Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Neoregelia – neoregelia

Nazwa botaniczna

Neoregelia, ok. 30 gatunków

Rodzina

Ananasowate (Bromeliaceae)

Wielkość

Osiąga do 40 cm

Wygląd

Tworzą ścisłe rozety, ubarwienie zróżnicowane, najczęściej spotykane – zielone biało obrzeżone.

Gatunki

  • Neoregelia binotii (ma liście do 30cm, skórzaste, o czerwonych końcach, z wierzchu zielone a od spodu w jasne pasy, wyposażone w mocne kolce)
  • Neoregelia carolinae (wytwarza płaskie rozetki z zielonych liści długości 30-40 cm, wewnętrzne liście w okresie kwitnienia są jaskrawoczerwone. W uprawie spotyka się przeważnie tylko odmiany hodowlane, np. ‚Tricolor’, ‚Marechalii’ oraz ‚Meyendorffii’)
  • Neoregelia concentrica (Naoregelia zwarta) ma liście szerokości 12 cm i długości 30 cm, z wierzchu w nieregularne zielone plamy. Liście wewnętrzne są krótsze i mają kolor fioletowy. Także ten gatunek ma wile odmian hodowlanych, jak np. ‚Plutonis’ z liśćmi przykwiatowymi czerwono nabiegłymi.

Występowanie

Wilgotne lasy tropikalne Brazylii.

Informacje dodatkowe

Nazwa Neoregelia to „nowa Regelia” pochodzi od nazwiska dyrektora ogrodu botanicznego w St. Petersburgu A. E. von Regela. Neoregelia ma zdolność do maskowania chlorofilu (na stanowisku bardzo jasnym i słonecznym będzie mieć liście czerwone, w cieniu zielone).

Zastosowanie

Terrarium wilgotne (70-90%).

Hodowla

Podlewamy i zraszamy tylko miękka wodą, przy czym wewnątrz rozetki może zawsze stać woda o temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu wypłukujemy rozetkę, aby usunąć ewentualne pozostałości soli mineralnych. Zapewniamy wysoką wilgotność powietrza.Co dwa tygodnie nawozimy, częściowo także do lejka z liści. Jeśli neoregelie o dojrzałych barwach liści przykwiatowych postawimy w miejscu chłodnym (12-14°C) to przez 3-6 miesięcy będziemy się mogli nią cieszyć, zanim obumrze rozetka liści.

Stanowisko

Preferuje jasne ale bez bezpośredniego nasłonecznienia, przez cały rok ciepłe.

Rozmnażanie

Z odrostów korzeniowych, które pobieramy wtedy gdy wytworzą dostateczna liczbę korzeni.

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury

  • „250 najpiękniejszych roślin doniczkowych” A.Kogel

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu