Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
6407
Ptaszniki – Artykuły

Rozpoznawanie płci u ptaszników – poradnik praktyczny

Rozpoznawanie płci u ptaszników – poradnik praktyczny

Rozpoznawanie płci ptaszników jest bardzo ważną kwestią dla każdego ich hodowcy. Znając płeć naszego pająka możemy kupić dla niego drugą połówkę. Można uniknąć przykrej sytuacji, że z pięknej samiczki wyrasta samczyk z hakami i bulbusami. Aby takich sytuacji było jak najmniej postanowiłem stworzyć ten oto poradnik dzięki któremu mam nadzieje łatwiej będzie każdemu rozpoznać płeć swoich pupili.

Zaczniemy od podejścia psychologicznego. Dawniej seksując swoje pająki często widziałem samice na siłę, ponieważ za wszelką cenę chciałem takową posiadać. Zatem bardzo ważne jest aby do zagadnienia seksowania swoich pająków podejść chłodno bez emocji, nie szukać na siłę samicy jeżeli widoczne są wyraźne oznaki samca. Samice generalnie aż krzyczą, że nimi są. Odwrotnie samce mają ewidentne cechy świadczące o swojej płci.

Należy pamiętać, że samce niektórych gatunków dojrzewają nawet przy 15 wylince (B. smithi), niektóre potrafią być wielkości dorosłych samic (miałem samca vagansa ponad 7 cm ciała). Nawet dla pająków z tego samego gatunku i tego samego kokonu jedne samce dojrzeją np. przy L10 inne natomiast inne przy L13. Nie należy traktować za pewnik, że jeżeli pająk jest L13 (np. smithi, boehmei) to już jest to samica, sprzedający mógł źle policzyć wylinki tak samo jak i Wy.

Każdego pajączka nawet malutkiego da się wyseksować, kwestia doświadczenia i spostrzegawczości. Większość cech płciowych ujawnia się gdy pająk ma około 2cm ciała, przy mniejszych sztukach cechy te są mniej widoczne i zagadnień odnośnie seksownia bardzo małych pająków nie będę tu podejmował. Dodam, że pająki najlepiej seksuje się poprzez porównanie pająków tej samej wielkości o inaczej wyglądających spodach, w takich przypadkach ciężko się pomylić.

Przeczytaj też  Ceratogyrus spp.

Inaczej rozpoznaje się płeć ze zdjęć inaczej w rzeczywistości. Aby zdjęcie było czytelne należy je zrobić poprawnie tj. należy ustawić oś obiektywu prostopadle do pająka. Zdjęcie musi być jasne i nie rozmyte. Najważniejszą częścią jest pole w okolicach płucotchawek. Uwaga na zdjęcia nieprostopadłe, często cechy płciowe ulegają zniekształceniu i ciężko o interpretacje.

Niektóre gatunki sekuje się łatwiej inne trudniej. Czasem przeszkadza mocne zawłosienie interesującego nas obszaru. Przedstawione w poradniku wytyczne, nie należy odnosić bezwzględnie dla wszystkich gatunków, przy niektórych różnice są bardzo mało widoczne. Te gatunki ciężej się seksuje wg. mnie (poecilotheria, aphonopelma, avicularia)

Bardzo ważnym aspektem jest sprzęt który może bardzo ułatwić pracę. Przydatna jest lupa która jest użyteczna przy sekowaniu maluchów. Lampka stacjonarna lub przenośna znacznie ułatwia pracę, gdyż pewne cechy lepiej widać przy lepszym oświetleniu. Różnego rodzaju szklane i plastikowe pojemniki do oglądania agresywniejszych osobników. Długopis o nie ostrej końcówce dla pseudosądowania (mowa o tym będzie dalej). Super rzeczą jest plastikowy duży gruby worek z zamykaniem, łatwo w nim unieruchomić nawet bardzo agresywne osobniki poprzez zapędzenie pająka do środka i zagięcie kawałka. UWAGA na zęby pająk lubi przebić worek i dosłownie tryskać jadem.

Sposoby seksowania ptaszników

Seksowanie od spodu

a) Samiec posiada nad swoją szczeliną płciową zaciemnione pole w kształcie połowy okręgu, samica tego nie posiada.

b) Samiec posiada wąsko rozstawione kanały nasienne i często tworzą one kształt kwadratu (kanały to te białe paski odchodzące od szczeliny).

Przeczytaj też  Acanthoscurria geniculata - ptasznik białokolanowy - raport rozmnożeniowy

c) Szczelina płciowa samca jest węższa niż samicy.

d) Samiec często na środku swojej szczeliny posiada białą kropkę.

e) Poecilotheria spp. można seksować po kolorach od około 7-8 wylinki tj. samice mają bardziej soczyste kolory, karapaks jest intensywnej barwy, wzór na odwłoku szarzeje u samicy, natomiast u samca jest czarny jak smoła.

Seksowanie z wylinki

Część ta zostanie uzupełniona w chwili wolnego czasu i po skompletowaniu potrzebnych zdjęć.

Pseudosądowanie

Zagadnienie to jest bardzo kontrowersyjne, wiele osób o nim nie słyszała, a wiele potępia. Nie będę opisywał dokładnie tej metody gdyż jej stosowanie przez osobę niedoświadczoną jest niebezpieczne dla pająka.

Metoda polega na rozwarciu szczeliny płciowej pająka przy użyciu nieostrego sztywnego elementu (ja używam długopis albo pincetę łamaną). Przy odpowiedniej interpretacji wyników metoda daje 100% pewności. Generalnie szczelina samicy otwiera się głęboko na całej długości, a szczelina samca otwiera się płytko i głównie środkiem.

Przy metodzie bardzo podobny jest plastikowy worek o którym mowa była wcześniej.

METODĘ POLECAM TYLKO WTEDY GDY WIEMY DOKŁADNIE CO ROBIMY I JAK TO ZROBIĆ.

Poradnik jest wersją testową niedokończoną.

Opracowanie

Wszelkie prawa zastrzeżone – tekst poradnika jest moją własnością (kuba66643) i zezwalam na jego umieszczenie i korzystanie tylko na stronie terrarium.com.pl. Zdjęcia natomiast są własnością ich autorów – podpis pod każdym zdjęciem.

Jedno przemyślenie na temat Rozpoznawanie płci u ptaszników – poradnik praktyczny

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu