Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
Kategorie: Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Sipyloidea meneptolemus

Sipyloidea meneptolemus – PSG 276 – straszyk

Sipyloidea meneptolemus – PSG 276 (Westwood, 1859) w ostatnim czasie stał się popularny w krajowych hodowlach, natomiast za granicą nie jest tak bardzo rozpowszechniony, dzięki czemu może stanowić świetne źródło nowych gatunków w drodze wymiany. Pierwsza udana hodowla miała miejsce w 2007 roku u Bruno Kneubühler’a ze Szwajcarii. Gatunek rozmnaża się płciowo i partenogenetycznie. Samica wyglądem przypomina popularnego patyczaka Sipyloidea sipylus. Zarówno samiec jak i samica posiadają skrzydła, bardzo dobrze latają. Czasami popadają w stan katalepsji, która jednak nie trwa długo. W tym stanie owad ustawia odnóża wzdłuż ciała i wygląda jak sucha gałązka. Zaatakowany może wydzielić z otworu gębowego nie przyjemnie pachnącą zielonkawą ciecz.

Nazewnictwo

Nazwa polska: –

Synonimy

Sipyloidea biroi, Sipyloidea corticina, Sipyloidea subtilis.

Występowanie

Malezja (wyspa Penang).

Wygląd

 • Samica

  Dorasta do 9 cm długości ciała. Jest zdecydowanie większa i masywniejsza od samca, koloru piaskowo słomkowego. Czułki długości ok. 6 cm. Posiada skrzydła. Wnętrze skrzydeł koloru lekko różowego – dobrze lata. Żyje od 8 do 10 miesięcy jako imago.

 • Samiec

  Znacznie smuklejszy i mniejszy od samicy. Długość ciała maks. 6 cm, koloru zielonego, stawy lekko pomarańczowe. Posiada skrzydła. Skrzydła z zewnątrz po około miesiącu od linienia na imago wybarwiają się na czerwonawy kolor. Przednie pokrywy są zielone. Wnętrze skrzydeł koloru lekko różowego – bardzo dobrze lata. Jako imago żyje ok. 7 miesięcy (długość życia zależy od warunków panujących w terrarium).

 • Młode

  Po wykluciu mierzą ok. 20 mm, posiadają dość długie 10 mm czułki. Bardzo ruchliwe i delikatne , koloru zielono oliwkowego.

 • Jaja

  Koloru brązowego, o chropowatej fakturze, zamszowe – wymiary ok. 1×3 mm – rozrzucane po podłożu. Pod wpływem wilgoci ciemnieją.

Hodowla

 • Imago

  Hodowla imago nie sp.awia problemów. Bardzo dobrze rozwijają się w temperaturze 20-24°C, wilgotność ok. 70-80%. Zraszam terrarium co wieczór i taka wilgotność służy owadom. Gatunek ten jest delikatny, dlatego nie powinien przebywać w zbiorniku z masywnymi lub większymi od siebie gatunkami.

 • Nimfy

  Młode sp.awiają nieco problemu. Są delikatne i wrażliwe na zmiany wilgotności. Aby hodowla młodych nie sp.awiała problemów należy utrzymywać stałą wilgotność i najlepiej zraszać tylko podłoże, dzięki czemu unikniemy przylepiani się młodych owadów do kropel wody na ściankach. Po linieniu na L2 nie sp.awiają już większych problemów. Wilgotność najlepiej utrzymać na stałym poziomie ok. 75%, temperatura 20-24°C – w takich warunkach szybko rosną i dorosłość osiągają po ok. 4-5 miesiącach.

 • Jaja

  Inkubacja trwa ok. 2 miesięcy w temperaturze 22-24°C i 85% wilgotności. Samica skłąda 2-3 jaja na dzień.

 .

Żywienie

Gatunek nie jest wybredny – żywi się maliną i jeżyną. Nie pogardzi na pewno dębem i truskawką. Należy pamiętać aby w terrarium był zawsze świeży pokarm.

Terrarium

Terrarium 30x30x30 cm zapewni pełen komfort 4-5 parom. Dno wykładamy standardowo włókniną kokosową lub ręcznikami papierowymi, które znacznie ułatwią nam wybieranie jaj. W terrarium ustawiamy pokarm i pionowe gałęzie, które uniemożliwią owadom latanie w terrarium i nie pozwolą tym samym na uszkodzenie skrzydeł.

Rozmnażanie

Płciowe.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Bartosz Rom (BartekR) na podstawie własnych doświadczeń hodowlanych

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu