Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...

Cordyline – cordylineNazwa botaniczna: Cordyline, 40 gatunków

Rodzina: Agawowate (Agavaceae)

Wielkość: 30-45 cm wysokości.

Wygląd: Istnieje kilka odmian kordyliny krzewiastej: (Cordyline fruticosa), wszystkie o wspaniale zabarwionych liściach:

  • ‚Amabilis’ (szerokie ciemnozielone liście)
  • ‚Firebrand’ (owalne, purpurowe liście o jasnym żyłkowaniu)
  • ‚Red Edge’ (małe, czerwone liście)
  • ‚Tricolor’ (liście w plamy zielone, żółte i czerwone)

Do rodzaju tego należy także kilka gatunków podobnych do jukki (Yucca)

  • Cordyline australis ma jeden pęd, liście zwieszające się łukowato. Odmianą o wielobarwnych liściach jest ‚Atropurpurea’.
  • Cordyline indivisa (Kordylina niepodzielna) ma również wąskie liście, jednak nigdy się nie rozgałęzia (na co skazuje sama nazwa).

Występowanie: Ojczyzną kordyliny jest południowo-wschodnia Azja, Australia i Nowa Zelandia.

Informacje dodatkowe: Kordylina jest spokrewniona z draceną, z która bywa mylona,wystarczy jednak spojrzeć na korzenie: dracena ma korzenie żółte, a kordylina białe.

Zastosowanie: Terrarium tropikalne (60-80%), najlepiej wygląda w towarzystwie roślin o jasnych, drobnych bądź strzępiastych liściach, np. adiantum czy nefrolepsis.

Stanowisko: Jasne,ale przynajmniej w odległości 30 cm i więcej (w przeciwnym razie poparzy liście). Minimalna temperatura to 18°C (optimum 25°C). Kordylinę australijska oraz niepodzielna można zimować.

Hodowla: Utrzymujemy wysoką wilgotność podłoża, nie dopuszczamy do zalania. Często zraszamy. Nawożenie od wiosny do jesieni co tydzień,w zimie co miesiąc. Kordylina lubi światło, pędy można przycinać. Nadaje się dla mięsożernych jaszczurek.

Rozmnażanie: Z kawałków pnia układanych poziomo w piasku albo przez odkłady powietrzne. Kordylina australijska i kordylina niepodzielna z sadzonek wierzchołkowych albo nasion

 

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane tematy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu