Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Peperomia – pieprzówka

Nazwa botaniczna

Peperomia, 1000 gatunków. Nazwa peperomia znaczy „podobny do pieprzu”, i wzięła się stąd iż obie te rośliny są ze sobą spokrewnione.

Rodzina

Pieprzowate (Piperaceae)

Wielkość

Rośliny te osiągają maksimum 25 cm wysokości.

Wygląd

Pieprzówka jest krępą bylinką o mięsistych łodygach, na których znajdują się również mięsiste, zielone i często mocno pomarszczone liście. Kwiaty są ułożone w bardzo oryginalne kremowe kwiatostany, przypominające długie kolby bądź rurki.

Gatunki

  • Peperomia argyreia – Pieprzówka Snadersa, ma zwężające się pomarszczone liście z metalicznym połyskiem.
  • Peperomia caperata – Pieprzówka kędzierzawa, jest najpospolitszym gatunkiem, ma jajowate, pomarszczone liście, koloru zielonego. Odmiana „Tricolor” ma białe brzegi.
  • Peperomia clusifolia – Pieprzówka kluzjolistna, ma grube, mięsiste liście z czerwonawym połyskiem.
  • Peperomia incana – Pieprzówka popielata, ma duże, pomarszczone szare liście, jeśli chcemy aby ten kolor się utrzymał musimy je hodować w jasnym miejscu.
  • Peperomia obtusifolia – Pieprzówka magnoliolistna, jest to zaraz po p. kędzierzawej najpopularniejszym gatunkiem, ma duże, błyszczące liście, nie pomarszczone w kolorze zielono-żółtym. Jej popularne odmiany to „Greegold”, „Minima” (forma karłowa), „Jeli” i „Albomarginata”.
  • Peperomia rotundifolia – jest gatunkiem płożącym o małych, okrągłych liściach.
  • Peperomia serpens – Pieprzówka rozesłana, jest gatunkiem płożącym o sercowatych, zielonych liściach, odmiana „Variegata” jest biało obrzeżona.

Występowanie

Tropikalny obszar Ameryki Południowej i Środkowej.

Zastosowanie

Suchawe terraria tropikalne. Dobrze komponuje się z filodendronami, fikusami i dracenami. Gatunki ciemnolistne najlepiej prezentują się na jasnym tle, a jasnolistne na ciemnym. Rośliny te nie mają większego znaczenia dla żyjących w terrarium zwierząt, mogą jedynie posłużyć jako schronienie dla niewielkich organizmów takich jak młode płazy bezogonowe i jaszczurki.

Stanowisko

Aby Peperomia zdrowo rosła należy ja trzymać w miejscu jasnym lub pół cienistym o średniej wilgotności powietrza. Gleba nie może być silnie zawilgocona, ponieważ pieprzówki to pół sukulenty, oznacza to że magazynują wodę w liściach i jej nadmiar w glebie może spowodować zgnicie całej rośliny. Temperatura taka jaka panuje w terrarium.

Hodowla

Podlewamy ziemię dopiero wtedy, gdy zacznie wysychać, ale należy uważać aby jej nie zalać. Co 3 tygodnie zasilamy nasze roślinki nawozem wieloskładnikowym, bądź stosujemy pałeczki. Od czasu do czasu zraszamy liście, letnią wodą.

Rozmnażanie

Przez 2,5 cm sadzonki wierzchołkowe w mieszance piasku i ziemi albo sadzonki liściowe, można je umieścić w terrarium, gdzie utworzą niewielkie krzewinki a po kilku miesiącach gęsty busz.

Opracowanie i źródła informacji

Opracowanie na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu