Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
979
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Neohirasea hongkongensis

Neohirasea hongkongensis – PSG 242 – straszyk

Neohirasea hongkongensis – PSG 242 (Brock & Seow-Choen, 2000) to gatunek mało popularny w hodowlach, podobny w budowie do Neohirasea maerens. Rozmnaża się płciowo, nie jest agresywny ani nie wydziela żadnej substancji obronnej. Gatunek ten jest prosty w hodowli i na pewno nie sprawi problemów hodowcy, który miał już wcześniej odczynienia ze straszykami.

Nazewnictwo

Nazwa polska:

 

Występowanie

Chiny (Hong Kong).

 

Wygląd

Płeć można określić już u L4.

  • Samica

    Osiąga 5,5-6 cm długości ciała, które pokryte jest różnymi odcieniami brązu, mogą pojawić się zielone przebarwienia. Na ciele widoczne są 3 pary małych wyrostków. Wyrostki widoczne są również z boku ciała. Czułki brązowe, osiągają ok. 3 cm długości.

  • Samiec

    Drobniejszy od samicy, dorasta do 5 cm długości ciała. Odnóża i ciało w różnych odcieniach brązu, tak jak u samicy mogą pojawić się zielone przebarwienia. Z boku ciała ciągnie się wąski biało-czarny pasek. Na ciele widoczne są 2 pary małych wyrostków tuż za głową i 3 pary w dalszej części ciała. Wyrostki widoczne są również z boku ciała. Czułki brązowe, osiągają ok. 3 cm długości. Na końcu odwłoka znajduje się narząd kopulacyjny.

  • Młode owady

    Tuż po wykluciu mierzą ok.8 mm, są koloru brązowego. Podczas rozwoju przyjmują różne odcienie brązu, czasem z domieszką zieleni.

  • Jaja

    Są koloru brązowego, zbliżone kształtem do okrągłej kulki wielkości ok. 2×1,5 mm, składane bezpośrednio na podłoże.

Hodowla

  • Dorosłe owady

    Gatunek nie sprawia żadnych problemów. Utrzymanie wilgotności na poziomie 70-80% i temperatury oscylującej w granicach 20-26°C pozwoli dobrze rozwijać się owadom. Ze względu na niezbyt dużą masę i rozmiar owadów, nie należy trzymać ich z masywnymi gatunkami. Samice składają spore ilości jaj rozsypując je na podłoże w terrarium.

  • Młode owady

    Młode trzymamy w takich samych warunkach co dorosłe osobniki, przy czym należy pamiętać o regularnym zraszaniu terrarium wodą. W temp. 20-23°C rozwój trwa ok. 6 miesięcy. Zwracamy uwagę na to, aby w pojemniku hodowlanym nie było żadnych szpar/dziurek, ponieważ owady L1/2 są bardzo małe i na pewno wykorzystają każdą okazję do opuszczenia terrarium.

  • Jaja

    Inkubacja zapłodnionych jaj w temperaturze 20-23°C i wilgotności ok. 70-80% trwa około 4,5 miesiąca.

 

Żywienie

Gatunek ten żywi się jeżyną, maliną, dąb. Należy pamiętać, aby pokarm był zawsze świeży.

Terrarium

Terrarium 30x20x25 cm (dł.x szer. x wys.) zapewni pełny komfort 4-5 parom. Na dno kładziemy ręczniki papierowe lub włókninę kokosową.

Rozmnażanie

Płciowe.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Marek Kubiak (Venom) na podstawie własnych doświadczeń oraz listy Phasmids Study Grup, z której zaczerpnąłem informacje co do występowania owada na wolności. Zdjęcia mojego autorstwa.

Przeczytaj też  Myrmicinae

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu