Artykuł w kategoriach: Phormictopus, Ptaszniki – Opisy

Phormictopus platus


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Phormictopus platus – ptasznik

Phormictopus platus (Chamberlin, 1917) na wolności występuje w USA (na Florydzie) oraz na Kubie. Opisany został w 1917 roku przez Chamberlina. Angielskie nazwa tego gatunku to Caribbean Grey Birdeater, Golden-grey birdeater i Cuban Goldish Grey Birdeater. Czasami jest sprzedawany pod nazwą Eurypelma spinicrus.


Z rozpostartymi odnóżami mierzy około 15-18 cm. Samice żyją około 15 lat.

Terrarium jak dla ptaszników naziemnych, konieczna jest miseczka z wodą, ponieważ ptasznik ten często pije. Dobre będzie takie o wymiarach 30/30/30 cm. Podłożem do pojemnika pająka może być torf kwaśny lub substrat kokosowy. Osobniki tego gatunku lubią przebudowywać sobie terrarium. Jeżeli włożymy mu kawałek kory lub połówkę skorupy orzecha kokosowego do jego terytorium, to powstrzymamy go przed kopaniem nor. W naturze przebywa ukryty pod kamieniami lub w norkach opuszczonych przez inne zwierzęta.

Phormictopus platus jest gatunkiem atrakcyjnym kolorystycznie. Ma brązowe odnóża i odwłok, porośnięte czerwonawymi włoskami, natomiast tarczka grzbietowa ma złotawy odcień. Także górna część odnóży, a szczególnie uda, połyskuje tym kolorem. Młode są ciemne, mają na odwłoku czerwone włoski. Złotego koloru nabierają z wiekiem. Nie ma różnic w ubarwieniu samca i samicy. Dojrzały samiec jest smuklejszy od samicy, na nogogłaszczkach ma narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej parze odnóży krocznych haczyki. Jeżeli chcemy zapewnić naszemu ptasznikowi dobre warunki do wzrostu, należy nocą obniżać mu temperaturę do około 18°C. Jest to ważne, jeżeli chcemy pokusić się o przychówek. Spotkałam się też z przypadkiem, kiedy samica wytwarzała kokon bez zimowania, trzymana w bardzo wysokiej temperaturze. Z tego kokonu, o ile dobrze pamiętam, nic się nie wykluło.

Młode pajączki żywimy muszkami owocówkami, małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka. Dorosłym podajemy większe owady, a od czasu do czasu mysiego noworodka. Pająki te dość szybko rosną i są bardzo żarłoczne.

Rozmnażanie nie sprawia większych kłopotów. Przy łączeniu ptaszników należy jednak pamiętać, że samice są agresywne w stosunku do samców. Często taki atak kończy się śmiercią partnera. Czas wytworzenia kokonu po kopulacji wynosi zwykle około 3 miesięcy, ale znane są wypadki, kiedy samica składała jaja miesiąc po tym wydarzeniu. Zdarza się też, że kokon wytwarzany jest po pół roku. Znam wypadek, kiedy samica wytworzyła kokon po ponad roku od kopulacji. Także różny jest czas przekształcania się larw w młode pajączki – od 1 do 4 miesięcy. W kokonie bywa od 80 do 400 młodych.

Jest to ptasznik, który nie ma jadu niebezpiecznego dla człowieka, może jednak być agresywny i bronić się ukąszeniem. Jest to dość bolesne, ale nie ma większych skutków ubocznych – oczywiście, dla zdrowej osoby. Także wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Trzeba więc uważać przy manipulowaniu w terrarium.

 

Opracowanie i źródła informacji

Literatura:
L. Klatil, Sklipkani krasavci s chlupatyma nohama, 1998;
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
F. Kovarik, Chov sklipkanu, 2001;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
www.exotic-animals.org;
www.spidy.goliathus.com;
własne doświadczenia;


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu