Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Rośliny – Opisy

Fuchsia – fuksja

Rodzina

Wiesiołkowate (Oenotheraceae)

Wielkość

Roślina dorasta do 40-50 cm, jednak można ją dowolnie przycinać i formować.

Wygląd

Niewielki krzew o miękkich łodygach z których wyrastają eliptyczne liście pokryte miękkim kutnerem w różnych odcieniach zielonego (zależnie od odmiany i stanowiska). Kwiaty fuksji są bardzo oryginalne i stanowią jej główny aspekt ozdobny, który wprowadzi w terrarium trochę barwnego akcentu, kwiaty są jednobarwne lub wielobarwne występujące w kolorach różu, czerwieni, fioletu, purpury oraz odcieni wymienionych barw.

Gatunki i odmiany

W sklepach ogrodniczych spotkać można szereg odmian i mieszańców, które zazwyczaj nie posiadają nazwy. Jednak można spotkać zarówno gatunki wysokopienne jak i karłowe, o łodygach zwisających lub na kształt bonsai. Ilość kształtów i kolorów jest tak wielka, że każdy znajdzie roślinę odpowiednią dla jego terrarium.

Występowanie

Górskie rejony Ameryki Południowej a także Nowa Zelandia i Tahiti.

Informacje dodatkowe

Fuksję większość ludzi kojarzy jako roślinę balkonową, jednak nadaje się ona również do hodowli w domu na parapecie jak i w terrarium tropikalnym. Można ją dowolnie formować i przycinać dzięki czemu nadamy jej pożądaną formę i kształt by pasowała w terrarium do danego krajobrazu.

Zastosowanie

Jasne terrarium tropikalne, roślina w dogodnych warunkach wytwarza niewielkie owoce kształtem przypominające śliwki, jednak odradza się hodować tą roślinę w terrariach z roślinożercami którym owoce oraz kwiaty mogą zaszkodzić.

Stanowisko

Jasne, wilgotne. Fuksja potrzebuje gleby wilgotnej i żyznej, jej system korzeniowy jest bardzo ekspansywny, dlatego lepiej jest hodować ja w doniczkach by nie zagłuszyła innych roślin oraz by nie sprawiała kłopotów przy ewentualnym przenoszeniu.

Hodowla

Fuksja nie wymaga większych zabiegów, jedynie od czasu do czasu obrywamy wierzchołki pędów by roślina lepiej się rozkrzewiła i wydawała więcej kwiatów. Jako nawóz stosujemy pałeczki dla roślin kwitnących, gdyż fuksja jest rośliną bardzo żarłoczną. Jest to spowodowane obfitym i długim kwitnieniem, które bardzo osłabia roślinę. Dlatego jeśli chcemy przez długi czas podziwiać jej kwiaty musimy ją odpowiednio nawozić.

Rozmnażanie

Poprzez sadzonki które możemy wsadzić w innym miejscu w terrarium i stworzyć efektowny gąszcz.

Piotr Jagodziński

  1. Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
  2. D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Powiązane wpisy

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu