Artykuł w kategoriach: Lampropelma, Ptaszniki – Opisy

Lampropelma violaceopes


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...

Lampropelma violaceopes – ptasznik

Lampropelma violaceopes (Abraham, 1924) to gatunek opisany już dawno bo w 1924 roku przez Abrahama, natomiast pająki w handlu przez kilka ostatnich lat występowały pod błędną nazwą Cyriopagopus sp. Blue Singapore lub Cyriopagopus sp. Blue II Malaysia dopiero w roku 2008 po rewizji rodzaju Cyriopagopus owe pająki zaliczono do opisanego dużo wcześniej gatunku Lampropelma violaceopes.


Nazewnictwo

Nazwa angielska: Singapore Violet tarantula.

Wygląd

jeden z najpiękniej ubarwionych ptaszników, samica ubarwiona na czarno z intensywnym fioletowym połyskiem na wierzchniej i spodniej stronie odnóży oraz delikatnym na odwłoku, osobniki z lasów Malezji (stan Johor) mają żółtawo zabarwiony karapaks natomiast osobniki z populacji Singapurskiej mają karapaks w kolorze niebieskawo-fioletowym.

Samce są ubarwione całkiem inaczej tzn są całe żółto-zielonkawe.

Wielkość

jest to jeden z największych na świecie pająków nadrzewnych, ciało co prawda dochodzi rzadko do ponad 7 cm natomiast jeśli wziąć pod uwagę rozstaw odnóży dorosłej samicy to może ona osiągać ponad 25 cm rozpiętości co plasuje ją w czołówce!!!

Długość życia

w hodowli rzadko przeżywają więcej niż 5-7 lat

Występowanie

tropikalne lasy deszczowe Półwyspu Malajskiego włącznie z Singapurem, prawdopodobnie pająk występujący w handlu pod nazwą Lampropelma sp. Borneo Black jest tylko czarną populacją tego samego gatunku występującą w nielicznych lokalizacjach na Borneo.

Biotop

młode osobniki do wielkości L5/6 budują pajęczynowe korytarze w pobliżu systemów korzeniowych drzew w bardzo wilgotnych lasach tropikalnych , podrostki L8/9 zamieszkują naturalne dziuple do wysokości 2 metrów, najczęściej na wysokości wzroku człowieka, natomiast dorosłe samice żyją w dziuplach wysoko w koronach drzew. Wlot do nory wyścielony jest pajęczyną w środku jest bardzo duża wilgotność, nierzadko na dnie dziupli jest zbiornik z wodą. W rejonie występowania jest bardzo wysoka wilgotność wynosząca prawie 100% , w górach jest ciągła mgła i codzienne opady deszczu (w porze suchej ok 1-2 godz. dziennie ok. 14-15 po południu, w porze monsunowej leje dziennie przez kilka godzin, a czasami kilka dni bez przerwy). Temperatury utrzymują się średnio na poziomie 25-28°C z nocnymi spadkami do 20-22°C.

Terrarium

Terrarium dla dorosłej samicy o wymiarach minimum 40x30x40 cm (patrz wielkość), ze względu na warunki w naturze dobrze jest obficie obsadzić roślinami które pomagają utrzymywać wysoką wilgotność. W terra musi się znaleźć połowa rury korkowej (dobrze jakby miała naturalną dziuplę średnicy ok. 5-7 cm). Dobrze jest zastosować automatyczne zraszanie żeby imitować codzienne deszcze w ich ojczyźnie, choć można też obficie zraszać terrarium przynajmniej co drugi dzień.

Temperatura

 


Wilgotność

 

Rozmnażanie

najlepiej dopuszczać późnym latem. Samica bardzo często zjada samca po kopulacji co podobno zwiastuje ze była ona udana. Po dopuszczeniu na 2-3 miesiące zmniejszyć wilgotność, kiedy po tym okresie podniesiemy wilgotność do 100% powinno to stymulować samicę do złożenia kokonu (najczęściej w marcu-kwietniu). Kokon zawiera średnio 100-200 jaj.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował : Ebuke na podstawie własnych obserwacji w naturze jak i w hodowli
Rozmnażanie na podstawie opisów zagranicznych hodowców


Jedno przemyślenie na temat Lampropelma violaceopes

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu