ale to sporadycznie.

Występowanie

Ophistreptus sp. występuje na terytorium Kongo, choć osobniki te można spotkać w całej Afryce.

Biotop

Mimo swej wielkości kraj jest słabo zaludniony, ludność skupia się na płaskowyżach, na sawannie, przy rzekach i jeziorach, natomiast porośnięte tropikalną dżunglą północ i centrum kraju są prawie niezamieszkane, w nich właśnie występują nasze pupile.

Cechy szczególne

Ophistreptus sp. czując zagrożenie zwija się, zasłaniając spodnią część ciała która jest dużo delikatniejsza od twardego zewnętrznego pancerza. Dzięki takiemu zachowaniu zwiększa on szanse przeżycie. Dodatkowo jak każdy z dwuparców wydziela brudzący płyn ze specjalnych narządów ukrytych po bokach ciała.

Terrarium

Z racji niewielkich rozmiarów naszego pupila wystarczy w zupełności terrarium o wymiarach 35x35x15 cm. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, wije dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Alipes crotalus

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 24-28°C (po prostu pokojowa lecz nie za zimno).

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 50% zupełnie wystarczy choć jak będzie większa nie zaszkodzi to naszemu podopiecznemu.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(niewielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają pod umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Dorastają do dorosłości w niecały rok, choć osobniki które nie są hodowane w optymalnych warunkach nawet po 2 latach mogą nie być zdolne do rozmnażania. Dymorfizm słabo widoczny.  Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy trudnych wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3-4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok. 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.

Przeczytaj też  Tonkinbolus dollfusi

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu