Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Radermachera – radermachera

Nazwa botaniczna

Radermachera

Rodzina

Bigoniowate (Bignoniaceae)

Wielkość

Jest to roślina osiągająca w naturze wielkość dużego drzewa (do 18 metrów), w hodowli doniczkowej osiąga rozmiaru krzewu wysokości 1,5-2 metrów, jednak można ją swobodnie przycinać dzięki czemu może być trzyma w terrarium nawet średniej wielkości, dzięki systematycznemu przycinaniu co dodatkowo pobudzi roślinę do wytwarzania pędów bocznych i tym samym gęstszego i bardziej zwartego pokroju.

Wygląd

Jest to ceniona roślina pokojowa, posiadająca liście podzielone, przypominające niektóre paprocie. Są koloru żywo zielonego, lekko błyszczące. Roślina będąca nawet młodą sadzonką od początku posiada pokrój małego drzewka co jest jej dodatkowym atrybutem to kompozycji w terrariach.

Gatunki/odmiany

W sklepach dostępny jest zazwyczaj tylko jeden gatunek, Radermachera sinica, którego wygląd został opisany powyżej. W swojej ojczyźnie dorasta do wysokości nawet 18 metrów, przyrastając rocznie o 2-3 metry, w hodowli domowej ten przyrost jest znacznie mniejszy. Gdy przychodzi pora kwitnienia, pędy pokrywaja się żółtymi, trąbkowatymi kwiatami. Te dając początek nasionom, z których najłatwiej jest otrzymać nowe rośliny. Niestety, w hodowli doniczkowej rośliny zakwitają bardzo rzadko.

Występowanie

Azja południowo-wschodnia, Wietnam, półwysep indyjski, Chiny a także Tajwan.

Informacje dodatkowe

Roślina najefektowniej prezentuje się w grupie 3-4 osobników, co sprawia wrażenie miniaturowego lasu tropikalnego. Szczególnie polecane do dużych terrariów z niewielkimi gatunkami jak np. rzekotki czy anolisy.

Zastosowanie

Wszelkie terraria tropikalne, najlepiej nad zbiornikami wodnymi gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza. Dobrze się komponuje z paprociami, trzykrotką, bambusem i roślinami o pierzastych lub mocno powcinanych liściach tworząc efekt miniaturowej dżungli.

Stanowisko

Jasne lub pół cieniste najlepiej by roślina nie rosła w pobliżu lampy gdyż może to doprowadzić do poparzeń liści i łodygi. Im żyźniejsze podłoże tym roślina będzie wydawała bardziej obfite ulistnienie co w efekcie wywoła bujne i gęste ulistnienie krzewu. Należy jednak pamiętać by nie zalać rośliny co objawia się w nagłym zrzucaniu liści.

Hodowla

Jest to roślina łatwa w hodowli, gdy zbytnio się rozwinie można ją swobodnie przyciąć w dobrych warunkach w terrarium przyrasta o 20-30 cm rocznie. Uszczykiwana dodatkowo się rozkrzewia.

Rozmnażanie

Najlepszym sposobem są okłady powietrzne lub sadzonki pędowe. Jednak najlepiej jest je zastosować gdy roślina macierzysta jest już stara i po prostu lepiej jest ją zastąpić młodym egzemplarzem. Jednak nim roślina „zestarzeje” się miną długie lata.

 

Opracowanie
Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu