Artykuł w kategoriach: Lasiodora, Ptaszniki – Opisy

Lasiodora parahybana – ptasznik olbrzymi


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [15]
Loading...

Lasiodora parahybana – ptasznik olbrzymi

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Brazilian Salmon Pink Bird Eater


Systematyka

Domena: eukarionty (Eucaryota)
Królestwo: zwierzęta (Animalia)
Typ: stawonogi (Arthropoda)
Podtyp: szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: Pająki (Araneae)
Podrząd: Opisthothelae
Infrarząd: Mygalomorphae
Rodzina: Theraphosidae
Podrodzina: Theraphosinae
Rodzaj: Lasiodora
Gatunek: Lasiodora parahybana (Mello-Leitão, 1917)

 

Warunki hodowli
Wilgotność ~70%
Temperatura w dzień 26-28°C
Temperatura w nocy 24-25°C
Terrarium 30x30x25 cm (dł./szer./wys.)

Wygląd

Samica osiąga 9-10 cm (głowotułów + odwłok) z nogami do około 22 cm. Dorosłe samce mniejsze po ostatnim linieniu posiadają na nogogłaszczkach bulbusy a na pierwszej parze odnóży krocznych haki. Samice masywniejsze od samców. Całe ciało dorosłych samic jest czarno-szare pokryte długimi gęstymi włoskami. Młode tego gatunku są różowe z ciemną plamką na odwłoku. Kolory dorosłych osobników przybierają po 6-7 linieniu, bardzo łatwo pomylić je w pierwszych fazach rozwoju z pająkami takimi jak Acanthoscurria, Brachypelma, Nhandu.

Ciekawostki

Zazwyczaj osobniki nie bywają agresywne aczkolwiek w sytuacjach stresowych nie wahają się przed wyrzuceniem włosków parzących, które bywają niezwykle dokuczliwe (typ I i III) dla napastników.

Występowanie

Ptaszniki te zamieszkują wilgotne lasy Brazylii.

Biotop

Gatunek ten prowadzi naziemny tryb życia, zazwyczaj sam buduje nory w których spędza większość czasu, czasem zdarza się, że przejmują gotowe kryjówki po np. małych ssakach. Aktywny praktycznie całą dobę, słynie z tego, że opuszcza swoje kryjówki w poszukiwaniu pokarmu, oddalając się o kilkadziesiąt metrów od nory. Zazwyczaj osobniki nie bywają agresywne aczkolwiek w sytuacjach stresowych nie wahają się przed wyrzuceniem włosków parzących, które bywają niezwykle dokuczliwe dla napastników.

Terrarium

Terrarium poziome, im większe tym lepsze, optymalne jest 30x30x25 cm, jako kryjówki możemy użyć tuby korkowej lub podobnych elementów w których pająk będzie mógł się schronić. Należy zapewnić grubą warstwę podłoża (torf) ponieważ pająki te lubią wykopywać norki. Należy pamiętać, że są to pająki które odznaczają się dużą siła, nie używamy jako wentylacji siatki aluminiowej ponieważ prędzej czy później zostanie przegryziona, najlepiej jako wentylacji spisuje się blacha perforowana, bardzo często używana w produkcji terrariów.

Żywienie

Młode osobniki bardzo chętnie przyjmują różnego rodzaju pokarm, bez problemu radzą sobie z larwami much, mącznika młynarka, małymi świerszczami czy też wylęgiem karaczanów. Dorosłe osobniki zjedzą wszystko co wrzucimy im podsuniemy, są niezwykle żarłoczne, bez problemu duże osobniki radzą sobie nawet z karaczanami madagaskarskimi.

Rozmnażanie

Łatwe, samice wykazują chęć do kopulacji już przy 7,5 cm (głowotułów+odwłok), w optymalnych warunkach kokon składają do 2 miesięcy od zbliżenia z samcem. Opieka nad kokonem trwa zazwyczaj około 3 miesięcy po czym wykluwają się młode osobniki w liczbie często przekraczającej 2000. Dobrze nakarmiona samica rzadko przejawia agresję w stosunku do samca.

 


Opracowanie i źródła informacji

Wojtek Pałasz (charliie), na podstawie własnych doświadczeń, informacji otrzymanych od bezpośrednich obserwatorów w środowisku naturalnym oraz:
N. I. Platnick, The World Spider Catalog;

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Lasiodora parahybana – ptasznik olbrzymi – raport rozmnożeniowy
  2. Lasiodora parahybana – ptasznik olbrzymi – raport rozmnożeniowy 2

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu