Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Gymnocalycium – gymnokalycium

Gymnokalycium (Gymnocalycium) to rodzaj obejmujący około 70 gatunków sukulentów z rodziny kaktusowatych. Występują one na obszarze Ameryki Południowej. Przedstawiciele tego rodzaju można spotkać w Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Boliwii i częściowo w Brazylii. Kaktusy te są małych rozmiarów. Osiągają rozmiar około 4-15 cm. Sukulenty te są bardzo popularne wśród hodowców. Rodzaj Gymnokalycium nieraz występuje pod synonimem Brachycalycium.

Jest to kaktus, który jako jeden z niewielu ze swojej rodzimy może być trzymany w terrariach ze zwierzętami. Jego kolce są na końcach zawinięte do środka, tworząc jakby haczyki, jednak ich rozmieszczenie i kształt powodują iż zwierzęta naprawdę musiałyby się namęczyć by zrobić sobie krzywdę. Dzieje sie tak dlatego gdyż kaktus ten wytwarza kolce nie po to by odstraszać potencjalnych roślinożerców, lecz by zabezpieczyć się przed nimi. Kolce rosnąć tak iż tworzą swoistą klatkę, przez którą zwierzęta nie mają jak się przedostać do soczystego miąższu.

Kaktusy te hoduje się dość łatwo, nie wymagają wilgotnej gleby, można je podlewać raz na 2-3 tygodnie niewielką dawką wody. Wymagają natomiast dobrze oświetlonego stanowiska, zwłaszcza zimą. Terraria naświetlane są przez cały rok tak samo intensywnie, dlatego też rośliny będą miały tam dobre warunki do wzrostu.

Piotr Jagodziński

Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu