Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Aloe – aloes

Nazwa botaniczna: Aloe, 250 gatunków.

Rodzina: Liliowate (Liliceae)

Wielkość: W naturze nawet do 5 metrów, w hodowli nie przekracza 1 metra.

Wygląd: Najpiękniejszą odmianą do uprawy na parapecie okiennym jest Aloe variegata. Dekoracyjne liście tego aloesu są biało nakrapiane; przy odrobinie szczęścia zakwita on cynobrowoczerwonymi kwiatami. Aloe vera jest nie tylko rośliną ozdobną, znajduje również zastosowanie w lecznictwie. Jej grube liście zawierają galaretowatą, bezbarwną substancję łagodzącą skutki oparzeń i doskonale nawilżającą skórę.

Gatunki

  1. Aloe vera – (dawniej Aloe arborescens – aloes drzewiasty)
  2. Aloe aristata – (Aloes ościsty)
  3. Aloe succotrina – (Aloes sokotrzańki)
  4. Aloe bainesi

Występowanie

Aloes pochodzi z gorących regionów Starego Świata, z suchych terenów Afryki, Madagaskaru i przyległych wysp oraz z południa Półwyspu Arabskiego.

Informacje dodatkowe

Roślina ta często jest mylona z agawą – meksykańską byliną z rodziny amarylkowatych, która jest potężnym sukulentem o długich, brzegiem kolczastych liściach, często zresztą określaną mianem „aloes amerykański”. Należą do niego formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, niekiedy liany.

Zastosowanie

Aloesy znajdą zastosowanie głównie w terrariach pustynnych i stepowych. Warto co jakiś czas zrosić roślinę w celu „odświeżenia” jak i zregenerowania zapasów wodnych.

Stanowisko

Aby rośliny zdrowo rosły musimy zapewnić im miejsce jasne, ciepłe o średniej lub niskiej wilgotności. Gleba średnio żyzna, substrat torfowy albo ziemia znormalizowana, wymieszana z piaskiem i gliną.

Hodowla

W warunkach uprawy domowej aloes tylko wyjątkowo wykształca pęd kwiatowy zakończony groniastym kwiatostanem z licznymi drobnymi kwiatami na krótkich szypułkach z zielonymi przylistkami i pomarańczowymi płatkami. Aloes w Polsce nie wydaje nasion. Wytwarza silne, rozgałęzione cylindryczne korzenie, z których wyrasta prosta łodyga rozgałęziająca się w części górnej, a w dolnej pokryta bliznami po zmarniałych liściach. Podlewanie umiarkowane co 5-7 dni (można w międzyczasie zraszać).

Rozmnażanie

Z odrostów, sadzonek i nasion.

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury

  • „1000 najpiękniejszych roślin” H.Heitz

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu