Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
987
Płazy

Jak humanitarnie uśmiercić ropuchę agę?

Ropucha aga (Rhinella marina) w stanie naturalnym występuje od południowego Teksasu po Argentynę. W wielu miejscach została jednak introdukowana, gdzie miała tępić szkodniki. Tak też było ze sprowadzeniem ropuchy agi do Australii. Niestety okazało się, że jej skuteczność w zwalczaniu szkodników jest niewielka, a dodatkowo płaz ten stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej fauny, głównie za sprawą konkurencji z natywnymi gatunkami, jak i ze względu na jej toksyczność dla drapieżców.

Rocznie wiele tysięcy tych płazów zostaje zgładzonych przez lokalne społeczności „niszczycieli ropuch”, wiele z nich ginie na uczelniach wyższych w celach badawczych. Naukowcy zwykle zabijają ropuchy  używając chemicznej eutanazji, jednak te substancje nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa. Obecne etyczne zalecenia rekomendują, aby w walce z inwazyjnym gatunkiem, miażdżyć mu głowę  przy użyciu młotka, jednak nieprecyzyjne uderzenie może doprowadzić do cierpienia tych zwierząt. Historycznie, zwierzęta te były często zabijane przez chłodzenie, a następnie zamrażanie, jednak ta metoda została  zakazana przez komisje etyczne z powodu obaw, że kryształy lodu tworzące się w tkankach dystalnych partii ciała (np. w palcach) rzekomo powodują cierpienie. Hipoteza ta opierała się na założeniu, że temperatura, która jest w stanie zamrozić wspomniane peryferyjne części ciała, jest dostatecznie wysoka by pozwolić na przewodzenie impulsów nerwowych do mózgu, który wciąż jest na tyle „ciepły” by zwierzę mogło odczuwać ból.

Przeczytaj też  Zmiany w rodzaju Brachypelma oraz Sericopelma (Theraphosidae)

Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, Monash University oraz University of Wollongong, obalają tą hipotezę. Naukowcy najpierw umieścili zwierzęta w lodówce na kilka godzin, a następnie w zamrażalce. W tym czasie analizowali oni aktywność mózgów płazów, która nie wykazywała odczuwania bólu. Okazało się, że w czasie zamrażania aktywność mózgu płynnie spada. Wyniki badań sugerują, że chłodzenie i w dalszej kolejności zamrażanie może mieć szerokie zastosowanie dla innych ektotermicznych zwierząt (szczególnie małych gatunków, które są rzadko aktywne w niskich temperaturach) jako humanitarna metoda eutanazji. Badania opublikowano w czasopiśmie Biology Open.

 

Opracował Paweł Kaczmarek dla serwisu terrarium.pl & terrarium.com.pl. Kopiowanie dozwolone jedynie poprzez skopiowanie dwóch pierwszych zdań i wklejeniem odnośnika do tłumaczonego artykułu.

Na podstawie:

  1. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150526110555.htm
  2. http://bio.biologists.org/content/early/2015/05/18/bio.012179.full


Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Terrarium codziennie. Obserwuj Terrarium!

NOTA PRAWNA
ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu